Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Německo zůstane Německem se vším, co milujeme a je nám tak drahé,“ říká mama Merkel. Jenže dnešní Němci chodí na pouť do Mekky a Hitler by většinu z nich nejspíš zplynoval. Co je německá identita dnes?

09.09.2016
„Německo zůstane Německem se vším, co milujeme a je nám tak drahé,“ říká mama Merkel. Jenže dnešní Němci chodí na pouť do Mekky a Hitler by většinu z nich nejspíš zplynoval. Co je německá identita dnes?

Foto: Wikipedia

Popisek: Německá kancléřka Angela Merkel

Německé kancléřka Angela Merkel se nedávno snažila uklidnit Němce, kteří se bojí konce své tradiční kultury díky rostoucímu množství uprchlíků z jiných zemí. Jenže na co se to vlastně odkazuje? Mnozí Němci se sami začínají sedmdesát let po konci druhé světové války ptát, co je to vlastně ta německá národní identita, a co by tedy měli vlastně ti politici bránit, píše magazín Týden.

Ošemetná definice národa

S tou tradiční, národní identitou, po jejíž obraně vzhledem k uprchlické krizi volá nacionalistická strana AfD, je to totiž ošidné. Kdo je to vlastně Němec? Když se naposledy německý ‘vůdce‘ Adolf Hitler pokusil definovat německý národ jako společenství příslušníků ‘čisté germánské rasy‘, dopadlo to špatně. I pro Němce.

Kdo dneska zpívá Deutschland, Deutschland über alles?

A dneska? Půlku německé fotbalové reprezentace tvoří hráči původem z Turecka, Ghany nebo Polska, Němců árijského původu mnoho nenajdete. Jedna z hvězd týmu, Mesut Özil, nedávno vykonal jako pravověrný muslim pouť do Mekky. To mu ale pochopitelně nijak nebrání v tom, aby střílel góly za německou reprezentaci a po každém vítězném zápase zpíval společně s nadšenými fanoušky „Deutschland, Deutschland über alles...“. Je Özil Němec? Nepochybně.

Řada Němců by rasovými zákony neprošla

Podobně jako on v Německu žijí a pracují miliony dalších Němců, které by za Hitlera jako ‘neárijce‘ čekala buď převýchova, nucené práce nebo rovnou koncentrační tábor. A nemají nic společného se současnou uprchlickou krizí a politikou paní Merkel. Turci coby gastarbeiteři přišli do Německa už po válce a od té doby příliv cizinců jen sílil. Východoevropští, afričtí a asijští lékaři zahraňují německé zdravotnictví, cizinci pracují na stavbách a v dalších oborech, v kterých Němci prostě pracovat nechtějí a nebudou. A řada z těchto původních cizinců má už německé občanství.

Co ale s novými uprchlíky?

A že by to Německo nějak poškozovalo? Nezdá se. Německo je i s miliony Turků, Východoevropanů, Afričanů a vyznavačů různých náboženství zatím pořád ještě motorem evropské ekonomiky a pilířem demokracie a politické kultury, bez kterého si fungování Evropské unie nikdo nedovede představit. Jenže v poslední době přichází milion dalších uprchlíků zejména z muslimských zemí a nacionalisté ze stran, jako je AfD, začínají hlasitě mluvit o tom, že tohle už prostě země nezvládne, že hrozí zničení ‘německé identity‘. Místo bavorské klobásy bude nejoblíbenějším jídlem kebab, místo kostelů vyrostou mešity a zavládne právo šaría.

Kdo je Němec? Kancléřka má v zásobě jen fráze

Jenže co to je vlastně ta německá národní identita, kterou chtějí nacionalisté bránit? Kancléřku Merkel až volební úspěch AfD donutil, aby se pokusila sedmdesát let po konci války definovat, kdo je to vlastně Němec. Podle kancléřky zůstane Německo Německem, „se vším, co na něm milujeme“, když bude trvat na několika základních hodnotách. „Ty se odrážejí v naší liberálnosti, naší demokracii, našem právním státu a našem naprostém závazku k sociálně tržnímu hospodářství, které díky své ekonomické síle dokáže pomoci i těm nejslabším,“ uvedla poněkud idealisticky Angela Merkel v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung.

Dohnala nás demokracie

Jenže někteří komentátoři takové vyjádření považují jen za útěk od tématu a obecnou frázi. Tohle mají být principy národní identity Němců, které je třeba bránit před muslimským nebezpečím? Vždyť naopak nahrávají tomu, aby muslimové německou kulturu zničili. V liberálním státě, který nade vše hájí ‘demokratickou‘ svobodu jednotlivce, je základním lidským právem i svoboda vyznání. Proč by pak němečtí muslimové neměli mít své mešity a právo dodržovat své rituály? Pokud by jim to někdo chtěl zakázat, zřejmě by stejně narazil u soudu.

Politická korektnost je mor

Samozřejmě se nabízí vysvětlení národní identity jako souboru nepřekročitelných křesťanských hodnot, z kterých naše civilizace vychází. Jenže nahlas prezentovat Německo či Česko jako křesťanské země, v nichž se prostě ostatní náboženství a kulturní tradice musí ‘upozadit‘ a sklonit před křesťanskou tradicí, to taky není politicky korektní, že. Co kdybychom tím ublížili nejen muslimům, budhistům či Židům, ale také ateistům, kteří se křesťany necítí? Demokracie si na sebe prostě ušila past.

Reálná demokracie

Jenže jak v reálu vypadá ta demokracie, do které uprchlíci přicházejí? Společnost tu mluví o rodině jako základním článku společnosti, ve skutečnosti se ale zvyšuje rozvodovost. Populace stárne a vymírá. Nejen němečtí komentátoři se dnes ptají: to je ta národní identita, kterou chceme hájit proti údajné muslimské expanzi? „My Němci už vlastně nevíme, kdo jsme a kdo chceme být. Co z nás vlastně dělá Němce,“ prohlásil bez obalu pro časopis Stern německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. A toho noví uprchlíci s rozvětvenými rodinami jen využijí.

V Česku na rozdíl od Německa podobná diskuse ještě ani nezačala, i když se různí politici ohánějí obranou českých a evropských hodnot či české národní identity ještě v mnohem větší míře než ti němečtí. Obrana evropských a národních hodnot, zachování kulturní identity. Co to vlastně je? Co dělá z Němců Němce a z Čechů Čechy? Umíme si na to odpovědět? Víme, co před uprchlíky vlastně obhajujeme, nebo jen omíláme fráze?

Čtěte také:

Osmadvacetiletá dívka se chtěla rozejít s muslimem. Ta dopadla! V amoku jí Alžířan ostříhal vlasy, a když ležela bezmocně na zemi, stál jí na ruce celou svojí vahou, až jí zpřetrhal šlachy, píše deník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace