Až sem jsem slyšela ten kámen, co jí spadl ze srdce, vypráví Češka, která žije a pracuje v Mnichově, jak volala mámě, že ona není obětí íránského teroristy. Proč se Němci tak bojí vyjadřovat k uprchlíkům?
30.07.2016
Foto: Youtube, repro
Popisek: Mnichovský teroristický útok směřoval na nákupní centrum
Minulý týden zažilo Německo čtyři brutální útoky. Cizinci útočili ve vlaku, obchodním centru, na ulici a u hudebního festivalu. České ministerstvo zahraničí ale zatím varování před cestou k sousedům nechystá. Prý to není potřeba.
V sousedním Německu přitom přibývá teroristických útoků, které jsou dílem imigrantů. Jen v Bavorsku zaznamenali za poslední týden tři brutální činy, další cizinec útočil na jihozápadě země. Němci se bojí vycházet a mají strach, co přijde dál.
Deset mrtvých a třicet devět zraněných za týden
Minulé pondělí napadl 17letý Afghánec (to o sobě tvrdí, experti mají zato, že lhal přižádosti o asyl a že je ve skutečnosti Pákistánec) v regionálním vlaku mezi městy Würzburg-Heidingsfeld a Ochsenfurt cestující mačetou a sekerou, zranil 4 lidi. V pátek pak 18letý Íránec s německým občanstvím v obchodním centru Olympia v Mnichově zastřelil 9 lidí a 21 zranil. V neděli pak zaútočili dva Syřané. Odpoledne zavraždil cizinec půlmetrovou mačetou těhotnou ženu v Reutlingenu na jihozápadě Německa, další dva lidi zranil. Večer se odpálil 27letý Syřan u vstupu na hudební festival, jen díky zásahu pořadatelů kromě pachatele nikdo nezemřel. Výbuch ale zranil 12 lidí.
Jak to vnímají v Německu žijící Češi?
V Německu pracuje a studuje mnoho Čechů a Češek. Jedna z nich, Petra Šubrtová, pracuje přímo v Mnichově, kde šílený útočník zastřelil 9 lidí. „Mami, střílí se tu. Jsem v pořádku,“ volala domů v den masakru. Rozhovor s Petrou přináší Deník.cz.
Běžně tam chodím na nákupy
Dva roky pracuje bývalá studentka ústecké univerzity, šestadvacetiletá Petra Šubrtová v německém hotelu v Grünwaldu poblíž Mnichova. Kde byla v okamžiku, kdy se střílelo? „Byla jsem doma v Grünwaldu, měla jsem volné páteční odpoledne. Na Facebooku se začaly objevovat první zprávy od mých známých z Německa, že u obchodního domu, kam běžně chodím na nákupy, se střílí,“ otřese se. „Říkala jsem si, sakra, co se bude dít? Okamžitě jsem volala domů mámě, že v Mnichově někdo střílí, ale že nemusí mít obavy, že jsem v pořádku. Slyšela jsem až sem ten kámen, co jí spadl ze srdce,“ popisuje. Do obchodního centra Olympia přitom běžně chodí. „Zrovna před necelým týdnem jsme v OC pobíhali s kamarádem z Čech asi čtyři hodiny. Je neskutečné, co se mohlo stát, kdybychom tam byli o týden později, jak bylo původně plánováno.“
Tři stovky uprchlíků hned vedle mě
Cítí se v Německu bezpečně? „Občas mi přijde, že spousta lidí má mnoho šancí se kamkoliv dostat, a to bez kontrol. Když uvedu příklad, vidím to u zaměstnavatelů. Mnichov je drahé město a výplata, která je pro nás cizince tady v Německu hodně slušná, je pro místní pakatel. Raději tedy zaměstnají někoho, kdo bude sice levný, ale zároveň nevyzpytatelný. Hlavně v dnešním čase, kdy se Mnichovem toulá nespočet uprchlíků. Pracuji v hotelu, kde jen pár metrů od něj byl v listopadu minulého roku vystavěn tábor pro uprchlíky. Tři stovky mužů žijí v jednom obřím stanu prakticky hned vedle mě. Upřímně, nevím, co čekat. Mám mít strach? Nejhorší na tom všem je, že když je tu člověk sám, doléhá to na něho ještě víc. To už není hrozba, to je realita,“ říká Petra Šubrtová.
Petice kvůli táboru
Pracuje v hotelu, jak to vnímají klienti? „Tady v Německu jde o téma, ke kterému se raději nikdo moc vyjadřovat nechce. Ale samozřejmě klienti našeho hotelu mají otázky hlavně kvůli táboru, který stojí hned vedle nás. Lidé si myslí, že jde o tenisovou halu. Když jim situaci ozřejmím, v ten moment existují dvě skupiny lidí. Jedna protočí oči v sloup a dále se nevyjadřuje, druhá naopak vyzvídá. Bydlím v bavorském Grünwaldu, což je požadováno za nejbohatší část celého Německa a už jsem se setkala s domácími obyvateli, kteří kvůli obřímu táboru sepisují petice,“ dodává.
Lidé se bojí o děti
„Lidé se bojí, hlavně rodiče o své děti. Vypomáhám známým kousek od Mnichova hlídat děti. Často je vyzvedávám ze školy a poté s nimi musím veřejnou dopravou na kroužky nebo zpátky domů. Při každém nastoupení do tramvaje mi hlavou běží myšlenka, jen ať dojedu bez problému domů. Po nedávném incidentu v bavorském Würzburgu, kde sedmnáctiletý Afghánec napadl ve vlaku 21 cestujících sekyrou, jsem už opravdu při cestě veřejnými prostředky obezřetná. Je strašné žít ve světě, kdy jedete na nákup a nevíte, jestli se dostanete zpátky domu,“ říká Češka žijící v Německu.
České zamini problém nevidí
České ministerstvo zahraničí ale zatím žádné varování před cestou do Německa nechystá. "V tuto chvíli o tom neuvažujeme," sdělila na dotaz TN.cz mluvčí ministerstva Irena Valentová. "Už po pátečním útoku v Mnichově jsme ale vydali určitá doporučení," dodala. Češi by měli v Německu dbát zvýšené opatrnosti hlavně na frekventovaných místech, případně se jim pokusit vyhýbat. "Měli by být na veřejnosti obezřetní ke svému okolí a sledovat zpravodajství. Zároveň fungují po celém Německu nouzové linky, na které mohou volat," doplnila Valentová.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Lucie Kolouchová