Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobrovolníci v Džungli hledají sexuální dobrodružství, napsal seriózní britský deník. Jak to vypadá v táboře hrůzy v Calais, který oficiálně neexistuje a kde je možné všechno, jak teď vyšlo najevo

30.09.2016
Dobrovolníci v Džungli hledají sexuální dobrodružství, napsal seriózní britský deník. Jak to vypadá v táboře hrůzy v Calais, který oficiálně neexistuje a kde je možné všechno, jak teď vyšlo najevo

Autor: Youtube, repro

Popisek: Džungle v Calais, černá díra bez pravidel a zákonů

Dobrovolníci, kteří pomáhají táboře hrůzy, v takzvané Džungli v Calais, byli nařčeni z toho, že sexuálně zneužívají uprchlíky, dokonce i ty nezletilé. Zprávu přinesl britský deník The Independent, dobrovolníci se ovšem bouří. Co se opravdu v Džungli, která má být během několika týdnů srovnána se zemí, děje?

Britský deník tvrdí, že odhalil vážný spor mezi některými neplacenými charitativními pracovníky v táboře v Calais. Část dobrovolníků totiž údajně udržuje sexuální vztahy s obyvateli tábora. Tato skupina se hájí tím, že je přirozené, že se mezi nimi a migranty vyvinuly vztahy, zatímco další tvrdí, že takové chování porušuje všechny běžné etické kodexy.

Vše spustila diskuze na Facebooku

Představitelé charitativních organizací přiznávají, že se v oblasti vyskytuje vážný problém, který se týká bezohledného chování mužských i ženských pracovníků. Kvůli podmínkám na místě je podle nich však těžké v Džungli udržovat „univerzální humanitární normy". Kauza vyšla najevo poté, co se na Facebooku  objevila šokující diskuze mezi dobrovolníky, která byla později odstraněna kvůli obavám, že by tyto informace mohly vidět i novináři. List The Independent však pořídil kopie konverzace před tím, než byla odstraněna.

Sex s nezletilými a prostituce

„Slyšel jsem o chlapci, který je podle všeho ještě nezletilý a který má sex s dobrovolníky. Taky jsem slyšel příběhy lidí, kteří v Džungli hledají prostitutky. Slyšel jsem o dobrovolnících, kteří mají sex s více partnery v jeden den, a další den v tom pokračují," napsal v diskuzi muž s tím, že to není zdaleka vše, co se povídá. Problém je podle tohoto muže v tom, že uprchlíci jsou na dobrovolnících a jejich pomoci závislí a proto nijak proti zacházení neprotestují.

Ženy sem jezdí kvůli sexu s uprchlíky

Ve většině případů se má jednat o vztahy mezi mužskými uprchlíky a dobrovolnicemi. List dokonce uvádí, že některé ženy pracují jako dobrovolnice právě jen kvůli sexu s migranty.  Jedna z dobrovolnic prý měla kvůli sexu s migranty tak špatnou pověst, že byla požádána, aby tábor opustila. Další dobrovolník pak dodal: „Příliš se to neliší od sexuální turistiky".

Nedá se nic dělat…

Mezinárodní organizace Save the Children v návaznosti na obvinění vyjádřila znepokojení nad nedostatkem dohledu v Calais. Clare Mosely, zakladatelka jedné z organizací, které zde působí, tvrdí, že dokud nebude mít Džungle status uprchlického tábora, nic se změnit nepovede. „Nemůžeme odsud nikoho vyhodit. V tom je ten problém.“

Riziko pro evropské ženy

Navíc je tato situace riskantní pro další dobrovolníky. „Dobrovolnice, které přijíždějí kvůli sexu s uprchlíky, v nich vzbuzují dojem, že všechny evropské ženy od nich očekávají sex a zvyšují tak riziko napadení,“ píše se v diskuzi. „Takové chování bychom neměli krýt, anebo se bude jen zhoršovat,“ dodává další dobrovolník.

Nemohli vyhodit násilníka

Clare Mosely popisuje případ dobrovolníka, kterého vykázali z oficiálního tábora, protože se „nepřijatelně“ choval k uprchlicím. „Přišel sem. Z tábora nám volali a varovali nás před ním. Řekla jsem mu, aby odešel, jenže mě neposlechl, prostě šel do našeho tábora a já neměla šanci ho zastavit. Naštěstí ho další dobrovolníci nakonec přesvědčili, aby odsud zmizel. Nemáme ale jak situaci kontrolovat. Pětina dobrovolníků, co tu jsou, nepatří k žádné organizaci,“ popisuje situaci.

Britka si nakonec uprchlíka odvezla domů

Její kolegyně, Maya Konforti z jiné charitativní organizace zažila podobnou kauzu. „Vím o jedné britské dobrovolnici, která měla vážně špatnou pověst, chodila prý s hodně muži. Kdyby pracovala v oficiálním táboře, vyhodili by ji, tady si užívala, jak chtěla. Nakonec tu prý ale našla toho pravého a teď se „svým“ uprchlíkem žije doma v Anglii.“

Černá díra

Calais prostě není normální tábor, kde se dobrovolníci registrují a kontrolují. A malá kontrola je tu i nad uprchlíky. V takovém prostředí se může stát takřka cokoliv. Spojené národy proto žádají Francii, aby situaci řešila a zlepšila situaci v táboře. V ostatních táborech, které pod OSN spadají, se prý takové věci nedějí a pokud ano, jsou řešeny. „Všechno se to děje proto, že Džungle je jedna velká černá díra, kterou jedna z nejbohatších zemí světa prostě ignoruje na svém území,“ tvrdí zástupce OSN.

Hollande slibuje Džungli zrušit

Francie se nyní konečně probudila. Prezident Hollande potvrdil, že Džungle bude zrušena, uprchlíci přemístěni jinam nebo deportováni.  „Poskytneme lidské a důstojné uvítání lidem, kteří budou chtít uplatnit právo na azyl,“ řekl podle stanice BBC prezident. Zapojit by se měla i Británie, kam chce velká část utečenců ze Sýrie, Eritreje a Súdanu. „Chci vyjádřit své odhodlání dosáhnout toho, aby se britské úřady podílely na současném i budoucím humanitárním úsilí Francie,“ zdůraznil podle agentury AFP nejvyšší francouzský představitel. Britská vláda ale odmítá přijímat přistěhovalce z Calais s odůvodněním, že o azyl musejí podle pravidel EU žádat v členské zemi, do které vstoupili jako první.

Polovina tábora byla zrušena už v březnu, ale jeho populace od té doby vzrostla na dvojnásobek. V současné době zde žije kolem 9 tisíc lidí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace