Nejžádanější svobodný mládenec se nejprve dvořil její sestře, ta ho ale nechtěla, protože měl moc velké uši. To Dianě nevadilo. Před svatbou se ale musela podrobit ponižujícímu vyšetření, připomínajícímu středověk. Tajnosti slavných
30.07.2016
Foto: theeventchronicle.com
Popisek: Svou 'normálností' a vstřícným chováním působila princezna Diana uprostřed zkostnatělé královské rodiny jako růže mezi trním
Miliony žen po celém světě jí záviděly, protože zvenčí vypadal její příběh jako pohádka o Popelce. Dvořil se jí následník trůnu, následovala nádherná svatba, porodila dva zdravé syny a měla před sebou vidinu života po boku milovaného muže. Jenže na lásku musí být vždycky dva.
Lidé po celém světě ji milovali a vysloužila si titul Královna lidských srdcí. Není divu. Uprostřed škrobené panovnické rodiny se stala ztělesněním touhy po normálním životě, pro mnohé byla symbolem milující a podváděné ženy. Velkou popularitu jí zajistily i dobročinné aktivity, které uměla dobře ‘prodat‘. Například v Angole navštívila nemocnici s lidmi, zmrzačenými nášlapnými minami, v Indonésii si pro změnu podala ruku s malomocnými, aby ukázala, že dotykem se nemoc nepřenáší, podporovala kliniku s nemocnými AIDS… Zatímco po její tragické smrti, od níž letos 31. srpna uplyne již devatenáct let, se královský palác všemožně snažil vzpomínky na ni co nejrychleji zamést pod koberec, v současnosti se o ní mluví stále častěji. Zastánci přijetí migrantů se totiž snaží interpretovat její vztahy s muslimskými partnery jako příklad úspěšné integrace, odpůrci naopak tvrdí, že právě kvůli nim byla zákeřně zavražděna. Nebo šlo opravdu ‘pouze‘ o tragickou dopravní nehodu?

Ctihodná Diana Spencer, od čtrnácti let pak směla používat titul Lady
Pracovitá lady ze statku
Diana Frances Spencer, která po svatbě přijala jméno Mountbatten-Windsor, se narodila 1. července 1961 v Sandringhamu v aristokratické rodině a vyrůstala se sourozenci na tamním statku. V osmi letech ji vážně zasáhl rozvod rodičů Johna a Frances, po němž byly děti svěřeny do otcovy péče, a přestože si oba exmanželé našli nové partnery, Diana měla velmi vřelý vztah k oběma. V roce 1975 se její otec stal po smrti dědečka Alberta osmým hrabětem Spencerem, čímž se její titul změnil na Lady Diana Spencer – do té doby směla používat titul ctihodná Diana Spencer.

Ve škole moc nevynikala, byla to prý ale hodná a pracovitá holka
Studovala v Riddlesworth Hall v Norfolku a poté ve West Heath Girls' School v Sevenoaks, kde byla považována za podprůměrnou studentku. Zkoušky nezvládla, a tak od roku 1977 přešla do soukromé dívčí školy ve švýcarském Rougemont. V učení nikdy nevynikala, byla ale charakterizována jako dívka, která ví, co je třeba udělat, a dělá to, jak si myslí, že je to správně. Po návratu do Londýna krátce pracovala jako chůva a vychovatelka, pak se stala učitelkou v mateřské škole.

Zásnubní fotografie s následníkem trůnu, princem Charlesem
Jak chudá Popelka ke štěstí přišla
Tak média prezentovala její příběh, poté co vyšlo najevo, že se o její ruku uchází následník trůnu. Historka pro veřejnost byla samozřejmě předem do posledního detailu vypracována v Buckinghamském paláci a poslední slovo měla, jako koneckonců ve všem, královna Alžběta II. Mluvilo se o prosté učitelce z mateřské školky, rodový majetek a původ jakoby neexistoval, a veřejnost to zbaštila. A už vůbec nikdo nepřiznal, že se do královského paláce dostala vlastně shodou náhod.

...a byla slavná svatba - říkává se v pohádkách
Milostný život prince Charlese byl vždy předmětem spekulací v tisku a na jeho budoucí manželku byl kladen požadavek, aby byla členkou anglikánské církve. Jeho prastrýc, hrabě Louis Mountbatten, který byl v roce 1979 zavražděn, mu poradil, aby se oženil s nevinnou mladou dívkou, která k němu bude vzhlížet. Aby získal souhlas rodiny, očekávalo se, že nevěsta bude královského nebo alespoň šlechtického původu. Zdálo se, že dcera Spencerů splňuje všechny podmínky. Královskou rodinu Diana znala od raného věku, s Charlesovými mladšími bratry Edwardem a Andrewem si v dětství hrála. Přesto se princ Charles původně dvořil její starší sestře. Jenže ta ho nechtěla – prý měl moc velké uši. Dianě to nevadilo. A smířila se i s procedurou, kterou nařídila panovnice a jež byla vůči dívce, která ještě neměla žádnou sexuální zkušenost, přinejmenším bezohledná. Přísně utajované gynekologické vyšetření, které královna požadovala v zájmu budoucnosti královského rodu, potvrdilo, že je vytipovaná dívka schopna rodit. A byla ruka v rukávu.

Britská šťastná rodina
Na lásku musí být dva
Plachou mladičkou Dianu, která okouzlila svět svou krásou a nevinností, požádal Charles v únoru 1981 o ruku. Královská svatba v katedrále sv. Pavla se konala již 29. července a v souvislosti s tím bylo neustále zdůrazňováno, jak si následník trůnu vybral partnerku ‘z lidu‘. Panovnická rodina se tak snažila v době nárůstu odporu proti monarchii vylepšit svoji zkostnatělou image. Svatební cestu Charles s Dianou strávili v Hampshire a poté na královské jachtě Britannia ve Středozemním moři a jejich vztah se stal téměř veřejným majetkem. Necelý rok po svatbě Diana porodila syna Williama, k němuž v září 1984 přibyl ještě Henry.

S majorem Jamesem Hewittem
Královský majestát a prostředí, do nějž se přivdala, Dianu současně okouzlovaly i odrazovaly tvrdými nároky, kterým se později snažila všemožně vzepřít. Není divu, že se do Charlese, který byl o téměř třináct let starší, opravdu zamilovala. Jenže mezi nimi neustále stál stín jeho velké životní lásky, Camilly Parker-Bowles, která se narychlo vdala, poté co královna svému synovi sňatek s ní zakázala. Charles ji nepřestal milovat, Diana to ale zjistila pozdě. Královský manžel ji s Camillou nepřestával podvádět, takže se jí postupně úplně odcizil, a dokonce časem bydlel jinde. Přesto z hlediska panovnické rodiny dalších pár let zvolená strategie fungovala. Diana poctivě plnila své povinnosti, vypadala, že si stříhání stužek a sbírání peněz pro charitu užívá, upřímně rozdávala vstřícnost a zájem davům... Zkrátka si uměla získávat přízeň ‘poddaných‘. Podle názoru královny Alžběty, která po celý život důsledně zachovávala důstojnost panovnického majestátu, leckdy až příliš prostým a vstřícným chováním, což se stávalo stále častěji i příčinou jejich neshod.

Královna lidských srdcí v Angole v roce 1997
Na tváři smích, hluboký v srdci žal
Vilémova slova z Máchova Máje vystihují situaci, do níž byla řízením osudu a rozhodnutím jiných vpravena. Vysoká, štíhlá a okouzlující mladá žena trpěla v manželství naprostým nedostatkem citů, a tak si užívala, co mohla. Nosila nejnovější módu a její fotografie byly velmi populární, protože zobrazovaly vzor moderního člena královské rodiny. Ze vztahu s Charlesem ale byla nešťastná a zklamaná, a tak hledala náhradu v náručí milenců – svých bodyguardů a vojáků. Dokonce se dodnes šušká, že mladší princ Harry je synem jejího instruktora jízdy na koni, majora Jamese Hewitta. Poznali se již v roce 1981, a přestože Diana tvrdila, že jejich vztah začal až o šest let později, princovy zrzavé vlasy ji prý usvědčují ze lži. Zkrátka celý Hewitt – říkají lidé, a přehnaně sebevědomý major to dokonce několikrát nepřímo potvrdil.

S milencem Dodi Al-Fayedem
Ve druhé polovině 80. let už neshody královského páru začaly být veřejným tajemstvím. Zatímco on miloval koně, zahradničení a architekturu, ona měla ráda popovou hudbu, luxusní oblečení a drby. V roce 1986 začal Charles znovu navštěvovat Camillu. Diana trpěla bulimií a dokonce se pokusila o sebevraždu. I když se na veřejnosti objevovali spolu, v soukromí žili každý po svém. Rozvod ale byl pro královskou rodinu a především pro královnu Alžbětu II. naprosto nepřijatelný, a tak se trápili dál ještě několik let. Tentokrát ale čas a veřejné mínění pracovaly v jejich prospěch a tvrdá panovnice nakonec ustoupila. Spekulace se proměnily v oficiální zprávu 9. prosince 1992, když tehdejší britský premiér John Major oznámil parlamentu, že Charles a Diana žijí odděleně, a po nekonečně dlouhém řízení byli 28. srpna 1996 rozvedeni. I poté ale Diana dál oficiálně zůstávala členkou královské rodiny jako matka budoucího následníka trůnu.

Havarovaný mercedes v pařížském Tunelu. Dodi a řidič zemřeli na místě, Diana o tři a půl hodiny později
v nemocnici. Prý měla příliš mnoho vážných vnitřních zranění.
Konečně jí někdo nabídl i srdce
Milenců měla zřejmě víc již během manželství s Charlesem, o identitě většiny z nich však lze jen spekulovat. A možná jich ani nebylo tolik, jak se občas říká. Podle jejích přátel se stal největší láskou jejího života pákistánský kardiochirurg Hasnat Khan, s nímž se seznámila při jedné z četných návštěv nemocnic. Po celou dobu ale oba svůj vztah urputně tajili. Diana prý dokonce muslimského milence pašovala do svého bytu v Kensingtonském paláci v kufru auta, a když s ním chtěla jít na veřejnost, maskovala se černou parukou. Jejich vztah skončil po dvou letech, prý z rozhodnutí Hasnata, který se nechtěl stát mužem nejslavnější ženy světa. Nezanedbatelné ale byly i obrovské rozdíly mezi způsobem života anglické šlechty a tradiční muslimské rodiny. Zamilovaná princezna prý dokonce byla ochotná konvertovat k islámu, přesto byl Khan přesvědčen, že by jejich manželství bylo předem odsouzeno k zániku.

Pařížský památník princezně Dianě
Se ztrátou další lásky se Diana nedokázala vyrovnat, a tak začala flirtovat s dalším muslimem, proslulým playboyem a miliardářem Dodi Al-Fayedem. Prý tak chtěla vyvolat Hasnatovu žárlivost a přimět ho, aby se k ní vrátil. Dodi se jí dvořil již dlouho, stejně jako mnoha dalším veřejně známým kráskám. Po několikaměsíčním románku nakonec spolu zahynuli při autonehodě v Paříži, údajně krátce poté, co se zasnoubili. Jedna z mnoha teorií tvrdí, že Diana byla zavražděna, protože čekala muslimské dítě, což bylo pro královskou rodinu naprosto nepřijatelné. Na verzi, že Dodi i Diana byli zabiti britskou tajnou službou, trvá i Dodiho otec a převážná část britské muslimské komunity. Spekulace kolem Dianiny smrti jsou stále častější. Jeden z vyšetřovatelů Scotland Yardu dokonce vydal knihu, v níž tvrdí, že zemřela v zájmu královské rodiny, která nechala zmanipulovat i vyšetřování. Pravdu se možná svět jednou dozví, krásné ženě, která tragicky zahynula v pařížském tunelu v pouhých šestatřiceti letech, to ale život nevrátí.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská