Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kouření je v rukou politiků nebezpečná zbraň. Za cigaretu vás mohou zbičovat, zavřít na několik let, uložit vysokou pokutu, a to i turistům... Připojí se Česko k takto netolerantním zemím?

15.08.2016
Kouření je v rukou politiků nebezpečná zbraň. Za cigaretu vás mohou zbičovat, zavřít na několik let, uložit vysokou pokutu, a to i turistům... Připojí se Česko k takto netolerantním zemím?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Pokud chce český politik obhájit na veřejnosti svá rozhodnutí, skoro vždy si vypomáhá tak zvanými zkušenostmi z Evropy, a nebo podobnými řešeními, která jsou obvyklá v sousedních státech. Pokud by takto chtěli obhajovat ve sněmovně na začátek školního roku čekající nesmrtelný protikuřácký zákon, nebudou mít pravdu. Ten si svou nekompromisností a neústupností k právům obou znesvářených skupin, kuřáků a nekuřáků, bere spíše za příklad řešení v boji proti kouření, která jsou obvyklá ve státech od nás daleko na východ.

Kouříš? Budeš zbičován 

Tak například radikálové z teroristického hnutí Islámský stát zatkli minulý týden více než 50 civilistů za kouření na veřejnosti. Podle nich se jedná o prohřešek, kouření totiž zakazuje jejich interpretace práva šaría. ‚Kriminálníky‘ nejspíše čeká veřejné bičování na jihu od Damašku, napsal server Daily Mail. „Možná to neskončí jen u bičování,“ domnívá se jeden ze zdrojů arabského serveru AraNews. Islámský stát zakazuje na území jejich samozvaného chalífátu konzumaci drog, cigaret i alkoholu na základě jejich interpretace islámského práva šaría. Běžně na veřejnosti pálí zásoby zabavených cigaret i alkoholu jako varování pro obyvatele okupovaného území. 

V Turkmenistánu je kouření trestný čin 

Velmi přísní jsou ke kuřákům také ve středoasijském Turkmenistánu, kde vládne diktátor Gurbanguli Berdymuhamedov. Kouření je zde trestným činem a každému, kdo je přistižen s cigaretou v ruce, hrozí až několikaleté vězení. Cigarety jsou tu na indexu stejně jako tvrdé drogy. Cigarety se v Turkmenistánu dají sehnat už jen na černém trhu a prodávají se po kusech. Zákaz zvedl jejich cenu dvojnásobně a kuřáci si za svou vášeň zaplatí zhruba čtrnáct korun - ovšem nikoli za krabičku, ale za kus. Inspektoři  procházejí pravidelně ulicemi hlavního města Ašgabatu a prodejcům, kteří jim nabídnou "podpultové" cigarety, ukládají vysoké pro jejich živnost zničující pokuty. 

Vůbec první zemí, která se takhle striktně postavila k tabáku, je Bhútán, vnitrozemský stát v jižní Asii. Skoro 50 % rozlohy se nachází v nadmořské výšce přes 3 000 metrů. Vládne zde již od roku 1907 Dynastie Wangčhung. V roce 2008 se ale král dobrovolně vzdal své moci a v zemi se uskutečnily první parlamentní volby. Do 47členné dolní komory parlamentu kandidovaly jen dvě strany. Obě partaje jsou však loajální ke králi, který je pro Bhútánce stále nejvyšší autoritou. Už 40 let se v bhútánském království pokrok v zemi neměří ekonomickým růstem a HDP, ale takzvaným indexem Hrubého národního štěstí. Jak k němu přispívá zákaz prodeje cigaret a kouření, není z posledních zpráv patrné. Na dodržování zákazu kouření se ale údajně velmi dbá a potrestání formou vysokých peněžních trestů hrozí i turistům. Do roku 2000 zde byl zakázán také internet a dodnes je pod přísnou kontrolou šéfů tohoto více jak půl milionového státu poblíž Tibetu. 

Připravovaný český protikuřácký zákon je netolerantní 

Srovnávat boj těchto států proti cigaretám s naším návrhem zákazu kouření je samozřejmě nadnesené, stejně vzdálené je ale i srovnávání jak se bojuje proti kouření na Západ od našich hranic, když nám politici tvrdí, že jsme poslední zakouřenou kapkou na mapě Evropy. To prostě není pravda! Zavírat oči nad fakty se nevyplácí. Protikuřácké zákony napříč Evropou a obzvláště v sousedících zemích jsou ke kuřákům daleko tolerantnější než připravovaný nový český protikuřácký zákon. Ten chce za každou cenu schválit vládní koalice, jednoduché to mít ale ani po prázdninách  nebude. Proti zákonu se vyslovují poslanci napříč politickým spektrem. Za zachování práv kuřáků bojuje například Marek Benda z ODS, ale i Václav Snopek z KSČM a někteří další poslanci z ČSSD. Čekají se další desítky pozměňovacích návrhů, které chtějí úlevy pro vesnické hospody, podniky, kde se nevaří, venkovní zahrádky, festivalové stánky, vznik kuřáren bez obsluhy atd. 

Sám komunistický poslanec Václav Snopek se už vyjádřil, že chce 107 změn v protikuřáckém zákonu a nehodlá na tom nic přehodnotit, jak by si přál předkladatel Jaroslav Krákora z ČSSD. Snopka podpoří i jeho kolega Jan Klán, který chystá další pozměňovací návrhy. „107 jich ale nebude, maximálně kolem deseti,“ prohlásil Klán. Oba si berou příklad ze Slovenska a Rakouska, kde protikuřácké zákony fungují a přitom dávají kuřákům možnosti si zapálit a přitom neotravovat kouřem své okolí. Jan Klán již dříve řekl, že jemu jako nekuřákovi především na novém protikuřáckém zákonu vadí to, že jdeme od extrému k extrému, od libovůle ke kouření až k absolutním zákazům a že je pro hledání kompromisu. Podobný názor prosazují i další poslanci a určitě si ho v rozpravě nenechají pro sebe.

Šance pro nový zákon proti kouření

Předkladatel Jaroslav Krákora proto tuší v souvislosti s aktivitou Václava Snopka, že se schvalováním protikuřáckého zákona to nebude ani po prázdninách jednoduché. „Když se k tomu přidají ještě pozměňovací návrhy Marka Bendy, zase jich bude ke dvěma stovkám a do konce roku to asi nestihneme,“ prohlásil nedávno Krákora.    

Protože podzimní krajské volby budou ale již velmi aktuální, je možné, že se do jeho schvalování nebude nikomu moc chtít. Jakékoliv zákazy a příkazy nejsou obecně moc populární. Naštvaná celá třetina naší populace kuřáků a stovky nespokojených hospodských, kteří by  museli kvůli absolutnímu protikuřáckému zákonu zavírat své hospody,  to by nebyla zrovna pozitivně naladěná velká část voličů, kteří to mohou koalici ve volbách „spočítat“.

Nikomu to ale určitě s výjimkou protikuřáckých aktivistů vadit nebude. Snad se pak může dostat na řadu jednání o jednodušším konkurenčním protikuřáckém zákonu z dílny poslance hnutí ANO Radka Vondráčka, který už poslanci také mají a zjednodušeně řečeno, zakazuje kouřit tam, kde se vaří.

V současnosti odsouvaná novela protikuřáckého zákona z dílny sociálně demokratického ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, řeší mnoho věcí najednou a nic pořádně. Kdyby byla schválena, stala by se doopravdy nejpřísnější evropskou legislativou zakazující kouření na veřejnosti a také jedinou podobnou směrnicí zcela zapomínající na práva kuřáků.

Kuřárny jsou od nás na Západ zcela běžné

Návrh poslance ODS Bendy na zřizování oddělených kuřáren v nekuřáckých restauracích sice  smetla koalice ze stolu jako totální nesmysl, přitom v okolních státech kuřárny mají a jsou běžnou součástí protikuřáckých zákonů. Nezájem o realitu a o zkušenosti z okolních států, jak se kde řeší boj proti kuřákům, je největším problémem Němečkova zákona. Kuřárny musí přitom být podle tamních protikuřáckých zákonů v Německu, Rakousku, v Itálii, v Polsku, ve Španělsku, v Švédsku, ve Finsku, ve Švýcarsku i na Slovensku a i jinde v Evropě. Přitom šéf zdravotního výboru Parlamentu Rostislav Vyzula se nad „nesmyslným“ návrhem zřídit v nekuřáckých restauracích kuřárny tak rozčílil, že se mu dalo i věřit. Jeho suverénní prohlášení, že s kuřárnami by to nebyl protikuřácký zákon, ale zákon kuřácký, se stalo doslova nesmrtelné. Kdyby věděli ve všech těch zmiňovaných zemích, že mají podle českého politika Vyzuly ne protikuřácké, ale pro kuřácké zákony, to by se asi divili. Pokud si premiér Sobotka myslí, že překotné změny v neschváleném zákoně a superrychlý návrat k novému projednávání, zakryje rozčileným zvoláním, že on to ještě lobbistům od cigaret ukáže, a že on se před nimi neschová, nemá pravdu. 

Nejde o cigarety a zákazy kouření a už vůbec o lobbisty, ale o to, že nejde vše jednoduše změnit silou ve svůj prospěch proti rozhodnutí Parlamentu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.            

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace