Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obejmula svého syna, za což dostala pokutu 12 tisíc. Zoufalá máma nesmí vídat své děti, zato jejich otec násilník k nim má volný přístup… Má Česko sociální pracovnice, nebo pekelné stvůry?

03.09.2016
Obejmula svého syna, za což dostala pokutu 12 tisíc. Zoufalá máma nesmí vídat své děti, zato jejich otec násilník k nim má volný přístup… Má Česko sociální pracovnice, nebo pekelné stvůry?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Ilustrační foto

„Průběh drastického odebrání dětí mi vylíčily učitelky a ředitelka mateřinky. Toníček vyšel ze třídy, viděl cizí lidi, vrhl se bráškovi kolem krku, oba se objali a pevně drželi. Paní ze sociálky dětem nalhala, že jedou na krátký pobyt do školy v přírodě. V neděli se Vojtíšek sbalil, všem říkal, že jedou za mámou domů. Nevěděl, že je na nekonečné škole v přírodě,“ popsala osudný den matka chlapců Ludmila R.

Matka už čtyři měsíce neviděla své dva malé syny, pětiletého Antonína a osmiletého Vojtěcha. jednoho rána je totiž sociální pracovníci přímo ze školy odvedli do ústavu. Proč? Jejich otec požádal soud i o zákaz styku s celou matčinou rodinou. Děti jsou ve špatném psychickém stavu, ale s matkou se vidět nesmějí. Když se náhodou potkali a chlapci se k matce rozběhli, dostala pokutu…

Jedno sezení rozhodlo o umístění do ústavu

Děti byly odebrány na základě návrhu soudu a umístěny do zařízení pro děti vyžadující okamžitou péči (ZDVOP). S matkou se nesmějí stýkat. To vše na základě posudku znalkyně, která došla k drastickému závěru po jednorázovém tříhodinovém sezení. Děti podle ní žijí v paranoidně nastaveném prostředí, bojí se otce a inklinují k matce, u které hledají ochranu, píše server Novinky.cz.

Soud ještě ani neproběhl, děti už ale trpí

Soud přitom jejich matku a otce čekal 30. Srpna (článek byl napsán o týden dříve – pozn. red.), nicméně děti žijí už čtyři měsíce v ústavu, s otcem se stýkat smějí, ale s matkou ne. Ta za náhodné setkání dostala vysokou pokutu. „Jela jsem s kamarádkou, která si domluvila návštěvu chlapců, s tím, že počkám v autě. Ať alespoň ona ví, zda jsou v pořádku a jak jim je, když mně o nich nikdo nic neřekne. Jenomže otec si syny zrovna odvedl. Ale v 18 hodin, kdy už kluci měli být na večeři, jsme se nečekaně potkali u místních potravin. Kluci se ke mně rozběhli a objali jsme se. Za to jsem od soudkyně dostala pokutu 12 tisíc korun,“ líčí vše nešťastná Ludmila R.

Řekla mi, že už děti neuvidím, říká zoufalá matka

Podruhé syna potkala, když před ústavem pomáhala svým rodičům vyndávat z auta dárky, které chlapcům přivezli. „Najednou se za námi vynořil Vojtík s holčičkou, že přišli ze školy. Nevěděla jsem, že mu skončilo vyučování, zda chodí do družiny nebo na kroužky. Přišel ke mně, pohladila jsem ho, ale hned zasáhla vychovatelka. Odtrhla ho ode mne, řekla, že to musí hlásit na sociálku a že ani netuším, jak jsem si tím uškodila. Že už je to podruhé a že jsem si tím uzavřela cestu, abych děti někdy vůbec viděla,“ nevěří matka, která přitom nebyla ani souzena.

Chlapci jsou v ústavu neoprávněně

Co je vlastně příčinou? V roce 2014 prý oba kluci začali tvrdit, že se otce bojí – a prý řekli i proč. Ludmila s nimi odešla a vychovávala je sama. A zažádala o svěření do péče.  „Lékařky opakovaně doporučovaly kvůli stabilizaci psychického stavu omezit kontakt s otcem. Takže jsme chodili už jen na asistované schůzky,“ vysvětluje paní Ludmila. Jenže otec dětí zareagoval tak, že požádal o svěření do své péče a o zákaz styku s matkou. To vše na základě jednoho posudku. „Psycholožka z ústavu volala na OSPOD i znalkyni, že jsou tam chlapci neoprávněně, že je vytrhli z milujícího prostředí, kde o ně matka dobře pečovala. Velmi špatně to psychicky snášejí a jde o systémové týrání,“ říká rezignovaně matka.

Má problémový rodič větší práva než ten slušný?

Tento případ bohužel není ojedinělý, v poslední době se objevilo několik kauz, kdy soudci na doporučení orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) či znalce poslali děti do ústavu. Rodič, se kterým děti žili, se s nimi vídat nesmí a naopak jsou děti nuceny vídat toho z rodičů, kterého se bály. Prý se ho mají v neutrálním prostředí učit mít rády. Ten z rodičů, podezřelý z toho, že může negativně ovlivnit vztah dětí k druhému rodiči, má absolutní zákaz styku, nesmí znát ani jejich zdravotní stav, ani školní prospěch. Dětem je pak vyhrožováno, že rodiče, s nímž doposud žily, do svých 18 let neuvidí.

Ministryně má konkrétní řešení

Zní to jako praktiky norského Barnervernetu. Omyl, jde o běžnou realitu paní Ludmily a dalších zoufalých rodičů. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) nesou vinu soudci. „Především chci zdůraznit, že o umístění dítěte mimo rodinu rozhodují vždy soudy a ne orgány OSPOD,“ uvedla ministryně podle serveru Novinky.cz. „Dlouhodobě apeluji na to, aby byla opatrovnické agendě věnována na soudech mnohem větší pozornost, než tomu je dosud,“ řekla Marksová a přišla i s konkrétním řešením.

Proč zaostáváme za Evropou?

„Jsem přesvědčena, že bez vzniku senátů specializovaných pouze na dětské kauzy včetně zavedení povinného a pravidelného vzdělávání příslušných soudců to nepůjde. Není únosné, aby o dětech rozhodoval soudce, který je specialista třeba na majetkové či obchodní právo. Za evropskými zeměmi v tomto bohužel zcela zaostáváme, ale dosud žádný ministr spravedlnosti o reformě v této oblasti nechtěl slyšet,“ rozčiluje se Marksová.

Ministerstvo spravedlnosti opatrně souhlasí

A co na to Ministerstvo spravedlnosti?  „V současné době stanovuje otázku specializace soudců jednací řád. V něm se uvádí, že agenda nezletilých dětí by měla být řešena soudci na toto téma specializovanými. Není to však ministerstvo spravedlnosti, které by určovalo specializaci konkrétních soudců. Rozdělování probíhá přímo na jednotlivých soudech, a to se zohledněním personálního zajištění soudu,“ sdělila Zuzana Procházková z tiskového oddělení MS a tak vlastně dala Marksové za pravdu. „Náš úřad toto téma vnímá jako velmi podstatné a intenzivně se mu věnuje v připravované analýze. prioritou, aby soudci byli věcně zaměření ke specifickým tématům,“ dodala Procházková.

Děti do ústavu nepatří

„Odebírání dítěte do jiného prostředí jen kvůli rodičovskému sporu zákon neumožňuje,“ říká Marksová. „K odebrání dítěte může dojít jedině v těch nejzávažnějších případech, kdy konflikt mezi rodiči je tak závažný, že velmi výrazně narušuje psychiku a vývoj dítěte. Důvodem pro odebrání je však v těchto případech ohrožení vývoje dítěte a nikoli nutnost jeho umístění do takzvaného neutrálního prostředí, aby navázalo vztah s druhým rodičem,“ uvedla.

Systém není bezchybný, ale…

To ombudsmanka Anna Šabatová bere umisťování dětí do neutrálního prostředí jako možné řešení, jsou-li vztahy v rodině vyhrocené, pouze upozorňuje na to, aby trvalo nezbytně nutnou dobu. „Systém sociálně-právní ochrany dětí není bezchybný a sama jsem mnohokrát kritizovala nedostatečnou práci OSPOD s rodinou. Rezervy vnímám především v tom, že často nevyužívají všech mírnějších nástrojů, aby k odebrání dítěte nedošlo, například pomoc poradenského zařízení,“ řekla Šabatová. „Cílem není a nesmí být dítě potrestat, ale chránit ho, a to na nezbytně nutnou dobu, tedy než se situace v rodině uklidní,“ obhajuje postup soudů Šabatová.

Psychický stav malého Toníka a Vojty se v ústavu rychle zhoršuje, stejně jako stav jejich matky Ludmily. Jejich odebrání ničemu neprospělo a soud, který o něm rozhodl, nepřihlížel k posudku psycholožky. Vážně jde o zájem dítěte? 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace