Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sucho není tak sexy, říká ministr. Důsledek je ale drastický. A přesto prý nemá smysl šetřit vodou, protože ji stejně zdraží, dodal Václav Cílek. Kdo na naší vodě vydělává miliardy? A čí je to „chyba“?

28.09.2016
Sucho není tak sexy, říká ministr. Důsledek je ale drastický.  A přesto prý nemá smysl šetřit vodou, protože ji stejně zdraží, dodal Václav Cílek. Kdo na naší vodě vydělává miliardy? A čí je to „chyba“?

Autor: Pixabay.com

Popisek: Cenná komodita, voda. Ilustrační foto

Je chvályhodné, že se do předvolebních témat namísto těch notorických dostala také zak závažná problematika, jako je stále větší sucho a nedostatek vody. Hrozivým faktem, že Česko vysychá se zabývali i hosté nedělních Otázek Václava Moravce. Ministr životního prostředí Richard Brabec přiznává, že jsme u nás problematiku sucha zanedbali a ztratili jsme tak desítky let. Zatímco jsme bojovali s povodněmi, zapomněli jsme na sucho.

A za vinu to dává i médiím, protože téma sucha prý není tak sexy. Naopak se pochlubil, že se jeho ministerstvo tímto problémem začalo ihned zabývat, konkrétně jej řešit a investovalo do něj již tři miliardy. Problém sucha je komplexní, souvisí s erozí půdy, úbytkem mokřadů, neodváděním dešťové vody, apod. Výsledkem je, že Česko patří k nejsušším zemím Evropy a je nutné to okamžitě řešit.

Všechno špatně

Debaty se zúčastnil také geolog a klimatolog Václav Cílek, který zdůraznil, že zaspalo nejen  Česko, ale také Evropa, potažmo celý svět. Podle něj se bude situace ještě zhoršovat. Zatímco dříve, pokud pršelo, tak pršelo všude, nyní pouze na některých místech. Voda navíc stéká a nevsakuje se do půdy.  Varoval, že od konce druhé světové války je půda,  zemědělská i lesní, systematicky ničena. Vinu za to nesou všichni, zdaleka ne jen politická reprezentace.  S tím souhlasí i ministr Brabec a za jedno z důležitých opatření považuje změnu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu a protierozní vyhlášku. Ta bude obsahovat i přísné sankce. Změna lesního zákona by zase měla zajistit rychlejší druhovou obměnu lesa. Problémem je totiž také vysoký podíl smrkových porostů, velmi náchylných na stresory, způsobené suchem.

Šetření nemá smysl

Václav Cílek však překvapivě uvedl, že nemá moc cenu šetřit vodou, protože nám ji firmy stejně zdraží a Česko navíc patří k vyspělým zemím, kde je spotřeba pitné vody nejnižší, ve Spojených státech je například čtyřikrát vyšší. Ale důležité je oddělovat spotřebu vody pitné od vody technické. A tu používat například na splachování toalet, úklid a podobně.   V plánu také je dotacemi motivovat lidi, aby zachytávali dešťovou vodou a co nejvíce využívali tzv. šedou vodu. 

Obrovská chyba

Řeč přišla i na to, proč je u nás voda dražší než například v Izraeli a na případné zdražování vody. Od něj prozatím ministerstvo upustilo, podle Brabce prý bylo toto téma brutálně zneužito před volbami. Připomeňme, že letos v září ministr předložil novelu zákona o vodách. Její kritici však tvrdili, že může znamenat výrazné zdražení vody a členové ČSSD toho dokonce využili ve své předvolební kampani.  Když Brabec viděl inzeráty v novinách, že tato strana zdražení vody nedopustí, úplně prý zcepeněl.  „V tomto volebním období se už k němu proto nebudeme vracet,“ prozradil ministr v Otázkách Václava Moravce. Přiznal také, že Česká republika udělala obrovskou chybu, když před dvaceti lety privatizovala vodovody a kanalizace a nyní na tom velké peníze vydělávají především zahraniční subjekty. Jenom loni si majitelé společností vyplatili několik miliard korun na dividendách. A to je také důvod, proč je u nás voda stále dražší, i když jí spotřebováváme méně a méně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace