Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někteří umějí pouze korán, tohle ale mají zmáknuté perfektně. I žebráci v Káhiře vědí, na co by měli v Německu nárok - varuje politolog syrského původu. Jak tohle skončí?

28.08.2016
Někteří umějí pouze korán, tohle ale mají zmáknuté perfektně. I žebráci v Káhiře vědí, na co by měli v Německu nárok - varuje politolog syrského původu. Jak tohle skončí?

Foto: svet.charita.cz

Popisek: Syrští uprchlíci

Politolog Bassam Tibi z Göttingen přišel do Německa ze Sýrie před více než čtyřiceti lety. Ačkoli je sám přistěhovalec, staví se v rozhovoru pro Deutsche Welle k migrační politice kancléřky Angely Merkelové značně kriticky.

Na paškál si bere Tibi zejména Merkelovou hojně používaný slogan „Wir schaffen das“ (My to zvládneme – pozn. red.), který se stal symbolem její přistěhovalecké politiky otevřených dveří. „Jde jen o prázdný slogan, který nezahrnuje žádný dlouhodobý plán. Ten samotný slogan může být špatný i dobrý. Nicméně kancléřka se měla za poslední měsíc poučit. Po sérii teroristických útoků přerušila dovolenou a co na tiskové konferenci sdělila? Opět jen ‚Wir schaffen das‘. Málem jsem spadl ze židle. Ptal jsem se sám sebe, v jaké zemi to žiju?“ podivuje se Tibi.

Merkelová si podle Tibiho měla uvědomit, že na světě se pohybuje v současné době více než pětašedesát milionů lidí bez domova a všem pomoci prostě nelze. „Jsem ochoten akceptovat dav či tři miliony, ale nemohu přece pomoci všem. To prostě není možné. Není podle mě namístě tady hovořit o morálce. O tom přece politika není. Merkelová nedokázala rozpoznat problém. Její tolikrát opakovaný slogan prostě nenabízí žádné řešení,“ je přesvědčen Bassam Tibi, který přišel do Německa v roce 1960, kdy mu bylo osmnáct let.

Německo patří Alláhu!

Podle Tibiho do Německa ze Sýrie přicházejí dva druhy lidí. „Před několika dny jsem se setkal asi s deseti Syřany. Byli skvělí. Chodí do školy a chtějí se uplatnit na pracovním trhu. Kladl jsem jim na srdce, že pro ně vzdělání musí být vždy na prvním místě. Také jsem jim říkal, že potom k nim budou Němci velmi přátelští. Ale setkal jsem se i se členy Muslimského bratrstva. Říkal jsem jim, že by měli být Německu vděční. Oni ale tvrdí, že Německo patří Alláhu. To není tolerantní islám, který jsem v mládí poznal v Damašku. Bohužel ne všichni Syřané v Německu jsou dobří a někteří hodlají porušovat ústavu.“

„Mnoho uprchlíků přitom do Evropy jede s cílem usadit se hlavně v Německu. Byl jsem v březnu v Káhiře a i tamní žebráci době vědí, na co mají nárok coby uprchlíci v Německu. Moje druhá vlast nabízí mnoho. Můžete sem přijet bez platných dokladů a můžete zde požádat o azyl. I když jej nedostanete, tak vás tady trpí. Dostanete sociální dávky a můžete tady zůstat. To žádná jiná země na světě nedělá. Jak dlouho v tom může Německo pokračovat? Jak dlouho bude trvat, než vše vyústí v sociální konflikty? Já i moji přátelé z řad migrantů máme velké obavy.“

Němci – národ náchylný k extrémům

„Velcí židovští autoři Helmuth Plessner a můj učitel z Frankfurtu Adorno shodně označují Němce za národ náchylný k extrémům. Podívejte se třeba na Horsta Mahlera. Nejprve působil v RAF (krajně levicová skupina), ale nakonec skončil v NPD, což byla zase krajně pravicová strana,“ argumentuje Tibi a vyjadřuje také své obavy z existence tzv. paralelní společnosti. „Přímo v Berlíně existují čtvrti, obývané například Libanonci. Kvete zde prodej drog a prostituce. Dokonce ani berlínská policie si sem netroufá jezdit!“

Německé úřady se podle Tibiho v ničem nepoučily. „Moje zkušenosti z poslední doby mi ukázaly, že mnoho Syřanů, kteří nyní přicházejí do Německa, hodlá respektovat ústavu a integrovat se do společnosti. Chtějí se přizpůsobit a dosáhnout nějakého vzdělání. Nicméně jsou mezi nimi také islamisté, kteří zde chtějí prosadit radikální systém. Musíme se konečně naučit mezi nimi rozlišovat. Cizinci a uprchlíci neexistují. Mezi uprchlíky prostě jsou zločinci. A také jsou mezi nimi lidé, kteří si zaslouží pomoci.“

Čtěte také:

Válka s islámem začala! Z více než milionu migrantů se Němcům podařilo zaměstnat 54 lidí! Kde jsou ti kvalifikovaní pracovníci, kteří podle 'Mutti' Merkel a spol. spasí Evropu? ptá se publicista Černocký

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL