Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mají vlastenecké řeči, ale daně platí Petra Kvitová a spol v monackém daňovém ráji! Jsou ‘naši‘ olympijští tenisté vážně takoví pokrytci?

21.08.2016
Mají vlastenecké řeči, ale daně platí Petra Kvitová a spol v monackém daňovém ráji! Jsou ‘naši‘ olympijští tenisté vážně takoví pokrytci?

Autor: Facebook

Popisek: Petra Kvitová

Deník Referendum poukazuje na ostudnou skutečnost, že sportovci mají větší privilegia než běžní občasné a nemusí platit daně v České republice. A proč to naši politici, co se s nimi tak rádi fotografují, neřeší? Víme vše

Shrňme si prostá fakta. Tři z dosavadních sedmi českých medailí vybojovali tenisté. Petra Kvitová bronz ve dvouhře žen. Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou bronz ve čtyřhře žen. Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem bronz ve smíšené čtyřhře. Celkem tedy pět lidí – a z nich jen dva, Šafářová a Hradecká, mají trvalý pobyt v České republice. Zbylí tři v daňovém ráji v Monaku. Co z toho plyne?

Falešné vlastenčení

Tři naše medaile mají na svědomí lidé, kteří se rozhodli neplatit daně doma, v zemi, která je na olympiádu vyslala. Jejich mávání českými vlajkami a vlastenecké řeči pak vyznívají dost podivně, nezdá se vám? Taková Petra Kvitová je bez diskuse mimořádně talentovaná sportovkyně, která se z větší části takzvaně vypracovala sama. Z větší části. Za další část své kariéry vděčí tomu, že jiní lidé daně platí – čerpala z peněz na mládežnický sport, bez kterých by její rodiče asi těžko začátek kariéry utáhli. I na olympiádu jede za peníze českého státu.

Prostějov nebo Monte Carlo – kde vlastně opravdu bydlí Kvitová?

Wimbledonská vítězka na své nové monacké ‘bydliště‘ upozornila novináře a veřejnost před časem neopatrně sama. Jenže z tenisových zápasů si nejezdí odpočinout – a ve zjevném rozporu se zákonem – domů do Monte Carla, ale domů do Prostějova, kde má svůj byt, kde trénuje, kde má rodinu. No jasně, co také v Monaku. Podle advokátů a daňových expertů je pro placení daní důležité, kolik dnů v roce se dotčený člověk v Česku zdržuje a jestli zde vlastní například dům či byt, ve kterém v tomto období pobývá. Určovat však místo rezidence jen podle tohoto kritéria je značně zjednodušený přístup. V úvahu mají být brána i ‘střediska životních zájmů‘, tedy kde člověk skutečně bydlí, pracuje, má rodinu a podobně. Hranicí je více než polovina roku, 183 dnů. Pokud člověk tohoto limitu v daném státu dosáhne, měl by zde i platit daně. Schválně, kolik dní v roce tráví Kvitová v Monaku?

Na daně dojeli i Becker a Messi

Českým tenistům to prozatím vychází, stát jejich daňové úniky neřeší. Nemusí to tak být ovšem nastálo, mnoho zahraničních sportovců už na podobné chování dojelo. Ať už mluvíme o německé tenistce Steffi Graf, o jejímu krajanovi Borisi Beckerovi, španělské tenistce Arantxe Sánchez Vicario nebo argentinském fotbalistovi FC Barcelona Lionelu Messi, zákony nakonec doběhly všechny.

Krom Kvitové i Štěpánek, Berdych a další

Jisté je, že Kvitová není jediná ani nejvíc vydělávající Češka v zahraničí. Bydliště v Monaku mají třeba její kolegové z tenisové branže Tomáš Berdych, Radek Štěpánek a Lucie Šafářová. Kromě toho v Monaku ‘bydlí‘ i mnoho dalších Čechů s vysokými příjmy. Mezi tamní rezidenty, kteří se snaží ušetřit na daních, patří i sportovní celebrity z jiných zemí.

Sportovci, kteří se jako ‘naši‘ tenisté uchylují do daňových rájů, reprezentují sebe a svou podivnou morálku víc než Českou republiku. Je ale více než znepokojivé, že za to sklízejí aplaus veřejnosti a úsměvy a gratulace politiků – ti se evidentně bojí sáhnout na miláčky veřejnosti, jimiž naši medailisté jsou.

Čtěte také:

Kdo je nejbohatší důchodce České republiky? Ani Gott, Klaus či Zeman. Jde o muže, jehož dobře znáte

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace