Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V pouhých patnácti ji otec šoupl do náruče chlapovi, který byl víc než dvakrát tak starý. Jejich láska byla ale jen reklamní trik. Naučila se anglicky, získala Oscara, jako první Češka se objevila v legendárních Simpsonech… A dál?

20.08.2016
V pouhých patnácti ji otec šoupl do náruče chlapovi, který byl víc než dvakrát tak starý. Jejich láska byla ale jen reklamní trik. Naučila se anglicky, získala Oscara, jako první Češka se objevila v legendárních Simpsonech… A dál?

Foto: FTV Prima

Popisek: Markéta Irglová v Show Jana Krause

VIDEO Její velkolepá kariéra měla jepičí život. Jako kometa vylétla na špici světového showbyznysu, konec ale přišel, než se rok s rokem sešel. Údajně šíleně zamilovaný, na první pohled věkově velmi nerovný pár se rozešel a jeho obrovský úspěch vyšuměl do ztracena. S odstupem času již Markéta Irglová otevřeně přiznává, že velká láska byla jen reklamní trik.

Z pohledu sociální pracovnice by se dalo říct, že ji vlastně zneužili. Když jí bylo třináct, otec ji seznámil se svým kamarádem, o osmnáct let starším Irem Glenem Hansardem, jenž pak vyrazil do světa s dívkou, která se sotva loučila s pubertou. Jako muzikantka i zpěvačka byla totiž opravdu dobrá. Charismatický Ir jí imponoval, takže neměl problém vytvořit si s ní citovou vazbu. Toulali se po světě, hráli a zpívali a součástí jejich image se stala údajně velká láska, po níž většina lidí, psychicky unavených hektickým životním stylem, nepřestává snít. Generacemi vyzkoušený recept na úspěch opět zabral a z česko-irské zpívající dvojice se stal během necelých dvou let fenomén. Pro mladičkou Markétu to byla zkušenost, která významně ovlivnila její další život. Co získala, a čím naopak musela za krátkou slávu zaplatit?

Bylo jim třináct

Začalo to v jejích sedmi letech, když jí rodiče koupili první piáno. Otec to odhadl velmi dobře – nenápadná blondýnka, která se narodila 28. února 1988 ve Valašském Meziříčí, má opravdu výjimečný talent. Začala chodit do ‘hudebky‘, v devíti dostala kytaru a jako spousta jiných dětí na ni začala brnkat první písničky, které se učila odposlechem. V roce 2001 se její život obrátil naruby, když do Valašského Meziříčí zavítal na festival Valašský špalíček populární irský písničkář Glen Hansard s kapelou The Frames. A přispěl k tomu její otec, který nelenil, a podařilo se mu se zpěvákem navázat bližší kontakty.

Svět je poznal jako mladičkou dívku a chlapa na prahu čtyřicítky

Svět je poznal jako mladičkou dívku a chlapa na prahu čtyřicítky

Jakoby jim byla třináctka osudná, i Hansard začínal ve třinácti, jen o osmnáct let dřív. Právě v tomto věku totiž definitivně utekl ze školy a začal se živit hraním v ulicích Dublinu. Rodičům to nevadilo, hlídač parkoviště a prodavačka ve stánku se zeleninou neměli námitky, když se syn dokázal o sebe postarat sám. Začínal interpretací irských tradicionálů a klasických folkových písniček, postupně k nim ale začal přidávat i své vlastní. V roce 1990 založil kapelu The Frames a zanedlouho se na něj usmálo štěstí, když si ho vyhlédl režisér Alan Parker do připravovaného filmu The Commitments. Projekt opravdu zabodoval a dodnes bývá považován za nejlepší irský muzikál. Hansard se sice díky němu konečně probojoval do širšího povědomí publika, opravdový úspěch mu ale vynesla až o pět let později pátá studiová deska For The Birds. Díky ní se The Frames stali hvězdami nejen doma v Irsku, ale začalo se o nich mluvit i v Evropě.

Nejdřív prošlapali boty

Od prvního setkání ve Valašském Meziříčí museli Markéta a Glen ujít až k velkolepému úspěchu dlouhou cestu. Po Markétiných patnáctinách spolu vyrazili do světa, toulali se od jednoho vystoupení k druhému s image potulných zpěváků, prožívajících údajně mimořádně silný partnerský vztah. Zpěvačka až po letech přiznala, že to byl především dobře promyšlený marketingový tah. A pak se zrodil nápad. Bývalý člen The Frames John Carney se rozhodl natočit film, inspirovaný Glenovou kariérou pouličního muzikanta. Původně měl Hansard pro projekt Once napsat pouze hudbu. Hlavní role měli ztvárnit irský herec Cillian Murphy a pro roli jeho partnerky si režisér představoval některou herečku z Rumunska. Jenže Murphy na poslední chvíli odřekl a zdálo se, že natáčení skončí dřív, než vůbec začalo. Nenašla se totiž ani vhodná herečka. A tak Hansard navrhl Markétu a nakonec i přijal roli hlavního hrdiny. A stal se zázrak.

Na publikum, unavené bláznivým tempem současné doby, zapůsobil romantický příběh jako balzám na duši a nízkorozpočtový hudební romantický projekt, jehož natáčení přišlo na pouhých 150 000 dolarů, vydělal během prvního roku více než deset milionů dolarů. Za romantickou píseň Falling Slowly navíc dostal Cenu akademie – Oscara za nejlepší filmovou píseň roku 2007. A posbíral i řadu dalších významných ocenění. Z filmového festivalu Sundance 2007 si Markéta s Glenem odvezli cenu diváků, počátkem prosince 2007 dostali cenu za nejlepší hudbu k filmu od Asociace losangeleských filmových kritiků, v lednu 2008 vyhráli v Los Angeles cenu The Critics Choice Awards. Zároveň byli nominováni na dvě ceny Grammy, a to za nejlepší píseň a za soundtrack k filmu, a ve stejné době byl film Once oceněn cenou Zlaté rajče pro filmy s nejlepším hodnocením filmových kritiků a diváků.

První Češka v Simpsonech

Úspěch to byl nevídaný, absolutní hit převálcoval všechno a funguje i po deseti letech. Kdekoli se Markéta objeví, tak dříve či později dojde i na něj. „Že lidé spojují mé jméno s písničkou Falling Slowly, Oscarem nebo Glenem, mi nikdy vadit nebude. Jsem na to všechno hrdá. Samotná píseň se mi za ta léta vůbec neomrzela,“ přiznala Markéta v rozhovoru pro Deník.cz. I když se rok poté rozešli a každý se vydal vlastní cestou. „Mé začátky s Glenem jsou mým základem. Je to kapitola sama o sobě, jiná než moje sólová.“

S Glenem zůstali přáteli, sice prý nejsou v kontaktu často, ale dál jsou jaksi propojení. „Vždy když se naše cesty zkříží a setkáme se, připadá mi, jako bychom se naposledy viděli včera. Prošli jsme si toho za relativně krátkou dobu velmi mnoho. To nás bude spojovat celý život. Také máme mezi sebou nějaké pouto, které existuje nezávisle na čemkoli jiném.“ Markétě se dostalo jako první Češce i té cti, že se objevila v legendárním seriálu Simpsonovi – ve 14. epizodě 20. série, v níž se populární animovaná rodinka vydá na dědečkovo přání do Irska. A tam kromě evropské verze Krusty the Clown narazí na ulici i na slavného Glena Hansarda.

Co jí chybí? Vánoce, táborák, koláče…

V současnosti žije Markéta na Islandu, kde má rodinu, a Glen má rovněž svůj život. Občas se sejdou i v Čechách, aby zorganizovali nějaký koncert. Návraty domů jsou ale nyní pro zpěvačku mimořádně komplikované, protože se jí ke starší dceři Árveig narodil před necelým rokem ještě syn Eyvindur Högni, takže se úspěšná muzikantka proměnila v matku na plný úvazek. „V týdnu vstávám hodně brzy, abych vypravila dceru do školky. Přes den jsem se synem. Hrajeme si, chodíme na procházky, nakupujeme… Muž mezitím pracuje, stavíme na Islandu nahrávací studio,“ prozradila alespoň něco ze svého soukromí. Není divu, že se pak opravdu těší na každý víkend. „Užíváme si společný čas. Předtím pro mě moc neznamenal, při nahrávání ve studiu jsem jen málokdy věděla, který je den.“

Oscar pro plachou Češku a charismatického Ira

Oscar pro plachou Češku a charismatického Ira

O návratu do vlasti prozatím neuvažuje, protože se pro ni Island stal láskou na první pohled. „Na Islandu mě kromě krásné přírody, čerstvého vzduchu a čisté vody přitahuje ještě něco navíc. Nevím, jak to popsat. Cítím se tu jako doma a nedokážu vysvětlit proč,“ svěřila se. Přesto se jí po spoustě věcí nejspíš nikdy nepřestane stýskat. „Po lidech, rodině, českých Vánocích. Po bábovkách a koláčích, posezení u táboráku, po čaji s cukrem a citrónem a talíři polomáčených sušenek. Je toho hodně, ale v životě je vždy něco za něco.“

Čtěte také:

Dusno kolem božského Káji: Manželka versus přátelé. Za vším hledej ženu? A skončila doba Mistrova hájení? Ivanu Gottovou manžel hájí, ale marně, jeho fanoušci ji nemají rádi

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská