Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mají vlastenecké řeči, ale daně platí Petra Kvitová a spol v monackém daňovém ráji! Jsou ‘naši‘ olympijští tenisté vážně takoví pokrytci?

21.08.2016
Mají vlastenecké řeči, ale daně platí Petra Kvitová a spol v monackém daňovém ráji! Jsou ‘naši‘ olympijští tenisté vážně takoví pokrytci?

Foto: Facebook

Popisek: Petra Kvitová

Deník Referendum poukazuje na ostudnou skutečnost, že sportovci mají větší privilegia než běžní občasné a nemusí platit daně v České republice. A proč to naši politici, co se s nimi tak rádi fotografují, neřeší? Víme vše

Shrňme si prostá fakta. Tři z dosavadních sedmi českých medailí vybojovali tenisté. Petra Kvitová bronz ve dvouhře žen. Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou bronz ve čtyřhře žen. Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem bronz ve smíšené čtyřhře. Celkem tedy pět lidí – a z nich jen dva, Šafářová a Hradecká, mají trvalý pobyt v České republice. Zbylí tři v daňovém ráji v Monaku. Co z toho plyne?

Falešné vlastenčení

Tři naše medaile mají na svědomí lidé, kteří se rozhodli neplatit daně doma, v zemi, která je na olympiádu vyslala. Jejich mávání českými vlajkami a vlastenecké řeči pak vyznívají dost podivně, nezdá se vám? Taková Petra Kvitová je bez diskuse mimořádně talentovaná sportovkyně, která se z větší části takzvaně vypracovala sama. Z větší části. Za další část své kariéry vděčí tomu, že jiní lidé daně platí – čerpala z peněz na mládežnický sport, bez kterých by její rodiče asi těžko začátek kariéry utáhli. I na olympiádu jede za peníze českého státu.

Prostějov nebo Monte Carlo – kde vlastně opravdu bydlí Kvitová?

Wimbledonská vítězka na své nové monacké ‘bydliště‘ upozornila novináře a veřejnost před časem neopatrně sama. Jenže z tenisových zápasů si nejezdí odpočinout – a ve zjevném rozporu se zákonem – domů do Monte Carla, ale domů do Prostějova, kde má svůj byt, kde trénuje, kde má rodinu. No jasně, co také v Monaku. Podle advokátů a daňových expertů je pro placení daní důležité, kolik dnů v roce se dotčený člověk v Česku zdržuje a jestli zde vlastní například dům či byt, ve kterém v tomto období pobývá. Určovat však místo rezidence jen podle tohoto kritéria je značně zjednodušený přístup. V úvahu mají být brána i ‘střediska životních zájmů‘, tedy kde člověk skutečně bydlí, pracuje, má rodinu a podobně. Hranicí je více než polovina roku, 183 dnů. Pokud člověk tohoto limitu v daném státu dosáhne, měl by zde i platit daně. Schválně, kolik dní v roce tráví Kvitová v Monaku?

Na daně dojeli i Becker a Messi

Českým tenistům to prozatím vychází, stát jejich daňové úniky neřeší. Nemusí to tak být ovšem nastálo, mnoho zahraničních sportovců už na podobné chování dojelo. Ať už mluvíme o německé tenistce Steffi Graf, o jejímu krajanovi Borisi Beckerovi, španělské tenistce Arantxe Sánchez Vicario nebo argentinském fotbalistovi FC Barcelona Lionelu Messi, zákony nakonec doběhly všechny.

Krom Kvitové i Štěpánek, Berdych a další

Jisté je, že Kvitová není jediná ani nejvíc vydělávající Češka v zahraničí. Bydliště v Monaku mají třeba její kolegové z tenisové branže Tomáš Berdych, Radek Štěpánek a Lucie Šafářová. Kromě toho v Monaku ‘bydlí‘ i mnoho dalších Čechů s vysokými příjmy. Mezi tamní rezidenty, kteří se snaží ušetřit na daních, patří i sportovní celebrity z jiných zemí.

Sportovci, kteří se jako ‘naši‘ tenisté uchylují do daňových rájů, reprezentují sebe a svou podivnou morálku víc než Českou republiku. Je ale více než znepokojivé, že za to sklízejí aplaus veřejnosti a úsměvy a gratulace politiků – ti se evidentně bojí sáhnout na miláčky veřejnosti, jimiž naši medailisté jsou.

Čtěte také:

Kdo je nejbohatší důchodce České republiky? Ani Gott, Klaus či Zeman. Jde o muže, jehož dobře znáte

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová