Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Špatné zprávy z povodňové služby: Pršet bude dál!

04.06.2013
Špatné zprávy z povodňové služby: Pršet bude dál!

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Meteorologická situace pořád není dobrá. Poslední zpráva z povodňové služby Ministerstva životního prostředí je taková, že počasí u nás stále ovlivňuje tlaková níže nad východní Evropou. Předpověď počasí na dnes večer a v noci zní: Bude zataženo až oblačno, místy s deštěm nebo přeháňkami, hlavně na horách. Na severovýchodě zpočátku ojediněle bouřky, v Jeseníkách a Beskydech srážky i vydatnější.

Na severozápadě, jihu a jihozápadě se očekávají srážkové úhrny do 20 mm srážek na Moravě a ve Slezsku 2 až 10 mm srážek, na horách na severovýchodě 5 až 25 mm, v Jeseníkách a Beskydech až 30 mm, v bouřkách na severovýchodě dalších 40 mm. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C.

Počasí přes den (07-24):  Oblačno až zataženo, místy přeháňky, na horách občas déšť, na severovýchodě i vydatnější. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 3 až 7 m/s.

Hydrologická situace

Na dolních částech a v závěrových profilech lze očekávat během dnešní noci a dnešního rána kulminace, na dolním Labi ve středu. Očekávané srážkové úhrny již nejsou v povodněmi zasažených oblastech příliš významné, mohou případně zpomalit pokles hladin v horních úsecích.
 
Dle aktuální předpovědi se budou největší srážky vyskytovat v oblasti Jeseníků a Beskyd s úhrny do 40 mm, zde mohou hladiny dosáhnout nejčastěji 1. SPA (stupeň povodňové aktivity, jejich popis najdete pod článkem, poz.red.). Vlivem dnešních srážek bude docházet k narůstání průtoků s dosažením 1. SPA na některých vodních tocích na Moravě a ve Slezsku.

Přehled exponovaných profilů:

Profil Berounka – Beroun 559 cm/1070 m3/s (stav 03:00)
Profil Vltava – Malá Chuchle 541 cm/3180 m3/s (stav 03:10)
Profil Labe – Mělník 863 cm/3710 m3/s (stav 03:00)
Profil Labe – Ústí 855 cm/2380 m3/s (stav 03:00)

Na horních úsecích toků hladiny klesají.  K 4. 6. 2013, 03:00 hod. bylo v povodí Vltavy, Ohře a Labe 42 x 3. SPA a 31 x 2. SPA. Průtoky vodních toků v povodí Vltavy, Labe a Ohře mají setrvalý stav, v dolních částech vodních toků je tendence průtoků mírně stoupající a to s ohledem na dotaci z horních částí povodí.  Morava a Slezsko nejsou zatím významně zasaženy a jsou zaznamenány pouze 1. SPA. Pracovníci hlásné a předpovědní služby ČHMÚ, MŽP a dispečinky Podniků Povodí spolupracují s aktivními povodňovými komisemi. Cesty do ohrožených míst nelze doporučit.

Praha: VD Lipno stále drží odtok na 100-105 m3/s s předpokladem do rána 4. 6. 2013.

Stejně tak je tomu na vodním díle Orlík, kde byl již všechen volný prostor zaplněn a bylo nutné vyrovnat hodnotu odtoku s hodnotou přítoku, což však neznamenalo žádné výrazné navýšení odtoku. VD Orlík je manipulováno tak, aby v Praze od 21:00 hod. byl průtok do 3200 m3/s. Dle poslední hydrologické předpovědi ze 4. 6. 2013 (03:00) měla Berounka průtok 1070 m3/s. Průtok v profilu Vltava – Malá Chuchle 4. 6. 2013 (03:10) se pohyboval na hodnotě 3180 m3/s. Během dneška lze očekávat průtok v Praze Chuchli s dosažením kulminace v dopoledních hodinách v úrovni max 3300 m3/s.

Dochází k evakuacím podle krizového plánu hl. m. Prahy v některých  ohrožených částech, povodňové zábrany však mají vzhledem k očekávané hodnotě kulminace Vltavy v Praze rezervu. Jsou zaplaveny některé oblasti města u toku bez povodňové ochrany, je zastaveno metro.

Povodí Labe:
Pod soutokem s Vltavou očekáváme během dnešního dne výrazné vzestupy hladin v důsledku dotoku z horních částí povodí. Kulminace v Ústí nad Labem se očekává ve středu 5. 6. 2013 dopoledne (1130 cm/4150 m3/s, cca <Q100).

Morava a Slezsko:
Na Moravě a ve Slezsku aktuálně nejsou 3. SPA a 2. SPA. Výrazné zhoršení situace může nastat v povodí Odry v průběhu noci a dnešního dne, kdy podle prognózy ČHMÚ můžeme v Beskydech očekávat výraznější srážky ve formě přívalových srážek s dosažením 2. SPA.

Počasí bude v příštích letech extrémnější , tvrdí meteorolog

Hladina českých řek dosáhne vrcholu v první polovině týdne. Pak se situace uklidní, míní meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.  „Deště budou postupně slábnout, do pondělka by se oblast největšího deště měla přesunout na Moravu. I tam budou řeky stoupat, ale už ne tak dramaticky jako na západě Čech. Srážky budou v průběhu pondělí na celém území ustávat, částečně budou pokračovat jen na východě republiky,“ sdělil Deníku.

„S povodněmi, které mají setrvačnost, je to složitější. Voda z hor se ve vodních tocích hromadí postupně, takže například kulminaci Berounky nebo Vltavy čekáme v pondělí, úterý nebo až ve středu. Na prvně zmíněné řece je hladina zvýšená o tři metry, my čekáme, že stoupne ještě o metr. Prahu zřejmě čeká třetí stupeň povodňové aktivity. Pro hlavní město by to měla být zhruba pěti až desetiletá voda. Takže nic až tak dramatického. Praha má navíc výhodu, že je regulovaná pomocí vltavské kaskády, kde už zhruba čtyři dny před očekávanými dešti upouštěli vodu. Obecně se od poloviny týdne bude celková situace zklidňovat. Počasí bude polojasné až slunečné a teploty by měly dosahovat 20, možná až 25 stupňů Celsia,“ dodal Dvořák.

Kritéria pro vyhlášení SPA na tocích nebo nádržích

 

První stupeň povodňové aktivity

bdělost - nastává při nebezpečí povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí. Za stav bdělosti se pokládá rovněž situace takto označená předpovědní povodňovou službou. Na vodním díle nastává také při nepříznivém vývoji bezpečnosti VD, odvozeném podle hodnocení sledovaných jevů a skutečností v rámci výkonu TBD, nebo při zjištění mimořádných okolností, jež by mohly vést ke vzniku zvláštní povodně. Nebezpečí vzniku souvisí s provozní situací, při které může dojít k mimořádnému vypouštění nebo k odtoku, při kterém je dosažen stav 1. SPA na vybraném vodočtu.

Druhý stupeň povodňové aktivity

pohotovost   - vyhlašuje příslušný povodňový orgán, když nebezpečí povodně přerůstá v povodeň a v době povodně, když však ještě nedochází k větším rozlivům a škodám mimo koryto. Vyhlašuje se také při pokračujícím nepříznivém vývoji bezpečnosti VD, nebo při mimořádném vypouštění vody nebo odtoku z vodní nádrže, při které bude dosažen stav 2. SPA na vybraném vodočtu. Bezpečnost díla se odvozuje podle stavu a vývoje sledovaných jevů a skutečností v rámci výkonu TBD při hodnocení překročení mezních hodnot vybraných veličin.

Třetí stupeň povodňové aktivity

ohrožení - vyhlašuje příslušný povodňový orgán v době povodně při bezprostředním nebezpečí nebo při vzniku větších škod, ohrožení majetku a životů v záplavovém území. Vyhlašuje se také při vzniku kritické situace na VD podle vyhodnocení TBD při dosažení kritických hodnot sledovaných jevů a skutečností, pokud hrozí havárie díla doprovázená nebezpečím vzniku narušení vzdouvacího tělesa (hráze) VD, nebo za mimořádného vypouštění vody.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace