Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bella Italia! Sen o klidném stáří rozmlátili migranti na třísky. Místo toho kálí v parku, rvou se, žebrají... A když odjedete na dovolenou, klidně se vám nastěhují do bytu, prozradila Češka, která si kdysi vzala Itala

22.09.2016
Bella Italia! Sen o klidném stáří rozmlátili migranti na třísky. Místo toho kálí v parku, rvou se, žebrají... A když odjedete na dovolenou, klidně se vám nastěhují do bytu, prozradila Češka, která si kdysi vzala Itala

Foto: archiv

Popisek: V Praze mi připadá vše klidnější, cítím se být více jistá a vše lépe funguje, říká Dana Jiránková, která žije v Itálii již pětačtyřicet let

O tom, jak se hlavně kvůli migrantům změnil život v Itálii, o žebrání, rvačkách i o tom, že na některá místa už mnozí lidé ani nechodí, povyprávěla ParlamentnímListům.cz Dana Jiránková, Češka, která žije v Itálii už déle než čtyřicet let. Řekla také, co je pravdy na tom, že někteří migranti údajně vnikají do soukromých bytů nebo domů. „Stačí jít do nemocnice či na dovolenou a můžete najít váš byt zabraný. A je velmi těžké je odtud dostat,“ poukazuje na šílenou situaci krajanka.

Jak dlouho žijete v Itálii a co vás tam přivedlo?

V Itálii žiji od roku 1971, kdy jsem se provdala za Itala. Žijeme ve městě Brescia na severu Itálie. Kdysi to bylo klidné město, byla zde spousta pracovních příležitostí. Vychovali jsme dvě děti a máme dvě vnoučata od dcery. Nyní se město velmi změnilo, je tu mnoho přistěhovalců (po Miláně jsme na druhém místě co do počtu přistěhovalců). Kam jdete, někdo žebrá, čekají na euro za nákupní vozík nebo jenom nastavují ruku či klobouk. Za jedno dopoledne bych mohla klidně dát i deset eur, což si nemohu dovolit, a ani to nepovažuji za správné, když už na ně musíme platit daněmi.

Když porovnáte život v Itálii a v České republice, v čem je podle vás největší rozdíl?

Porovnat život v České republice a Itálii? Do Čech už se dostanu tak jednou do roka... a jsou tam mé kořeny a mé srdce. V Praze mi připadá vše klidnější, cítím se být více jistá a vše lépe funguje.

Jak se za tu dobu, co je problém s utečenci, změnil život v Itálii pro běžného člověka?

Život v Itálii se změnil. K horšímu. Kriminalita velice vzrostla. Do centra už prakticky nechodím, určité čtvrtě už patří jim, jejich obchodům, jejich restauracím, a denně jsou nějaké rvačky, přepadení, krádeže. I ze svého balkonu často vidím, jak vykonávají potřeby v parčíku (kde my platíme pokuty, pokud nesebereme potřeby našeho psa). Na oknech máme mříže, opevněné dveře, protože se velmi krade i v bytech a často jsou lidé hrubě zmláceni (to dělají většinou Rumuni či Albánci).

A jak místní lidé na uprchlíky reagují?

Místní lidé se liší. Jsou tací, jako jsem já, že nevidím, nemluvím, nic nedávám a jdu si po svých. Jsou ale i lidé, kteří jim, chudáčkům, dávají nějaké to euro a bylo spočítáno, že si za den přijdou na 50 až 100 eur. 

Čili se podepsal příliv migrantů nějakým způsobem na kriminalitě v Itálii. A jak se to podepsalo na ekonomice?

Pochopitelně se vše podepsalo i na ekonomice, nehledě na celosvětovou krizi. Daně se zvýšily. Kdysi byli lékaři a léky zdarma, teď jsou dlouhé čekací doby, a tak raději jdeme k soukromým a platíme… připlácíme si i na léky. Já mám chronické onemocnění a jsem v léčbě už pětadvacet let (revmatoidní artritida), ale dostávám ty drahé biologické injekce zdarma; zatím, jinak bych se léčit nemohla, neboť jedna injekce stojí 800 eur a musím si je píchat dvakrát měsíčně. Muž je v důchodu, a já neberu nic, i když jsem pracovala zhruba dvanáct let. Ale to na důchod nestačí. 

A co cestovní ruch?

Četla jsem v novinách, že se v letošním roce zvýšil, ale myslím si, že je to spíš ze strachu jezdit do ciziny, jako se jezdívalo dřív (Tunis, Egypt, Maroko apod.). 

Objevují se i informace, že uprchlíci bez dovolení vnikají do cizích domů a usazují se tam hlavně ve chvílích, kdy jsou majitelé třeba v práci. Je na tom něco pravdy?

Je pravda, že uprchlíci obsazují opuštěné byty. Stačí jít do nemocnice či na dovolenou a můžete najít váš byt zabraný. A je velmi těžké je odtud dostat. 

Někteří obyvatelé Itálie si stěžují, že se stát stará o uprchlíky více než o vlastní lidi. Máte takovou zkušenost?

Pochopitelně, že si lidé stěžují na stát. Cítí se být diskriminováni vůči uprchlíkům. Penze jsou nízké, daně vysoké, nezaměstnanost jakož i státní zadlužení bankám stále stoupá.

Bylo například dobře postaráno o lidi po nedávném katastrofálním zemětřesení v Itálii (ohledně ubytování, péče…)?

Po zemětřesení jsou lidé stále ve stanech, politické strany se jenom hádají, kdo se o ně postará, ale skutek utek… Lidé udělali obrovské sbírky potravin, přikrývek, oblečení, hraček a léků a už jsme se dozvěděli, že si to zase rozebírají uprchlíci. 

Mluví se o tom, že italské hlídky zachraňují utečence vlastně hned kousek od libyjského pobřeží, je to pravda?

Italské hlídky (a nejen ony, ale lodě ze všech států) pro ně jezdí prakticky až na libyjské pobřeží, aby se zabránilo dalším utonutím. Tisk i televize o tom mluví velmi spoře (ne náhodou je Itálie na 77. místě, co se týče svobody slova). Mají přikázáno moc nemluvit i o kriminalitě, která s tím vším souvisí! Na tomhle obchodu s lidským masem vydělávají jak stát, tak Vatikán, místní mafie apod. Je to obrovský business. Co s těmi lidmi bude, když je jiné státy odmítají, nikdo neví. Některá města jsou v obležení, uprchlíci by rádi do Švýcarska či do Francie, ale posílají je zpět. Polehávají v parcích, na nádražích, kde se dá. Často se bouří a protestují, buď jim nechutná jídlo, nebo se jim nelíbí místo, kde jsou ubytovaní; výtržnosti a rvačky mezi nimi jsou na denním pořádku. 

Co byste vzkázala kancléřce Merkelové ohledně její politiky vůči uprchlíkům?

Kancléřce Merkelové bych vzkázala jen samé ošklivé věci. Doufám, že už brzy zmizí ze scény. Ale není to jen ona, kdo zapříčinil tuto hrůznou situaci, ale všechny levicové strany ve všech státech. Doufám, že to v České republice nezajde tak daleko jako zde. Nevidím žádné východisko… vždyť to nemůže vést k ničemu dobrému. Práce není ani pro místní, natož pro lidi bez znalosti jazyka či jakékoliv kvalifikace. Je mi smutno z budoucnosti, která čeká na moje vnoučata. Moje děti s vysokoškolským vzděláním zatím práci mají, platí si soukromé pojištění, aby jednou měly vůbec nějaký důchod. My s manželem zatím slušně vyjdeme. Čím je člověk starší, tím méně toho potřebuje k životu. Ale snila jsem o klidném stáří... a o tom se vůbec nedá mluvit.

David Hora

Čtěte také:

Jak vlastně probíhá masová migrace? O jejím zákulisí otevřeně mluví mladá Syřanka, která ale raději chce zůstat v anonymitě. Díky ní víme, kolik cesta stojí a kdo ji organizuje!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace