Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslali fotku z Budapešti, německé úřady přitom nevědí, kde ‘naši‘ iráčtí běženci jsou. Pokusí se znovu dostat do Německa s novou totožností?

22.09.2016
Poslali fotku z Budapešti, německé úřady přitom nevědí, kde ‘naši‘ iráčtí běženci jsou. Pokusí se znovu dostat do Německa s novou totožností?

Foto: TV Prima, repro

Popisek: George Batto v reportáži TV Prima

Pamatujete na kauzu ‘přemalovaný kravín‘? Rodina iráckého křesťana pana Batto, kterému se u nás tak nelíbilo, nejdřív uprchla do Německa. Rodinu dovezl do České republiky společně s dalšími iráckými křesťany nadační fond Generace 21. A teď prý uprchlíci znovu prchají, tentokrát do Maďarska. Chtějí totiž nové papíry!

Podle zjištění MF DNES část rozvětvené rodiny Batto nedávno odjela z Německa do Maďarska. Na první pohled překvapivá volba může mít prostý důvod. Maďarsko je totiž hraniční zemí Schengenu, a tak by se tam mohli pokusit vydávat za zbrusu nově příchozí uprchlíky bez dokladů, případně s novými, falešnými doklady.

Nelíbilo se jim ani v Drážďanech

„Sbalili si věci a vyprávěli, že odejdou do Maďarska. Aby se vyhnuli deportaci na hranice a aby se vyhnuli rozhodnutí úřadů,“ řekl novinářům Omar Aljbory, mladík, který s rodinou dlouhé měsíce žil v uprchlickém táboře v Drážďanech – kde se prý Battovým vůbec nelíbilo. Rodina údajně do Maďarska opravdu dorazila, na sociálních sítích vyvěsil jeden z jejích členů fotku z centra Budapešti. Záhy ji ovšem smazal, ale už bylo pozdě. Německé úřady potvrdily, že nevědí, kde se Iráčané nacházejí, a tak je nemohou deportovat.

Podle mluvčího Generace 21 jim ale jejich maďarský podvod stejně asi nevyjde. „Je to naivní scénář, protože několikrát po příletu jim byly odebrány otisky prstů, ale mohou v tom spatřovat teoretickou šanci,“ popisuje Jan Talafant z nadace Generace 21.

Němečtí uprchlíci jezdí na dovolenou do Sýrie

Možná by si v mezičase mohli odskočit podívat se domů. To prý je u německých uprchlíků celkem běžná praxe. Někteří běženci, kteří v Německu už dostali azyl, totiž navštěvují země, z nichž před časem oficiálně uprchli před údajným pronásledováním. Zveřejnil to německý nedělník Welt am Sonntag v článku, nazvaném Uprchlíci jezdí na dovolenou tam, kde jsou údajně pronásledováni. Úřady informace potvrdily, konkrétní data ale poskytnout nemohou kvůli ochraně osobních dat.

Německé noviny tvrdí, že vědí o případech azylantů, kteří jsou německými úřady vedeni jako nezaměstnaní, a přitom vycestovali na krátkou dobu do zemí, jako je Sýrie, Afghánistán či Irák. Pak se zase v klidu vrátili do Německa. Mluvčí spolkové agentury práce vše potvrdila, opět ale neexistují data. I kdyby se prý zaměstnanec úřadu dozvěděl o azylantově cestě například do Sýrie, nesmí informaci předat dál kvůli ochraně osobních údajů, uvedla mluvčí.

I nezaměstnaný má nárok na dovolenou

Podle německé legislativy mají totiž příjemci dávek v nezaměstnanosti ročně nárok na dvacet ledna dnů ‘dovolené‘, u níž nemusí uvádět místo pobytu. Takovou dovolenou musí ohlásit. Povinnost sdělovat lokalitu, kam se chystají, ale neexistuje – a tak je častou destinací údajná válečná zóna nebo země, kde byl ‘turista‘ údajně v ohrožení života… O dávky v nezaměstnanosti přitom nepřijde stejně jako o status azylanta.

Snad maďarská kulišárna rodině pana Batto vyjde – kdo by nechtěl být azylantem v Německu! Pan Batto by si tak s rodinou mohl na pár dní zajet do Iráku, přesvědčit se, je-li jeho tamní dům, prý i s bazénem, v pořádku. Mohl by si ‘doma‘ také postěžovat, jací na něj byli Češi oškliví, když mu krom ubytovny nabízeli jen obyčejný byt v činžáku…

Čtěte také:

Jak vlastně probíhá masová migrace? O jejím zákulisí otevřeně mluví mladá Syřanka, která ale raději chce zůstat v anonymitě. Díky ní víme, kolik cesta stojí a kdo ji organizuje!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace