Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uvědomělá svazačka jezdila na stáže do 'Sojuzu', za otce faráře se styděla a na mejdanech měla pořádnou výdrž. Vypadá neprůstřelně, přesto ale existuje něco, z čeho má bezdětná 'Mutti‘ doslova panický strach

28.08.2016
Uvědomělá svazačka jezdila na stáže do 'Sojuzu', za otce faráře se styděla a na mejdanech měla pořádnou výdrž. Vypadá neprůstřelně, přesto ale existuje něco, z čeho má bezdětná 'Mutti‘ doslova panický strach

Foto: gaire.com

Popisek: Německá kancléřka Angela Merkel

Je považována za nejmocnější ženu současnosti, zároveň se ale stává v Evropě tou nejnenáviděnější. Může za to její loňské velkorysé pozvání uprchlíků na starý kontinent, které odstartovalo migrační krizi. Německá kancléřka je vůbec žena, plná paradoxů.

Ač bezdětná, její fanoušci jí říkají Mutti Merkel (matka Merkelová). I když se prezentuje jako ‘čistokrevná‘ Němka, ve skutečnosti je z jedné čtvrtiny polského původu. Za svého otce faráře se v mládí styděla a vůbec se tím netajila. Přesto je nyní hlavní osobností německé Křesťanskodemokratické unie (Christlich Demokratische Union Deutschlands – CDU). A i když se prezentuje jako ‘železná lady‘, kterou nemůže nic rozházet, má doslova panickou hrůzu z tvorů, s nimiž miliony lidí ochotně sdílejí své ložnice. A zřejmě to zdaleka ještě nebude všechno.

Ve třech letech byla Angela jako andílek

Ve třech letech byla Angela jako andílek

Už víme, proč má tak ráda Polsko

Současná německá kancléřka Angela Dorothea se narodila 17. července 1954 v Hamburku v rodině luteránského pastora Horsta Kasnera a učitelky latiny a angličtiny Herlind, kteří k ní přidali o tři roky později ještě syna Marcuse a v roce 1964 nejmladší dceru Irene. Když bylo Angele deset, rodina se přestěhovala na komunistický východ právě kvůli otci, který nastoupil do nového místa. Merkel se prezentuje jako ‘čistokrevná‘ Němka, takže až donedávna nikdo netušil, že z jedné čtvrtiny pochází z polské Poznaně, kde se v roce 1896 narodil její dědeček Ludwig jako nemanželský syn služky Anny Kazmierczak a Ludwika Wojciechowski. Prý se ale odjakživa cítil být Němcem, a tak se odstěhoval do Berlína, kde ve 30. letech minulého století přijal nové příjmení Kasner.

S manželem Joachimem Sauerem v roce 1989 v Polsku

S manželem Joachimem Sauerem v roce 1989 v Polsku

S profesí svého otce měla prý Angela odmalička problém, dokonce v životopisech často uváděla v rubrice jeho povolání raději Fahrer (řidič) místo Pfarer (farář). Na střední škole prokázala mimořádné nadání pro přírodní vědní obory a cizí jazyky, a tak po maturitě, kterou zvládla s výborným prospěchem, odešla do Lipska studovat fyziku. Ač by se mohlo zdát, že jí pobožný otec v komunistické NDR nejspíš pořádně zkomplikoval život, ve skutečnosti se vůbec neměla špatně a užívala si bezstarostné mládí. Několikrát dokonce byla na stážích v Sovětském svazu a nikdy neměla problémy s režimem. Rozhodně nepatřila mezi suchary, během studií si přivydělávala jako barmanka a podle svědectví spolužáků se rozhodně zábavy a alkoholu nezříkala. Naopak prý popíjela velmi ráda a údajně měla v této ‘disciplíně‘ mimořádnou výdrž.

Ambiciózní komunistka

Redaktoři německých deníků Die Welt a Bild Günther Lachmann a Ralf Georg Reuth o ní ve své knize Das erste Leben der Angela M. (První život Angely M.) připomněli, že politické ambice v sobě rozhodně neobjevila až po pádu komunistického režimu. Naopak měla ke komunistickému režimu mnohem blíž, než veřejnost předpokládala. Například v institutu východoněmecké Akademie věd údajně dokonce působila od roku 1981 jako tajemnice mládežnické organizace (Freie Deutsche Jugend – FDJ) pro agitaci a propagandu a byla členkou vedení tamních odborů, což ovšem kancléřka nerada slyší a opakovaně to popírá. Podle Lachmanna a Reutha prý byla v nejširším smyslu slova reformní komunistkou, která se pod dojmem glasnosti a přestavby Michaila Gorbačova zasazovala o demokratický socialismus v NDR. K těmto otázkám se ale kancléřka údajně rovněž odmítla vyjádřit.

Ministryně životního prostředí Angela Merkel v roce 1995

Ministryně životního prostředí v roce 1995

Překvapivý je i její politický start. Během převratu koncem roku 1989 vstoupila do nově vzniklé strany Demokratischer Aufbruch (DA), stala se její tiskovou mluvčí a během několika měsíců se z neznámé aktivistky proměnila v německou ministryni pro záležitosti žen a mládeže ve vládě Helmuta Kohla. Za tento vzestup vděčí podle autorů knihy především vlivným podporovatelům, mezi nimiž byli hlavně předseda DA Wolfgang Schnur a později poslední východoněmecký premiér Lothar de Maiziere z východoněmecké CDU. Oba přitom byli vedeni jako neoficiální spolupracovníci východoněmecké státní bezpečnosti Stasi. V roce 1994 jí pak Helmut Kohl přidělil ministerstvo životního prostředí.

Pro ‘Andělku‘ se flek našel

V roce 1998 CDU volby prohrála a odešla do opozice, pro nadějnou předsedkyni CDU ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko ale strana uplatnění našla. Stala se generální tajemnicí CDU. Na tomto postu vydržela dva roky a přestála i skandál, který vypukl v roce 1999 kolem rozsáhlých darů, jež strana potají dostala. Merkel neváhala a veřejně se distancovala od Kohla i od Wolfganga Schäubleho, který byl jeho nástupcem na předsednickém postu CDU. Následně ji drtivá většina členů zvolila předsedkyní.

S rodiči Herlind a Horstem Kasnerovými v roce 2005

S rodiči Herlind a Horstem Kasnerovými v roce 2005

V roce 2005 se konečně dočkala a byla nominována jako kandidátka CDU na kancléřku. Čtvrt roku před volbami měla strana pohodlný náskok před Schröderem a jeho SPD, nicméně začala ztrácet body na některých propagovaných ekonomických opatřeních, jako bylo zvýšení daně z přidané hodnoty či zavedení rovné daně. Konečný výsledek byl velice těsný, obě strany se přihlásily o vítězství ve volbách, nicméně ani jedna nemohla uzavřít koalici se svým preferovaným partnerem. Volební pat mohla vyřešit velká koalice, ale obě strany si nárokovaly post kancléře. Po dlouhém vyjednávání nakonec SPD ustoupila a přenechala funkci kancléřky Merkel výměnou za paritu ministerských křesel. Při hlasování o důvěře v parlamentu se ale 51 poslanců obou stran postavilo proti, a tak Merkel nakonec prošla těsněji, než by čekala.

I železná dáma má Achillovu patu

Poprvé se provdala ve třiadvaceti letech za fyzika Ulricha Merkel, jehož příjmení dodnes užívá, bezdětné manželství však vydrželo pouhých pět let. Jejím druhým manželem je berlínský profesor Joachim Sauer, s nímž vyvdala dva dnes již dospělé syny. Je prý výborná kuchařka, což sice v Německu nebývá příliš časté, při pohledu na kancléřku je však snadné tomuto tvrzení uvěřit. Její excelentní ‘disciplínou‘ je podle tvrzení přátel švestkový koláč. Jako každý smrtelník má ale i tato suverénní dáma jednu slabost – trpí fobií ze psů a panický strach, který na ni v jejich přítomnosti padá, dokáže zvládnout jen s největším vypětím sil. Takže až zase přijede do České republiky na ‘inspekci‘, místo protestních billboardů a hanlivých karikatur by na ni jistě mnohem víc zapůsobil elegantnější protest – tichý ‘uvítací‘ průvod pejskařů, doprovázených svými čtyřnohými přáteli.

To byl ale nervák! Při oficiálním jednání s ruským prezidentem Putinem v roce 2007 nemohla chybět ani jeho milovaná fenka labradora Konni

To byl ale nervák! Při oficiálním jednání s ruským prezidentem Putinem v roce 2007 nemohla
chybět ani jeho milovaná fenka labradora Konni

Čtěte také:

V pouhých patnácti ji otec šoupl do náruče chlapovi, který byl víc než dvakrát tak starý. Jejich láska byla ale jen reklamní trik. Naučila se anglicky, získala Oscara, jako první Češka se objevila v legendárních Simpsonech… A dál?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace