Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co uviděla v pokoji, ji šokovalo; dcera ležela polonahá na zemi, na vnitřní straně stehen měla hnisající puchýře a blouznila v horečce… Rekviem pro znásilněná děvčata na slovenský způsob

24.09.2016
Co uviděla v pokoji, ji šokovalo; dcera ležela polonahá na zemi, na vnitřní straně stehen měla hnisající puchýře a blouznila v horečce… Rekviem pro znásilněná děvčata na slovenský způsob

Foto: Repro

Popisek: Rekviem pro panenku, ilustrační foto

Tomuhle příběhu, kterým si prošla paní Drahomíra a její dcera, těžko věřit. Vypadá jak opsaný z filmu Filipa Renče Rekviem pro panenku. Jenže se stal – u našich slovenských sousedů a navíc ne za minulého režimu, kdy se odehrává Renčův film.

Příběh paní Drahomíry, který přináší Denik.sk, začal, když bylo její dceři Natálii čtrnáct let. Zapletla se se sídlištní partičkou, začala chodit za školu a tak se matka obávala, že dcera experimentuje i s drogami. Nechala ji udělat test, ten vyšel pozitivní a dcera se přiznala, že kouřila marihuanu.

Rada nad zlato

A protože je paní Drahomíra starostlivou matkou, chtěla dceru špatné společnosti uchránit. Zašla na Úřad práce a poradila se se sociální pracovnicí. Ta jí poradila výchovné zařízení pro nezletilé, kteří mají zkušenosti s drogami. Pracují tam prý odborníci a o děti se dobře starají. Matka souhlasila s tím, že do zařízení dceru na pár týdnů pošle.

Dívka dostala 18 měsíců natvrdo

Sociální pracovnice jí na to řekla, že tedy podá žádost k soudu, matce se to nezdálo, ale podle sociální pracovnice šlo o běžný postup, slíbila, že se o vše postará. A tak byl Natálii rozhodnutím soudu nařízen pobyt ve výchovném zařízení. Dostala natvrdo 18 měsíců. A sociální pracovnice přerušila s matkou veškerý kontakt, Drahomíra na ni musela číhat před kanceláří, chtěla-li s ní mluvit.

O Vánocích se dcera zhroutila

Vánoce trávila Natália doma s rodinou. Matka si chtěla s dcerou v klidu promluvit, ale dcera se rozplakala a líčila vyděšené matce, jak ji v ústavu znásilnil terapeut. Matka okamžitě volala řediteli a sdělila mu, že podává trestní oznámení. O chvíli později ale ředitel i s manželkou seděli u Drahomíry v obývacím pokoji!  V slzách ji přemlouvali, aby obvinění nepodávala, že vše vyřeší, zaměstnance vyhodí a sami na něj podají trestní oznámení, jen ať to nedělá ona. Že prý je ředitelova žena vážně nemocná a skandál by ji zabil.

Šokovaná matka vtrhla do ústavu

Dívka se prý může vrátit do ústavu, dotyčný tam už nebude a odborný personál se o ni postará. Matka bohužel podlehla a dcera se vrátila na zbylé soudně nařízené tři měsíce do výchovného ústavu. O pár týdnů později se chystala za dcerou na návštěvu. Nepustili ji dovnitř, že prý je Natália nemocná. To matku vyděsilo a tak proběhla bránou a vtrhla dovnitř. To, co uviděla v dceřině pokoji, ji šokovalo. Natalia ležela polonahá na zemi, na vnitřní straně stehen měla hnisající puchýře a blouznila v horečce. Matka ji postavila na nohy a odvedla ji s tím, že podá trestní oznámení.

Trvalá poškození a pohlavní choroby

Odvezla dceru do nejbližší nemocnice. Tamní gynekolog byl naprosto zhrozený dívčiným stavem, potvrdil, že zranění jsou způsobena pohlavním stykem a že dívka má i vnitřní zranění a trvale poškozenou dělohu. Odběry potvrdily i dvě pohlavní choroby včetně dlouhodobě neléčeného herpesu. Nataliin stav si žádal dlouhodobou léčbu.

Všechny feťačky jsou kurvy, sociálka na to

Mezitím se ale ozvali z ústavu, že se má dívka vrátit zpátky do soudně nařízené léčby. Matka samozřejmě odmítla, podařilo se jí kontaktovat sociální pracovnici. Vysvětlila jí, proč má Natalii doma a co se v zařízení děje. Odpověď pověřené osoby, tedy sociální pracovnice, ji dostala na kolena. „Co se divíte, vždyť všechny feťačky jsou kurvy,“ řekla paní bez mrknutí oka. Situaci nepřešetřila, s dívkou ani nemluvila, podnět k vyšetřování nedala.

Proč bylo zastaveno trestní stíhání?

A tak začala matka bojovat sama. Nechala si dceru doma, docházela s ní k odborníkům včetně psychiatra, Nataliin stav se pomalu zlepšoval. Podala trestní oznámení na konkrétního člověka, tedy na terapeuta, který dívku zneužil. Trestní stíhání ale bylo zastaveno. Proč? Zaměstnanec ústavu údajně nevěděl, že dívce nebylo patnáct. Že by to nevěděl člověk, který byl s diagnózami dětí důkladně seznámen? Natalii opět nikdo nevyslechl. Ředitel ústavu naopak vyhrožoval Drahomíře, že se dcera musí vrátit kvůli soudnímu nařízení. Matka žádala soud, aby nařízení zrušil, že se o dceru postará sama. Soud dodnes v této věci nerozhodl.

Natalia skončila znovu v ústavu hrůzy

Natalia byla doma, dávala se do kupy, udělala přijímačky na střední školu. Jenže pak se s matkou kvůli hlouposti pohádala a utekla z domu. Našla ji až policie – a místo domů ji odvezla do ústavu. Do toho ústavu, kde dívku znásilňovali a kde se nakazila pohlavní chorobou. Od té doby není matce umožněn s dcerou žádný kontakt. Má zakázané návštěvy, s matkou nekomunikuje ani ústav, ani sociální pracovnice.

Její příběh není jediný

Jediný, s kým mluví, jsou další matky dětí, zavřených v ústavě hrůzy. A od nich se dozvídá strašné historky. O tom, jak zaměstnanec na „výletě“ dal dívkám do pití uspávací prášek a znásilnil je. O dalších, které vychovatelé bili a zavírali na samotku.

Matka bojuje jako lvice

Drahomíra bojuje dál. Podala trestní oznámení ve věci zneužití, podala trestní oznámení i na sociální pracovnici za zneužití pravomoci veřejného činitele, podala návrh na předběžné opatření, aby její dítě okamžitě přerušilo pobyt v ústavu. Soud doposud nerozhodl a Natalia je opět zavřená v ústavu hrůzy. Její matka s ní už tři týdny nemluvila.

Podle našich zpráv jde o zařízení v Galantě na jihu Slovenska. Nedávno celou situaci řešil i slovenský parlament. A co na to ministr Ján Richter?  „Je to podnět jedné matky. Nechci ho zpochybnit. Ale není to nic jiného, jen podnět,“ řekl ministr na jednání parlamentního výboru. Případ snad konečně řeší policie. Snad nebude pro Natalii a další děti pozdě. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová