Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slepci, co řídí auta? To je možné jenom v Rusku. A navíc jsou to sportovci, co měli jet na paralympiádu!

13.09.2016
Slepci, co řídí auta? To je možné jenom v Rusku. A navíc jsou to sportovci, co měli jet na paralympiádu!

Foto: youtube.com

Popisek: Ruský paralympijský tým

Ruský sport, který částečně ostrouhal už na olympiádě, postihla kvůli státem organizovanému dopingu další pohroma. Minulý týden zamítla Mezinárodní sportovní arbitráž CAS odvolání Rusů, aby mohli jejich paralympionici startovat na hrách v Riu, teď byli ruští handicapovaní sportovci vyloučeni i ze zimních her v jihokorejském Pchjongjangu v roce 2018. Informaci nedávno podle Svobodného fóra potvrdil Ruský paralympijský svaz.

Mezinárodní paralympijský výbor IPC k tomuto kroku přistoupil na základě doporučení Světové antidopingové agentury WADA. Je však pravděpodobné, že bude Ruská federace proti zákazu bojovat a pokusí se několika stovkám svých sportovců start v Jižní Koreji zajistit, stejně jako se o to pokoušela v případě Ria.

80 % politiky, 20 % skutečného dopingu

Rozhodnutí o neúčasti všech ruských paralympioniků v Riu označil ruský premiér Dmitrij Medveděv i ministr sportu Vitalij Mutko za verdikt protiprávní a politicky motivovaný. „Vyšetřování ruského dopingu je hloupý a nechutný mix, obsahující 80 procent politiky a 20 procent skutečného dopingu. Je to politika, namířená proti sportu, ruským sportovcům a Rusku jako zemi,“ nechal se slyšet premiér. Na již probíhající paralympiádě v Riu mělo startovat 267 ruských sportovců v osmnácti odvětvích. Jejich místa byla přerozdělena ostatním zemím. Nedávno ukončených ‘normálních‘ olympijských her se přitom mohli zúčastnit ruští sportovci s výjimkou atletů a vzpěračů – postižení sportovci tedy byli zákazem vyloučeni všichni.

Jsou vážně postižení?

Jenže to není vše! Ruský paralympijský tým má další skandál! Nedávno do médií unikla informace, že řada těchto sportovců je ve skutečnosti naprosto zdravá. K podvodům má docházet především mezi atlety, kteří závodí v kategorii nevidomých – ale mnozí z nich ve skutečnosti bez problémů vidí a například řídí auta. Informace o těchto a podobných podvodech mezi paralympioniky přinesl ruský server MK.ru s odvoláním na trenéry, kteří s některými sportovci přicházeli do přímého styku. Podvody ohledně zdravotního stavu sportovců jsou podle nich jedním z důvodů, proč tým na letošních hrách nemohl startovat, přestože to Mezinárodní olympijský výbor veřejně nepřiznal. Výbor evidentně neví, jak si s takovým porušením samotných zásad olympijského sportu poradit, a tak o falešných postižených raději mlčí. Tomu, že je to opravdu tak, by ale nasvědčovala ale skutečnost, že paralympionici byli vyloučeni všichni bez výjimky. Problém tudíž bude zřejmě širší než podezření z dopingu.

Nejvíc je falešných slepců

K podvodům dochází především mezi nevidomými sportovci. Pro zrakově postižené totiž existuje řada různých diagnóz, a proto je i jednodušší vydávat se za nevidomého. Alexej Šipilov, trenér goalballu z moskevské oblasti, hovoří o řadě zdravých lidí, kteří měsíce a roky trénují potmě, aby se za hendicapované sportovce mohli vydávat. A goalball, týmový míčový sport pro zrakově postižené, při němž se mužstvo snaží dopravit míč s rolničkou za koncovou čáru protivníka, je jednou z nejčastějších disciplín, v nichž se podvádí. Po něm pak nejčastěji plavání a atletika. Falešní postižení atleti jsou vybíráni ze sportovců, kteří v klasických disciplínách pro zdravé nedosahují nejlepších výsledků, ale coby ‘postižení‘ jsou na špičce svého sportu. Podle serveru MK.ru je podobná praxe v Rusku rozšířená již od osmdesátých let. Jediný způsob, jak by se podle situace mohla změnit, je prý vyvolat zveřejněním podvodů mezinárodní skandál. Je tedy na Mezinárodním olympijském výboru, aby celou kauzu rozsekl a poukázal na podvody, pokud o nich ví.

Čtěte také:

Tuhle krásku nemají české herečky dvakrát v lásce. Je to Slovenka, herectví nestudovala, a přesto tady hraje hlavní role, třebe ve Vyprávěj. Co na ní ti režiséři vidí? A proč za svůj největší omyl považuje zrovna Dejdara?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace