Mají vlastenecké řeči, ale daně platí Petra Kvitová a spol v monackém daňovém ráji! Jsou ‘naši‘ olympijští tenisté vážně takoví pokrytci?
21.08.2016
Foto: Facebook
Popisek: Petra Kvitová
Deník Referendum poukazuje na ostudnou skutečnost, že sportovci mají větší privilegia než běžní občasné a nemusí platit daně v České republice. A proč to naši politici, co se s nimi tak rádi fotografují, neřeší? Víme vše
Shrňme si prostá fakta. Tři z dosavadních sedmi českých medailí vybojovali tenisté. Petra Kvitová bronz ve dvouhře žen. Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou bronz ve čtyřhře žen. Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem bronz ve smíšené čtyřhře. Celkem tedy pět lidí – a z nich jen dva, Šafářová a Hradecká, mají trvalý pobyt v České republice. Zbylí tři v daňovém ráji v Monaku. Co z toho plyne?
Falešné vlastenčení
Tři naše medaile mají na svědomí lidé, kteří se rozhodli neplatit daně doma, v zemi, která je na olympiádu vyslala. Jejich mávání českými vlajkami a vlastenecké řeči pak vyznívají dost podivně, nezdá se vám? Taková Petra Kvitová je bez diskuse mimořádně talentovaná sportovkyně, která se z větší části takzvaně vypracovala sama. Z větší části. Za další část své kariéry vděčí tomu, že jiní lidé daně platí – čerpala z peněz na mládežnický sport, bez kterých by její rodiče asi těžko začátek kariéry utáhli. I na olympiádu jede za peníze českého státu.
Prostějov nebo Monte Carlo – kde vlastně opravdu bydlí Kvitová?
Wimbledonská vítězka na své nové monacké ‘bydliště‘ upozornila novináře a veřejnost před časem neopatrně sama. Jenže z tenisových zápasů si nejezdí odpočinout – a ve zjevném rozporu se zákonem – domů do Monte Carla, ale domů do Prostějova, kde má svůj byt, kde trénuje, kde má rodinu. No jasně, co také v Monaku. Podle advokátů a daňových expertů je pro placení daní důležité, kolik dnů v roce se dotčený člověk v Česku zdržuje a jestli zde vlastní například dům či byt, ve kterém v tomto období pobývá. Určovat však místo rezidence jen podle tohoto kritéria je značně zjednodušený přístup. V úvahu mají být brána i ‘střediska životních zájmů‘, tedy kde člověk skutečně bydlí, pracuje, má rodinu a podobně. Hranicí je více než polovina roku, 183 dnů. Pokud člověk tohoto limitu v daném státu dosáhne, měl by zde i platit daně. Schválně, kolik dní v roce tráví Kvitová v Monaku?
Na daně dojeli i Becker a Messi
Českým tenistům to prozatím vychází, stát jejich daňové úniky neřeší. Nemusí to tak být ovšem nastálo, mnoho zahraničních sportovců už na podobné chování dojelo. Ať už mluvíme o německé tenistce Steffi Graf, o jejímu krajanovi Borisi Beckerovi, španělské tenistce Arantxe Sánchez Vicario nebo argentinském fotbalistovi FC Barcelona Lionelu Messi, zákony nakonec doběhly všechny.
Krom Kvitové i Štěpánek, Berdych a další
Jisté je, že Kvitová není jediná ani nejvíc vydělávající Češka v zahraničí. Bydliště v Monaku mají třeba její kolegové z tenisové branže Tomáš Berdych, Radek Štěpánek a Lucie Šafářová. Kromě toho v Monaku ‘bydlí‘ i mnoho dalších Čechů s vysokými příjmy. Mezi tamní rezidenty, kteří se snaží ušetřit na daních, patří i sportovní celebrity z jiných zemí.
Sportovci, kteří se jako ‘naši‘ tenisté uchylují do daňových rájů, reprezentují sebe a svou podivnou morálku víc než Českou republiku. Je ale více než znepokojivé, že za to sklízejí aplaus veřejnosti a úsměvy a gratulace politiků – ti se evidentně bojí sáhnout na miláčky veřejnosti, jimiž naši medailisté jsou.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Dáša Vrchotová