Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sucho není tak sexy, říká ministr. Důsledek je ale drastický. A přesto prý nemá smysl šetřit vodou, protože ji stejně zdraží, dodal Václav Cílek. Kdo na naší vodě vydělává miliardy? A čí je to „chyba“?

28.09.2016
Sucho není tak sexy, říká ministr. Důsledek je ale drastický.  A přesto prý nemá smysl šetřit vodou, protože ji stejně zdraží, dodal Václav Cílek. Kdo na naší vodě vydělává miliardy? A čí je to „chyba“?

Foto: Pixabay.com

Popisek: Cenná komodita, voda. Ilustrační foto

Je chvályhodné, že se do předvolebních témat namísto těch notorických dostala také zak závažná problematika, jako je stále větší sucho a nedostatek vody. Hrozivým faktem, že Česko vysychá se zabývali i hosté nedělních Otázek Václava Moravce. Ministr životního prostředí Richard Brabec přiznává, že jsme u nás problematiku sucha zanedbali a ztratili jsme tak desítky let. Zatímco jsme bojovali s povodněmi, zapomněli jsme na sucho.

A za vinu to dává i médiím, protože téma sucha prý není tak sexy. Naopak se pochlubil, že se jeho ministerstvo tímto problémem začalo ihned zabývat, konkrétně jej řešit a investovalo do něj již tři miliardy. Problém sucha je komplexní, souvisí s erozí půdy, úbytkem mokřadů, neodváděním dešťové vody, apod. Výsledkem je, že Česko patří k nejsušším zemím Evropy a je nutné to okamžitě řešit.

Všechno špatně

Debaty se zúčastnil také geolog a klimatolog Václav Cílek, který zdůraznil, že zaspalo nejen  Česko, ale také Evropa, potažmo celý svět. Podle něj se bude situace ještě zhoršovat. Zatímco dříve, pokud pršelo, tak pršelo všude, nyní pouze na některých místech. Voda navíc stéká a nevsakuje se do půdy.  Varoval, že od konce druhé světové války je půda,  zemědělská i lesní, systematicky ničena. Vinu za to nesou všichni, zdaleka ne jen politická reprezentace.  S tím souhlasí i ministr Brabec a za jedno z důležitých opatření považuje změnu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu a protierozní vyhlášku. Ta bude obsahovat i přísné sankce. Změna lesního zákona by zase měla zajistit rychlejší druhovou obměnu lesa. Problémem je totiž také vysoký podíl smrkových porostů, velmi náchylných na stresory, způsobené suchem.

Šetření nemá smysl

Václav Cílek však překvapivě uvedl, že nemá moc cenu šetřit vodou, protože nám ji firmy stejně zdraží a Česko navíc patří k vyspělým zemím, kde je spotřeba pitné vody nejnižší, ve Spojených státech je například čtyřikrát vyšší. Ale důležité je oddělovat spotřebu vody pitné od vody technické. A tu používat například na splachování toalet, úklid a podobně.   V plánu také je dotacemi motivovat lidi, aby zachytávali dešťovou vodou a co nejvíce využívali tzv. šedou vodu. 

Obrovská chyba

Řeč přišla i na to, proč je u nás voda dražší než například v Izraeli a na případné zdražování vody. Od něj prozatím ministerstvo upustilo, podle Brabce prý bylo toto téma brutálně zneužito před volbami. Připomeňme, že letos v září ministr předložil novelu zákona o vodách. Její kritici však tvrdili, že může znamenat výrazné zdražení vody a členové ČSSD toho dokonce využili ve své předvolební kampani.  Když Brabec viděl inzeráty v novinách, že tato strana zdražení vody nedopustí, úplně prý zcepeněl.  „V tomto volebním období se už k němu proto nebudeme vracet,“ prozradil ministr v Otázkách Václava Moravce. Přiznal také, že Česká republika udělala obrovskou chybu, když před dvaceti lety privatizovala vodovody a kanalizace a nyní na tom velké peníze vydělávají především zahraniční subjekty. Jenom loni si majitelé společností vyplatili několik miliard korun na dividendách. A to je také důvod, proč je u nás voda stále dražší, i když jí spotřebováváme méně a méně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace