Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V ulicích hoří auta, ženy jsou znásilňovány a lidé napadáni... Tak dnes vypadá země, která bývala snem každého emigranta. Díky těm současným! říká švédský novinář, který to denně zažívá na vlastní kůži

10.09.2016
V ulicích hoří auta, ženy jsou znásilňovány a lidé napadáni... Tak dnes vypadá země, která bývala snem každého emigranta. Díky těm současným! říká švédský novinář, který to denně zažívá na vlastní kůži

Foto: archiv

Popisek: Švédský novinář Björn Herstad

ROZHOVOR Švédský novinář Björn Herstad v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz říká, že kvůli imigrantům již Švédsko není bezpečná země. Ve Stockholmu v prvních šesti měsících roku 2016 bylo policii nahlášeno, že bylo zapáleno a shořelo či bylo jiným způsobem zničeno 700 aut. Více než 500 případů zničení či poničení majetku denně bylo policii nahlášeno během roku 2015. 1,6 milionu švédských obyvatel, což činí 16 procent populace, se narodilo v jiné zemi než ve Švédsku a tři miliony obyvatel Švédska mají imigrantský původ. Imigranti mají na svědomí 55 procent trestných činů; pokud jde o loupeže, tak 69 procent; a u znásilnění je to 77 procent. V ulicích hoří auta, ženy jsou znásilňovány a lidé napadáni imigranty.

Jak vypadá situace s imigrací ve Švédsku?

Vím, jak to pro vás může znít, ale problém ve Švédsku dorostl do strukturální úrovně, společnost jako tako taková je v ohrožení a nejde pouze o životy, prosperitu a majetek jednotlivých lidí. Rád bych zmínil dva příklady z posledních týdnů, abych nejlépe popsal situaci.

Prosím...

Södertälje je město s 65 tisíci obyvateli 40 kilometrů jihozápadně od Stockholmu a jedno z prvních opravdu multikulturních a multietnických míst v zemi. Imigranti si tam postavili hořící zátaras na silnici. Touto zábranou zastavili autobus veřejné dopravy, gang imigrantů autobus obklíčil a zaútočil na něj kameny. Lidé, cestující autobusem, museli utéct pryč po svých. V tom samém čase bylo mnoho aut zapáleno. Hasiči si netroufli vstoupit, protože se báli, že budou napadeni imigranty. Až asi za dvě hodiny policie zajistila dostatek mužstva, aby zklidnilo situaci. První skupina policistů, která přijela, byla imigranty napadena kameny a malými výbušninami, které dělají velký hluk, ale nedělají velké výbuchy a jsou používány pro paralyzování lidí, když například policie vstupuje do místnosti. Nikdo z útočníků nebyl zadržen.

Trollhättan je další město, situované ve venkovské oblasti 400 kilometrů na západ od Stockholmu, s méně než 50 tisíci obyvateli. Nepokoje s ohni a házením kamenů terorizují čtvrti města. Normálně se místní politici postiženému místu vyhýbají, ale kandidátka na zastupitele, žena původem z Libanonu, měla kuráž navštívit toto místo. A doslova řekla: „Musím říci, že to je horší než občanská válka v Bejrútu.“ Možná to trochu přifoukla, aby zdůraznila své prohlášení, ale policii to trvalo déle než dva dny, aby sklidnila situaci, a musela uzavřít celou oblast se zátarasy, použít helikoptéry a svolat a nasadit policisty z velkého území. Mějte na paměti, že toto je jenom malá část relativně malého města.

Ale toto jsou jen dva příklady 'anekdotického' charekteru...

Ano, to máte pravdu, ale uvědomte si, že toto se stalo právě před několika málo dny. Rád bych zmínil nějaké obecné statistiky, abych podtrhnul, co jsem řekl. Ve Stockholmu v prvních šesti měsících roku 2016 bylo policii nahlášemo, že bylo zapáleno a shořelo či bylo jiným způsobem zničeno 700 aut. Zdůrazňuji, že teď nehovořím o krádežích aut kvůli získání finančních prostředků z jejich prodeje. Zde jde o čirou destrukci.

Přes dva tisíce aut shořelo ve Švédsku v první polovině roku 2016 – to je více než deset aut každou noc. Je to systematické. Více než 500 případů zničení či poničení majetku denně bylo policii nahlášeno během roku 2015. Každý den 500 případů! Vynásobte si 500 útoků na majetek 365 dny. Území ve Švédsku, kam hasiči nevstoupí bez policejní ochrany, je velmi mnoho.

Takže jsou ve Švédsku no-go zóny? Kde? Povězte mi o tom více...

Před dvěma lety bylo policií jako no-go zóny charekterizováno 55 míst. Tato území jsou víceméně kontrolována imigrantskými kriminálními gangy a není zde tolik islamistických no-go zón, jako ve Velké Británii. Není to tak, že tyto gangy kontrolují tato teritoria úplně, ale v praxi to znamená, že stát zde nefunguje, jak by měl. Hasiči nemohou dovnitř vstoupit bez policejního doprovodu, policisté tam musí vstupovat ve velkém počtu, aby se zajistili, že nebudou napadeni. Normální kriminální vyšetřování zde není možné kvůli tomu, že místní obyvatelé nehovoří s policií, a tak dále a tak dále...

Kolik imigrantů je vlastně ve Švédsku a kolik jich Švédsko každý rok přijímá?

Je obtížné získat přehledný obrázek, protože vláda se snaží maskovat statistiky; ve statistikách nesledují státní orgány rasu či etnický původ, pouze zemi narození či místo narození rodičů. 1,6 milionu švédských obyvatel, což činí 16 procent populace, se narodilo v jiné zemi než ve Švédsku. V minulém roce více než 160 tisíc lidí ve Švédsku žádalo o azyl a tato čísla zahrnují pouze registrované, pravděpodobně je zde více lidí, kteří vstoupili do Švédska a neregistrovali se.

Pokud je situace srovnatelná s Německem, číslo bude dvojnásobné proti oficiálnímu číslu imigrantů, vstupujících do země. Některé indikace od policistů směřují k podpoře tohoto závěru. V současnosti se méně než sedm milionů lidí narodilo ve Švédsku dvěma osobám, také narozeným ve Švédsku. Takže zbývají tři miliony lidí, kteří tím či oním způsobem mají zahraniční původ, a zhruba bych odhadl, že dva miliony z nich jsou v obecném významu ne-evropští 'imigranti'.

Pokud 20 procent či dva miliony ne-evropských imigrantů je správné číslo, neříká to celou pravdu. Musíme též započítat věk a pohlaví. Například žadatelé o azyl, kteří přišli minulý rok, jsou z velké části mladí muži. Mezi sedmi miliony původních Švédů je mnoho starých lidí, takže pokud se podíváte na segment populace mužů ve věku dvacet až třicet let, čísla budou vypadat mnohem více dramaticky.

Jaký druh kriminality imigranti způsobují? A existují nějaké statistiky?

Více než 55 procent policejních hlášení označuje osoby s imigrantským původem jako pachatele. Pokud jde o loupeže, tak osoby přistěhovaleckého původu tvoří 69 procent případů; a pokud jde o znásilnění, tak tam mají přistěhovalci podíl dokonce 77 procent. Myslím si, že nejvíc do očí bijící je to u násilných trestných činů, jako napadení, loupeže a znásilnění. Švédové si za poslední dvě desetiletí museli zvyknout na stále rostoucí spirálu těchto kriminálních činů.

Slyšel jsem, že norské Oslo je mezi světovými městy s největším počtem znásilnění. Jaká situace je ve Švédsku?

Ve Švédsku je denně 50 policejních hlášení o sexuálním zločinu a třetina z nich je klasifikována jako znásilnění. To znamená, že nějaká žena ve Švédsku je znásilněna každou hodinu a půl, každý den, každou noc, během celého roku. Opakuji, každý den v průměru 50 sexuálních útoků a třetina z toho znásilnění!

Ale co tedy dělá policie? Proč nechrání obyčejné lidi?

Policie je víceméně zmrzačena politickou korektností a multikulturalismem. Chtějí vést 'dialog' s kriminálními živly a soustředit se na 'informování'. Kupříkladu letos jsme měli několik incidentů na festivalech, kde velké skupiny imigrantů obstoupili dívky a znásilnili a zneužili je. Odpovědí policie bylo, že dívkám distribuovala náramky s nápisem „Neznásilňuj mě“. Tohle znásilňovače mezi imigranty určitě zastaví...

Běžný policista se podle mě bojí. Pro kriminální živly je velmi jednoduché vyhrožovat policistům či jejich rodinám, aby je udrželi od vyšetřování opravdových zločinů. A pokud jsou zde občas policisté, dobře dělající svou práci nebo pouze pravdivě informující o situaci, jsou ihned napadáni multikulturními liberálními médii.

Takže je vůbec bezpečné žít ve Švédsku? Nebo stále žijete s obavou, že budete napadeni imigranty?

Švédsko je stále velmi segregovanou zemí, takže stále můžete žít na některých bezpečných místech. Ale i to se začíná měnit. Ještě před nedávnem byl celý venkov víceméně bezpečný, ale dnes jsou imigranti a žadatelé o azyl dokonce i v nejmenších vesnicích i ve venkovských oblastech a severních částech Švédska.

Jsou zde také samozřejmě bezpečné 'bílé' oblasti v okolí Stockholmu a velkých měst, kde bohatí, často liberálové a multikulturalisté, bydlí. Zatím jsou v bezpečí. Ale musíte zaplatit více než 750 tisíc eur, abyste si koupil dům v těchto bezpečných místech.

Do imigranty ovládaných předměstí normální Švéd prostě nevstoupí. Dokonce i novináři tam jsou napadáni. Liberální multikulturní švédská média tam nikdy nechodí, ale příležitostně se týmy zahraničních žurnalistů snaží udělat reportáž, ale běžně jsou buď vyhnáni, nebo nějakým způsobem napadeni.

Jít Stockholmem přes den je bezpečné, ale večer a v noci bych nedoporučil jít nikomu samotnému nebo jít tam samotné ženě bez doprovodu muže. Problém Švédska je, že je těžké, aby se člověk mohl sám bránit – nesmíte nosit pistoli, a dokonce ani nůž. Slzný plyn a pepřový sprej jsou také nelegální. Nemůžete se spolehnout na policii a je vám zakázáno chránit sama sebe, takže samozřejmě je člověk touto situací velmi zneklidněn. Švédsko již není bezpečné místo.

Česká republika je dobře známa tím, že odmítá muslimské imigranty. Zvlášť prezident Miloš Zeman. Co si myslíte o tomto postoji?

Zdá se, že váš prezident Zeman je velmi moudrý muž. Pozice, kterou zastává váš prezident, je podle mě jediná rozumná. Vidíte přece, co se děje ve Švédsku, Německu, Anglii, Francii, Belgii a tak dále. Můžete to studovat a poučit se z toho. Fakta vidíte všude kolem sebe. Muslimská imigrace je hrozbou pro vaši společnost a hrozbou pro každého z vás jako osobu. Studujte případ Švédska, které bylo kdysi jedním z nejbezpečnějích míst na světě.

Lukáš Petřík

Čtěte také:

Konec kamarádšoftu. Dalík konečně promluvil: „Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista a takto nehezky se zachoval i k jiným lidem.“ Co ještě prasklo, o Špindlu, Toskánsku, VIP tenisu…?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Redaktor KL