Spočítali měsíční peníze eurokomisařky Jourové. Těžko hledáme slova
04.08.2016
Foto: ČT
Popisek: Věra Jourová
Věra Jourová je od listopadu 2014 komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Junckerově evropské komisi. Funkce, o které nikdo z Čechů moc neslyšel, je zajímavá snad jednou věcí: příjmy. Do redakce KrajskýchListů.cz se dostal přesný odhad mezd a benefitů, z nichž někdejší úřednice a sociální demokratka, aktuálně pod křídly Babišova ANO, těží.
Plat, příspěvek, náhrady, výlohy. To jsou věci, které čerpá nejen Jourová, ale mnozí další, často neviditelní zástupci České republiky v Bruselu. Pavlem Teličkou (rovněž z hnutí ANO) počínaje, po neznámého Miroslava Pocheho ze sociální demokracie konče. O tom, jak se vlastně Jourová na svůj post dostala, koluje v samotném hnutí ministra financí jedna historka. Její pravdivost lze sice jen těžko ověřit, ale smysl dává.
„Jourová mohla Babišovi růst přes hlavu, takže udělali jednoduchou věc, dohodli tento postup, že jí vyšlou do Bruselu, ona bude mít hodně peněz, což ji uspokojí, v Čechách se na ni zapomene, což se ostatně stalo, a Babiš, Faltýnek a další budou mít vše pod kontrolou a nikdo jim do toho nebude žvanit," sdělil KrajskýmListům.cz sněmovní zdroj přímo z prostředí vládní koalice.
Břídilství policie
Jourová se v mediálním prostředí proslavila už v minulosti. Od 13. října 2006 do 16. listopadu 2006 byla ve vyšetřovací vazbě kvůli kauze Budišov. Korupce Věry Jourové se neprokázala a stíhání v létě 2008 skončilo konstatováním, že se skutek nestal. Obvodní soud přiznal Jourové 3,6 milionu korun jako náhradu majetkové újmy, o dalších požadavcích Ústavní soud rozhodl, že jsou promlčené. Podle investigativního novináře Českého rozhlasu Jana Kroupy, který se kauze několik let věnoval a na kauzu upozornil, je výsledek soudu brilantní advokátní práce a břídilství policie.
Roku 2000 nastoupila do konzultační firmy DHV ČR, kde pracovala na projektech z oblasti lidských zdrojů, regionálního rozvoje, hospodářské politiky a fondů EU. V letech 2001–2003 pracovala jako vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina. Po odchodu z krajského úřadu pracovala jako náměstkyně pro místní rozvoj na ministerstvu pro místní rozvoj. Podle Jiřího Paroubka byla z funkce odvolána po opakovaných stížnostech tehdejšího ministra Radka Martínka. O co přesně šlo, není jasné.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Zdeněk Svoboda