Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak vlastně probíhá masová migrace? O jejím zákulisí otevřeně mluví mladá Syřanka, která ale raději chce zůstat v anonymitě. Díky ní víme, kolik cesta stojí a kdo ji organizuje!

17.09.2016
Jak vlastně probíhá masová migrace? O jejím zákulisí otevřeně mluví mladá Syřanka, která ale raději chce zůstat v anonymitě. Díky ní víme, kolik cesta stojí a kdo ji organizuje!

Autor: Facebook

Popisek: Migranti na pobřeží. Všimněte si, co drží žena v ruce. Chudá nejspíš nebude.

Server Svobodné fórum přináší dopis mladé syrské dívky, která svým českým přátelům popisuje, jak vlastně pašeráci lidí organizují masovou migraci do Evropy a na kolik taková cesta přijde. Konečně někdo, kdo Sýrii a její realitu opravdu zná, natvrdo napsal, jak to celé je. Syřanka chce zůstat v anonymitě.

„Zabývám se stále motivy imigrace a otázkou, jak se tito lidé mohou integrovat v Evropě stejně jako ve Velké Británii, kde například žije mnoho Indů, Pákistánců atd., kteří, přestože jsou tu po generace, nikdy se neintegrovali, a dokonce si přivádějí nevěsty ze své původní vlasti. Nikdy se nepovažují za Brity, a pokud jde o přispívání k ekonomice, často posílají peníze zpět domů svým příbuzným,“ popisuje dívka.

Bratranec nechtěl platit za služby

Se Syřany je to prý podobné. „Nedávno jsem se třeba dozvěděla o syrském bratranci, který odešel z Abú Dhabí do Švédska! Proč? Prostě proto, že ve Spojených arabských emirátech musel platit za služby, jako jsou lékař, škola a podobně, což ve Švédsku nemusí. On vůbec neutíkal před válkou, ale prostě se chopil příležitosti. Zatímco jiní lidé, potřebnější, v Sýrii umírají,“ zlobí se dívka.

Doma nikdy nepracoval, těší se do Holandska

A takových příběhů zná spoustu. „Další člověk ze Sýrie, kterého dobře znám a který je velmi líný a nikdy nevydržel v Sýrii déle pracovat, byl mezi prvními, kteří skočili na gumový člun, směřující do Řecka, a pak jel do Holandska. Těší se, že bude dostávat peníze za nic, a nyní plánuje, že do Holandska přestěhuje i svou ženu a čtyři děti,“ vykládá Syřanka.

Slušní lidé zůstávají v Sýrii

„Další moje známá, bohatá rodina tří sester, se dostala do Velké Británie již před několika lety s falešnými pasy. Mají peníze, ale žijí z dávek. Až dostanou občanství Spojeného království, tak se chystají odejít do Dubaje, takže opět nulový přínos pro zemi, která je přijala, jen ji využívají! Považuji to za hanebné! Moji dobří přátelé, kteří měli před válkou v Sýrii normální slušnou práci mimo oblast turistického ruchu, tam zůstávají. Nejsou stoprocentně v bezpečí a nemohou být šťastní, ale jsou ještě stále tam,“ líčí syrskou realitu.

Kdo stojí za migrací? Kšeftaři!

Především chce ale dívka poukázat na to, kdo migraci vlastně organizuje a kdo z ní má profit! „Také jste si všimli, jak tako ‘azylová migrace‘ není organizována záchrannými humanitárními organizacemi? Jen obchodníky s lidmi. Posílám vám zde odkazy na jejich facebookové stránky, kde informují lidi, jak se nelegálně nechat propašovat do Evropy, kolik komu zaplatit atd. Na Facebooku existuje více než padesát takových skupin! Většina je nyní již uzavřená, což znamená, že nemůžete vidět, co se na nich už publikovalo, pakliže nejste členem takové skupiny. Ale našla jsem některé, které jsou zatím otevřené,“ říká Syřanka.

Koupit lze i vysokoškolský diplom

A vkládá odkaz na jednu podobnou skupinu. „V podstatě zde mají reklamy na lodní cesty z Turecka do Řecka za tisíc dolarů za osobu! Je to v arabštině, ale použijte překladač pro každý post, aby bylo jasné, o čem mluví: https://www.facebook.com/immigration.gateway.to.europe,“ odkazuje na Facebook. „Nabízejí se tu cesty z Egypta do Itálie za 2500 dolarů pro dospělé a poloviční cenu pro děti!“ Také tu lze ale objednat třeba vysokoškolské diplomy, evropské řidičáky, živnostenská oprávnění…

Tolik tedy k těm údajně vzdělaným uprchlíkům, kteří sem míří, protože v zemi zmítané válkou nemohou žít… „Moc bych si přála, abyste vy Evropané někdy poznali Sýrii a viděli, jaká to byla země před válkou. Byla to moderní a sekulární země. Stýská se mi po tamní kulturní historii,“ končí mladá Syřanka svůj dopis, kterým boří mnoho mýtů o uprchlících.

Čtěte také:

V ulicích hoří auta, ženy jsou znásilňovány a lidé napadáni... Tak dnes vypadá země, která bývala snem každého emigranta. Díky těm současným! říká švédský novinář, který to denně zažívá na vlastní kůži

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace