Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezodpovědný otec, bisexuální nemrava, lichvář, narkoman… Co všechno ještě vyjde najevo o muži, kterého zdobí image geniálního umělce? Tajnosti slavných

01.08.2016
Nezodpovědný otec, bisexuální nemrava, lichvář, narkoman… Co všechno ještě vyjde najevo o muži, kterého zdobí image geniálního umělce? Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Byl William Shakespeare opravdu největším dramatikem všech dob, nebo se za jeho jménem a tváří skrýval kdosi jiný, pro nějž by taková tvorba byla společensky nepřijatelná?

Největší dramatik všech dob proslul neustálým hledáním a experimentováním. Nevázanost se ale projevila nejen v jeho tvorbě, ale také v soukromí. Postupně vyplouvají na povrch jeho hříchy, za které by ho dnes nemilosrdně strčili za katr.

Největší dramatik všech dob proslul neustálým hledáním nových forem a experimentováním s formou a obsahem. V roce 1999 ho posluchači BBC zvolili za Brita tisíciletí, jeho hry jsou dodnes hrány stále dokola a na nedostatek publika si rozhodně nemohou stěžovat. Právě letos v dubnu to bylo čtyři sta let, co svět přišel o největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara. Dlouho byl pouze oslavován a o jeho soukromí bylo všeobecně známo jenom velmi pomálu. Teprve s odstupem staletí vychází najevo, že byl legendární básník a dramatik pořádný hříšník, na jehož činy by si dnes zákony pořádně posvítily.

S manželkou Anne Hathaway měl Shakespeare tři děti – Susannu, Hamneta a Judith. Susanna se provdala v roce 1607 za lékaře Johna Halla. Mladší Judith, která se nikdy nenaučila číst a psát, si dva měsíce před otcovou smrtí vzala za obchodníka s vínem. Její dvojče Hamnet zemřel v jedenácti letech z neznámých příčin.

S manželkou Anne Hathaway měl Shakespeare tři děti – Susannu, Hamneta a Judith.
Susanna se provdala v roce 1607 za lékaře Johna Halla. Mladší Judith, která se nikdy
nenaučila číst a psát, si dva měsíce před otcovou smrtí vzala za obchodníka s vínem.
Její dvojče Hamnet zemřel v jedenácti letech z neznámých příčin.

Ztratil se na sedm let

Narodil se jako třetí z osmi dětí ve Stratfordu nad Avonou, jeho otec byl úspěšný rukavičkář a matka byla dcerou bohatého velkostatkáře. Byl pokřtěn v místním kostele 26. dubna 1564. Odjakživa se tudíž předpokládá, že spatřil světlo světa 23. dubna, protože v tehdejší Anglii bývalo zvykem křtít chlapce tři dny po porodu. V pouhých osmnácti letech se oženil s Anne Hathaway a snoubenci měli hodně naspěch – za necelých šest měsíců totiž Anne porodila prvorozenou dceru Susannu. Za více než rok a půl se manželům narodila ještě dvojčata, syn Hamnet a dcera Judith. To mu ale nebránilo v tom, aby rodinu opustil a utekl od ní do Londýna ke komediantům. Zajímavé ale je, že od roku 1585 neexistuje během dalších sedmi let o něm jediná zmínka. Podle jedné z teorií se mladý William tenkrát ukryl v hlavním městě, aby se vyhnul stíhání a trestu za pytláctví.

Tajil svou sexuální orientaci?

Bylo to v době, kdy Anglii vládla legendární královna Alžběta I., nesmírně vzdělaná panovnice, která byla známá podporou básníků a hudebníků. Navíc v tehdejších dobách ubíhal život mnohem rychleji, a tak není ani nic divného na tom, že byl Shakespeare již v pouhých osmadvaceti letech uznávaným hercem, dramatikem a básníkem. Během roku 1953, kdy na Londýn udeřila ‘morová rána‘, psal své nezapomenutelné, eroticky laděné sonety. Oslovuje v nich Temnou dámu i Krásného mladíka a badatelé na základě jejich zkoumání tvrdí, že William mohl být bisexuál, či dokonce homosexuál. Tyto domněnky podporuje i skutečnost, že ve své poslední vůli odkázal peníze několika mužům, aby si za ně koupili prsteny, které jim připomenou jejich blízké přátelství.

Shakespearovo divadlo Globe bylo vybudováno na Bankside na jižním břehu Temže v Southwarku a provoz zahájilo v roce 1599. Spolumajitelé, k nimž patřil i Shakespeare, se podíleli na stavebních a později i provozních nákladech a dělili se o zisk.

Shakespearovo divadlo Globe bylo vybudováno na Bankside na jižním břehu Temže v Southwarku
a provoz zahájilo v roce 1599. Spolumajitelé, k nimž patřil i Shakespeare, se podíleli na stavebních
a později i provozních nákladech a dělili se o zisk.

Podnikavý šmelinář a neúprosný věřitel

Během kariéry se ze Shakespeara stal zámožný muž. Vzápětí se stal členem nové společnosti Služebníci lorda komořího, v níž hrál a pro kterou psal hry. O čtyři roky později již spolufinancoval divadlo Globe, jehož budova na jižním břehu Temže byla slavnostně otevřena v roce 1599 jeho dramatem Jindřich V. a komedií Jak se vám líbí. V roce 1603 přešel se svou společností pod patronát nového krále Jakuba I. Stuarta a o pět let později se stal podílníkem druhé scény, vybranějšího divadla U dominikánů (Blackfriars). „Tento dramatik, jenž půjčoval peníze, obchodoval s kukuřicí, spekuloval s nemovitostmi a věnoval se všelijakému jinému kšeftaření, projevoval po celý svůj život vytříbený čich na pohyby tržních sil,“ napsal o něm jeho životopisec, anglický básník Ted Hughes, který mimo jiné prozradil, že prý Shakespeare hnal své dlužníky před soud bez ohledu na to, o jak nízkou částku šlo. V padesáti letech Shakespeare definitivně opustil Londýn a vrátil se do Stratfordu, kde zemřel v roce 1616 přesně v týž den, během nějž se zřejmě o dvaapadesát let dříve narodil – 23. dubna.

Génius, nebo feťák?

S faktografií si autor 38 úspěšných divadelních her a 154 sonetů příliš hlavu nelámal, takže lze v jeho tvorbě najít řadu nepřesností i omylů. Například jeho Zimní pohádka se odehrává v Itálii, ale také „v Čechách – pusté zemi u moře“. Co se mu ale nedostávalo na přesnosti, bohatě vynahrazoval divákům a čtenářům lehkostí stylu a dynamičností děje. Spekuluje se, že příčinou uvolněnosti mysli, která stála za úspěchem jeho her, mohla být marihuana. V zahradě jeho domu ve Stratfordfu bylo nalezeno čtyřiadvacet dýmek, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Přitom vyšlo najevo, že osm z nich nese stopy konopí. Prokazatelně sice pocházejí z doby, kdy legendární dramatik v tomto domě žil, samozřejmě ale nelze prokázat, že by konopí kouřil právě on.

Shakespearův rodný dům ve Stratfordu

Shakespearův rodný dům ve Stratfordu

Zástěrka bohatého sponzora

Část badatelů došla k závěru, že se za osobou a jménem nezodpovědného společenského floutka skrýval kdosi jiný, kdo toužil prezentovat svoji tvorbu veřejnosti, potřeboval ale kvůli svému postavení pravé autorství utajit. Nejčastěji jsou hry slavného dramatika připisovány Edwardu de Verovi, 17. hraběti z Oxfordu. Podrobnosti z jeho života se totiž údajně hodně podobají zápletkám a ději Shakespearových her. „Důkazy, že to napsal Marlow, Bacon nebo 17. hrabě z Oxfordu, mají vážné trhliny, které nebyly vysvětlené. Nejpravděpodobnější je kupodivu asi ten 17. hrabě z Oxfordu. Nicméně dokud nebude podán objektivní a přesvědčivý důkaz, že tomu tak je, bude dobré se přidržet toho, pro co jsou vnější argumenty. Tedy že to byl onen neurozený člověk, syn rukavičkáře ze Stratfordu nad Avonou, který neměl univerzitní vzdělání,“ dodává k tomu významný anglista Martin Hilský, který věnoval více než čtvrt století svého života nejkrásnějšímu českému překladu Shakespearova kompletního díla.

Čtěte také:

Její nejslavnější role zároveň znamenala konec kariéry. Jedna z nejkrásnějších českých hereček nevydýchala chování kolegů a přístup režimu; co Evu Hudečkovou tak ponížilo? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Shakespearův rodný dům ve Stratfordu

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace