Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miliony lidí sedí u obrazovek a sledují olympijské hry v Riu... Co se ale děje v zákulisí, kam kamery nedohlédnou? Kanály, co děsně smrdí, kriminalita a mizerné jídlo, prý zaplať pánbu za McDonalda

16.08.2016
Miliony lidí sedí u obrazovek a sledují olympijské hry v Riu... Co se ale děje v zákulisí, kam kamery nedohlédnou? Kanály, co děsně smrdí, kriminalita a mizerné jídlo, prý zaplať pánbu za McDonalda

Foto: Youtube, repro

Popisek: Kluci z favely sledují zahájení monstrózní olympiády

V Rio de Janeiru probíhá klání nejlepších sportovců světa o nejprestižnější triumf, jaký světový sport může nabídnout – co je víc, než olympijské zlato? Jenže jaký je dopad pořádání něčeho tak monstrózního na město samotné? Rio je pořádáním velkých sportovních svátků zcela vyčerpáno – jak ekonomicky, tak sociálně i ekologicky. Není přitom prvním a zřejmě ani posledním pořadatelským městem, které potkaly podobné problémy. V Riu je ale jejich koncentrace přímo nevídaná, píše Rozhlas.cz.

Developeři vítězí, zbývá 80 tisíc bezdomovců

Pozemky, které obklopují olympijský park, byly už dlouho jedny z nejlukrativnějších ve městě, přitom ještě před rozhodnutím o pořádání olympijských her šlo o chudinskou čtvrť – jenže její obyvatelé byli hromadně vystěhováni. V zájmu olympiády, samozřejmě.  Vehementní vystěhovávání ve jménu výstavby olympijských stánků místní odborníci považují za jeden ze způsobů, jak dostat pozemky do rukou developerů. To vše přitom jde proti dlouhodobému městskému programu integrovat chudinské čtvrtě, tak zvané favely, do centra rozvíjejícího se města, který byl i jedním z proklamovaných cílů olympiády. Takže zatímco se tedy na Olympijském stadionu v Riu de Janeiru  při zahajovacím ceremoniálu představil tým deseti uprchlíků, který MOV sestavil, aby poukázal na světovou migrační krizi, svůj domov stále hledá velká část z bezmála 80 000 obyvatel brazilské metropole, které výstavba sportovních stánků připravila o střechu nad hlavou.

Vše jen pro bohaté

Riu po olympiádě zůstane olympijská vesnice a sportoviště, které teoreticky mohou přispět ke zlepšení sociálních struktur města. Příklad výstavby důležité linky metra, která už je v provozu, přičemž stále nebyla zkolaudována, a rychlého autobusového systému ale příliš nadějí nedává.  „Obě byly primárně postaveny k tomu, aby převážely bohaté lidi mezi bohatými čtvrtěmi. Drtivá většina obyvatel, kteří žijí v Zona Norte a zoufale potřebují lepší dopravu, aby zrychlili dlouhé cesty do práce, budou z výstavby profitovat jen minimálně,“ píše novinář David Goldblatt v deníku Guardian.

Ekologii tu nikdo neřeší

Olympijské hry v Riu mají navíc také ekologický dopad na město. Vodní cesty v brazilské metropoli, v nichž se bude odehrávat i řada olympijských disciplín, jsou nejvíce znečištěné v historii a plné nebezpečných virů a bakterií. Úroveň znečištění je 1,7 milionkrát větší než míra, která by byla považovaná za problematickou v USA či Evropě. Pouhá lžička vody z místních řek by vás nejspíš poslala do špitálu…

Finanční ztráta, kriminalita, děs

A finanční přínos městu? Olympiády a mistrovství obecně končívají v mínusu, tak proč by to v Riu mělo být jiné? Je to právě olympiáda a pořádání mistrovství světa před dvěma lety, které přispěly k tomu, že se ekonomika regionu Ria dostala na pokraj bankrotu. A výsledek je viditelný.  Místní nemocnice přijímají čím dál častěji pouze akutní případy, policisté nestíhají a navíc nejsou placení, zločinnost se zvedá. Stát přitom k zajištění bezpečnosti při hrách povolal 85 000 vojáků, dvojnásobný počet oproti minulým letním hrám v Londýně, teroristická hrozba v Riu je ale podle expertů výrazně nižší.

A co Češi? Jsou skromní, řeší ziku a matrace

Podle inspektora MOV Johna Coatese jde o nejhůř připravenou olympiádu v historii. A jaké opravdu Rio je, řekl týdeníku 5plus2 šéflékař české výpravy Jiří Neumann. Jak je to s virem zika, bojí se ho sportovci? „Máme repelenty a elektrické odpuzovače proti komárům, ale musím říct, že co jsem tady, neviděl jsem tu jediného komára, což ale pochopitelně neznamená, že tady nejsou,“ říká lékař. „Máme tady možnost diagnostiky krve pro případ, že by měl někdo z týmu teplotu. Velmi nám pomohlo ministerstvo zdravotnictví, které zajistí následnou zdravotní kontrolu, zda u našich lidí virus zika neproběhl,“ uklidňuje Neumann veřejnost.

Smrdí to tu, křičí Australani

A jak vidí olympijskou vesnici? Rozhodně nijak tragicky, na rozdíl od třeba australské výpravy, která hromadně protestovala. Pod okny totiž prý měla kanál. Zpravodaj agentury AP Stephen Wade zveřejnil na svém twitterovém účtu video s otevřenou stokou, která protéká jen pár desítek metrů od olympijské vesnice, kde je ubytováno přes 10 tisíc sportovců. „I se smradem!“ okomentoval nevábně vypadající záběry novinář a dodal, že znečištění vody je v Riu obřím problémem. To dokumentují i další záběry, které se objevují na sociálních sítích. Další odpadní stoka ústí do moře zase nedaleko olympijského parku, kde se odehrává většina sportovních soutěží.

Kdo potřebuje sex před závodem?

Šéflékař české výpravy měl kupodivu jen jednu výhradu. „Pro kvalitnější spánek jsme ale v pokojích vyměnili matrace za naše nové zdravotní.“ Matrace? Aha, a jak je to s historkami o bouřlivém nočním životě sportovců během her? I o tom Neumann nic neví. „Věřte, že sexuální život v olympijské vesnici nebo při olympiádě není nějaké zásadní téma, jak se traduje a jak je o tom populární psát. Ano, kondomy jsou tady volně k dispozici, ale to je tak asi všechno.“ Sex tedy nestimuluje? „Ono nelze paušalizovat, jestli sexuální styk před sportovním výkonem je pro závodníka kontraproduktivní, nebo naopak. Jiná situace je u vytrvalců a jiná naopak u sprinterů, kteří potřebují výbušnost. Rozdíl je i mezi ženami a muži. Říkalo se třeba, že u žen vytrvalkyň je naopak sexuální aktivita před závodem pozitivní, kdežto u mužů ne. Ale je to opravdu velmi individuální,“ vykrucuje se lékař.

Stejky se nekonají, díky bohu za mekáče

A co strava? Kdo by se těšil na proslavené jihoamerické stejky, byl by asi zklamaný. Rýže, kuře, salát. „Já už rezignoval. Vyberu si jednu frontu a dám si prostě to, co tam mají. Doufal jsem v trochu lepší jídlo,“ komentoval úroveň jídelny v olympijském Riu de Janeiru český cyklista Petr Vakoč. Jen co ve vesnici otevřeli restauraci McDonald’s, vzali ji mnozí sportovci útokem. Na životosprávu ani nepomysleli. Samotné Brazilce ale známý občerstvovací řetězec moc nebere. Mají jiné chutě. Milují pořádný kus masa, fazole i mořské plody – i v Čechách už je několik skvělých brazilských restaurací. Sportovci se v Riu ale cpou v mekáči, v olympijské vesnici jiná šance není. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace