Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za Forda se platí zlatem, nejde ale o auťák, ani o filmy. Nestárnoucí dobrodruh Indiana Jones totiž tráví chvíle volna prací, kterou by od něj nikdo nečekal. Teď už mu ale o peníze nejde. Tajnosti slavných

10.08.2016
Za Forda se platí zlatem, nejde ale o auťák, ani o filmy. Nestárnoucí dobrodruh Indiana Jones totiž tráví chvíle volna prací, kterou by od něj nikdo nečekal. Teď už mu ale o peníze nejde. Tajnosti slavných

Foto: ew.com

Popisek: Nejbohatší hollywoodský herec Harrison Ford

Jeho filmy vydělaly neuvěřitelných šest a půl miliardy dolarů, přesto se Harrison Ford věnuje práci, která mu vynáší mnohem méně. I tak jsou ale o kousky, pocházející z jeho rukou, vyvažovány zlatem a jdou doslova na dračku.

Guinnessova kniha rekordů ho uvádí jako nejbohatšího žijícího herce. Dvacet sedm filmů, ve kterých hrál hlavní role, mu vyneslo hrubý příjem přes 3,3 miliardy dolarů. Přesto se nikdy nepřestal věnovat řemeslu, kterým se původně živil. Koníčkem nejslavnějšího filmového dobrodruha Harrisona Forda je totiž tesařina a může se pochlubit tím, že v dobách, kdy mu ještě ve filmových studiích příliš pšenka nerostla, stihl vlastnoručně vyrobit řadě svých kolegů nábytek na míru. A dnes se za tyto kousky se značkou Ford platí zlatem.

Harrison Ford ve své milované dílně

Harrison Ford ve své milované dílně

To mu ale nestačilo, a tak si již coby filmová hvězda založil malou továrnu na nábytek, údajně pro strýčka Příhodu. Také si nechal perfektně zařízenou tesařskou dílničku, v níž každou chvíli něco kutí, a jeho žena si nemůže takového koníčka vynachválit. Vůně dřeva totiž Forda láká mnohem víc než ženské půvaby, přestože ani po čtyřiasedmdesátých narozeninách, které nedávno oslavil, si rozhodně na nedostatek fanynek nemůže stěžovat. Díky svému koníčku ale nemá čas na zálety, neplní bulvární magazíny milostnými skandály, a ještě ušetří na vybavení domu.

Od začátku si mohl vybírat

Syn irského katolíka a ruské židovky se narodil 13. července v průmyslovém Chicagu a vyrostl na chicagském předměstí. Jeho matka Dorothy byla bývalá rozhlasová herečka, otec Christopher reklamní manažer a bývalý herec. Rodiče, byli levicového zaměření a nebyli členy žádné církve, a tak když se ho novináři ptali, k jaké víře byl vychováván, s oblibou vždy říkával, že je demokrat. A pokud hovořil o rodičovském odkazu, uváděl, že se cítí být Irem jako člověk a židem jako herec.

V roce 1977 se zrodil meziplanetární pilot Han Solo a největší kasovní trhák doby

V roce 1977 se zrodil meziplanetární pilot Han Solo a největší kasovní trhák doby

Po střední škole začal studovat filozofii a angličtinu a jako jeden z vedlejších oborů si zvolil drama, které se mu velmi zalíbilo. Výsledky měl mizerné, a tak v roce 1964 se studiem praštil a vydal se s přítelkyní a pozdější manželkou Mary Marquardt do Hollywoodu. Zpočátku získával role velmi zřídka, a tak se živil jako truhlář. Díky tomu nebyl na filmových ‘štěcích‘ závislý a mohl si role vybírat. Dělnický chlebíček neopustil až do roku 1977, kdy konečně získal první hlavní roli v Hvězdných válkách. Ze dne na den se stal hollywoodskou celebritou, o níž se všude píše a mluví. A také se kolem něj začaly rojit jako zdivočelé vosy šílící fanynky, kterým nedokázal odolat. Jednoho dne toho měla jeho žena právě dost. V roce 1978 sbalila jedenáctiletého Benjamina a devítiletého Willarda a podala žádost o rozvod.

Deset mega za víkend

Až do roku 1977 se stále živil jako tesař, než získal první hlavní roli meziplanetárního pilota Hana Sola v Lucasově scifi Hvězdné války (Star Wars). Film se stal do té doby prvním, který vydělal 10 milionů dolarů za první víkend, a prvním, který celkově vydělal více než 300 milionů dolarů. Z Harrisona se náhle stala hollywoodská celebrita, další role se jenom hrnuly. Mezi posledním a předposledním dílem Hvězdných válek získal další nezapomenutelnou roli ve veleúspěšném dobrodružném filmu Indiana Jones – Dobyvatelé ztracené archy, který společně vytvořili George Lucas a Steven Spielberg. Po prvním úspěšném filmu následoval další, spětiletým odstupem třetí, v němž si zahrál se Seanem Connerym.

...a další nesmrtelný dobrodružný trhák - Indiana Jones

...a další nesmrtelný dobrodružný trhák - Indiana Jones

Své skvělé herecké vlastnosti prokázal i v jiných snímcích. Například za kriminální drama Svědek byl nominován na Oscara, dokázal ale upoutat pozornost i v romantické komedii Podnikavá dívka či v řadě detektivek a úspěšných akčních filmů. Mnohé ze svých hlavních rolí ale dostal jen shodou náhod. Hana Sola díky čtení textů, určených pro jiné herce, Indiana Jonese, protože původně angažovaný Tom Seleck nemohl hrát, a Jacka Ryana zase kvůli nepřiměřeným finančním požadavkům Aleca Baldwina. V roce 2007 dostal Spielberg konečně do rukou scénář, se kterým byl spokojen, a tak se pustil s tehdy pětašedesátiletým Fordem do natáčení čtvrtého dílu Indiana Jonese. A nyní, téměř o další desetiletí později, oba slibují ještě páté pokračování. Snímek, který prozatím stále ještě nemá podtitul, bude mít premiéru 19. července 2019, takže Fordovi bude v době jeho uvedení již sedmdesát sedm let.

Milenec na roztrhání

Nová svoboda jeho přitažlivost pro ženy ještě zvýšila a koncem 70. let stanul na špici žebříčku nejžádanějších hollywoodských adeptů na ženění. V lítém souboji o jeho srdce nakonec zvítězila o osm let mladší scenáristka a producentka Melissa Mathison, která je mimo jiné autorkou scénáře slavného Spielbergova E. T. Mimozemšťana. Brali se 14. března 1983 a na velkolepé svatební oslavě nechyběla jediná hollywoodská osobnost. Ke čtvrtému výročí sňatku porodila Melissa téměř na den přesně syna Malcolma, k němuž po čtyřech letech přibyla ještě Harrisonova první dcera Georgia. „Svatba byla jen přirozeným pokračováním našeho vztahu. Ani si nevzpomínám, kdy vlastně jsem ji požádal o ruku,“ prohlásil herec později.

Ford ve své helikoptéře

Ford ve své helikoptéře

I toto manželství bylo plné emocí a neshod, v jejichž pozadí opět stála Fordova popularita a obdiv žen. Ani Melissa se neubránila žárlivosti a v roce 2001 se problémy vyhrotily natolik, že se manželé rozhodli žít odděleně. Oficiálně byl však rozchod potvrzen soudním rozhodnutím až v lednu 2004, kdy již bylo zcela jasné, že se Ford nemíní k rodině vrátit. Neobešel se bez pořádného skandálu a stal se jedním z nejdražších v hollywoodské historii.

Druhá míza

Hlavní důvod, proč Harrison opustil rodinu se dvěma dětmi, se jmenoval Calista Flockhart, kterou určitě dobře znáte jako Ally McBeal ze stejnojmenného seriálu. Půvabům o dvaadvacet let mladší křehké plavovlásky prostě nedokázal odolat. Po jejím boku získal pocit, že je navzdory datu narození stále ještě mladý. A znovu začal naplno plnit i rodičovskou roli, protože si jeho nová životní družka pořídila adoptivního syna Liama. Na pořízení vlastního potomka musel pár časem definitivně rezignovat, protože Calista trpí vážnými zdravotními problémy, které se způsobila snahou o udržení perfektní postavy. Před lety se jednou dokonce zhroutila přímo během natáčení a lékaři u ní zjistili dehydrataci a těžkou bulimii.

S třetí manželkou Calistou a adoptivním synem Liamem

S třetí manželkou Calistou a adoptivním synem Liamem

Po tříletém vztahu Harrison před svou vyvolenou jednoho dne poklekl v přeplněné restauraci a před všemi hosty ji požádal o ruku. Před šesti lety se konečně vzali, a pokud právě nenatáčejí, tráví většinu času daleko od civilizace, na farmě ve Wyomingu. Harrison se věnuje dětem, rybaření a létání, které je jeho celoživotní láskou. Vlastní několik letadel a neváhá v případě nutnosti nabídnout pomoc. Jednou zachránil mladou horolezkyni, která nezvládla pobyt ve vysoké nadmořské výšce, pak zase našel ztraceného třináctiletého chlapce v Yellowstonském národním parku. Nejslavnější dobrodruh zkrátka nezůstává své pověsti nic dlužný ani v soukromí.

Čtěte také:

Skvělý herec, ale mizerný člověk, který se ještě navíc rád napil. Když na legendárního herce přijde řeč, leckterý kolega na něm nenechá nic suchou. Byl opravdu tak zákeřná stvůra? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace