Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za celosvětovou popularitu vděčí žhavý kandidát na prezidenta USA drobné Češce, díky níž vstoupil do historie již před čtvrt stoletím. Jak ho dokázala při rozvodu oškubat, v tom se jí dodnes nikdo nevyrovnal. Tajnosti slavných

25.07.2016
Za celosvětovou popularitu vděčí žhavý kandidát na prezidenta USA drobné Češce, díky níž vstoupil do historie již před čtvrt stoletím. Jak ho dokázala při rozvodu oškubat, v tom se jí dodnes nikdo nevyrovnal. Tajnosti slavných

Foto: pagesis.com

Popisek: Ivana Trump, rozená Zelníčková, vstoupila do americké historie zatraceně drahým rozvodem s milionářem Donaldem Trumpem

Říká, že život je především byznys, a proto si city zásadně nechává pro sebe. Druhé manželství Ivany Zelníčkové s americkým milionářem Donaldem Trumpem ale vstoupilo do dějin, především svým koncem. A příběh podnikavé Češky, která si nikdy nenechala nic líbit, popostrčil miliony lidí k důslednějšímu uzavírání předmanželských smluv.

Říká se o ní, že zbohatla především na svém druhém rozvodu, není to ale vůči ní tak úplně fér. Rozchod bývalé československé reprezentantky ve sjezdovém lyžování Ivany Zelníčkové a amerického milionáře Donalda Trumpa, k němuž došlo v roce 1992, je opravdu nezapomenutelný – ve své době se stal nejdražším rozpadem manželství ve Spojených státech a zřejmě nejen tam. Majetkovým vypořádáním totiž Ivana získala v přepočtu zhruba 360 milionů korun. Rozhodně ale neusnula na vavřínech a nerozhodla se žít až do smrti takzvaně z podstaty, i když by to s takovou sumou nebyl problém. Naopak si vyhrnula pomyslné rukávy a zařadila se mezi nejúspěšnější ženy-podnikatelky světa.

Ivana Zelníčková v roce 1972

Ivana Zelníčková v roce 1972

Neduživá holčička dřela od rána do večera

Vedle modelky Evy Herzigové a tenistky Martiny Navrátilové patří k nejslavnějším Češkám. Stala se významnou obchodnicí s luxusními modely a šperky, symbolem ‘buržoazního‘ přepychu, chodící reklamou na kolagenové rty, autorkou bestsellerů, především ale rádkyní všech žen, které podváděl manžel. Kdo by to byl řekl, když malá Ivanka Zelníčková 20. února 1949 přišla na svět v tehdejším Gottwaldově, nynějším Zlíně. „Zná ji celá Amerika. To není chvála, to je pravda,“ prohlásila o ní před časem její matka Marie.

Během studia si přivydělávala jako modelka

Během studia si přivydělávala jako modelka

Droboučká holčička se narodila v rodině telefonistky a architekta a první týdny života strávila v inkubátoru, protože vážila jen kilo osmdesát. Byla slaboučká a křehká, a tak se tatínek rozhodl utužit ji sportem. Plavat a lyžovat ji začal učit již od dvou let. V šesti zvládla na lyžích svůj první závod, kromě toho chodila ještě na gymnastiku a na tréninky samozřejmě jezdila na kole. „V patnácti jsme jí koupili Babettu, aby vše lépe stíhala. Z tréninků se vracela v osm večer, většinou ani nechtěla večeři a šla rovnou do postele. Jen mi vždycky připomněla, ať ji ráno vzbudím v pět, aby se ještě stihla naučit novou látku do školy,“ prozradila maminka serveru czsk.net. Ve dvanácti se musela rozhodnout mezi plaváním a sjezdovým lyžováním a o několik let později už reprezentovala Československo v lyžařském národním týmu.

Zběsilá jízda za svobodou

S modelingem začala už na univerzitě, dělala přehlídky v Praze a najímali si ji i zahraniční klienti. „Za odměnu pak dostávala šaty, mnohdy jsme se z nich oblékly obě. Vydělávala si tak na studia,“ zavzpomínala paní Zelníčková. Její první velkou láskou se stal nezapomenutelný textař a bohém Jiří Štaidl. Sice současně občas randil i s krasobruslařkou Hanou Maškovou, tenkrát to ale zkrátka tak chodilo. Ivaně, která se mezitím již propracovala jako náhradnice do československého olympijského týmu, začala už být rodná země malá, a tak v roce 1971 při mezinárodních závodech odvážně realizovala svůj sen o emigraci. Zkrátka minula branku a před očima diváků zmizela v Rakousku.

Po boku Donalda Trumpa prožívala svůj americký sen

Po boku Donalda Trumpa prožívala svůj americký sen

Tam se vzápětí provdala za rakouského reprezentanta Alfreda Winklmayra. „Upřímně, já ho nemilovala a nikdy jsem to nezastírala. Byl to prostě obchod. Chtěl mě mít vedle sebe a já potřebovala legální doklady. Tak jsme si vzájemně vyhověli. Na čas,“ prozradila kdysi v jednom rozhovoru. Po dvou letech se rozvedli a Ivana zamířila za oceán do Kanady, kde na ni čekala její studentská láska Jiří Syrovátka, za nějž se údajně provdala v Československu krátce před jeho emigrací v roce 1968. Pomáhala mu s prodejem lyžařského vybavení a po čase se stala modelkou vyhlášené montrealské agentury Audrey Morrison. Nakonec ale Syrovátku opustila, protože v roce 1976 potkala v jednom newyorském podniku muže svých snů.

Vysněný milionář

O tři roky staršího amerického milionáře Donalda Trumpa, pohledného byznysmana z Wall Street, slovanská kráska tak okouzlila, že se za pouhých devět měsíců konala svatba. A musel prý o Ivanu pořádně zabojovat, protože se jí z Montrealu nechtělo. Měla tam již spoustu přátel a hlavně hory na lyžování. Jejich sňatek nazvala newyorská média svatbou roku, fotografové se od té chvíle od nich nehnuli na krok a město mrakodrapů jim leželo u nohou. Ivanin život se pak dalších třináct let odehrával v padesátipokojovém apartmá, zabírajícím tři nejvyšší patra mrakodrapu Trump Tower, v čtyřicetisedmipokojové vile v Greenwich nebo stoosmdesátipokojovém sídle v Palm Beach na Floridě. V roce 1978 porodila Trumpovi Donalda juniora, o tři roky později Ivanu a v roce 1984 se narodil nejmladší Eric. Pětičlenná rodina v té době podle týdeníku Der Spiegel cestovala Boeingem 727, původně konstruovaným pro 140 osob. Pro případ nouze ale měla vždy v záloze ještě vojenský vrtulník.

Šťastná rodinka v Trump Tower

Šťastná rodinka v Trump Tower

Být jen módním doplňkem úspěšného manžela Ivanu brzy přestalo bavit, a tak se postupně začala účastnit Donaldových obchodních jednání a později řídila několik jeho podniků včetně newyorského hotelu Plaza. A vůbec si nevedla špatně. V roce 1987 byla americkou hotelovou asociací zvolena hoteliérkou roku a pod jejím vedením si vedlo skvěle i slavné kasino Trump Castle. Manžel jí za to vyplácel symbolickou mzdu jeden dolar ročně, za to se ale zavázal, že splní jakékoliv její přání, týkající se garderoby. Navzdory životu v luxusu ale postupně začala manželská romantika brát zasvé. Kolem rozverného miliardáře se totiž točilo stále víc mladých krásek a jedna z nich, modelka Marla Marples, o deset let mladší než Ivana, ho nakonec ‘dostala‘.

Rozvod století – půl napůl

Od roku 1990 žili Ivana a Donald odděleně a jejich rozvod o dva roky později byl stejně sledovaný jako kdysi svatba. Do hotelu Plaza docházely Ivaně stohy soustrastných dopisů a prestižní módní časopis Vogue jí dokonce věnoval titulní stranu. U veřejnosti získala image oddané a loajální manželky a skvělé matky, kterou zradil muž, jehož z celého srdce milovala. Navíc ji posílil i Trumpův dočasný obchodní úpadek počátkem 90. let, kdy se jeho impérium dostalo do minusu v řádu miliard a začalo se šuškat, že je Donald Trump definitivně odepsaný.

S třetím manželem Riccardem Mazzucchellim

S třetím manželem Riccardem Mazzucchellim

Ivana na tom dokázala pořádně profitovat. Při rozvodu vysoudila nemovitosti a hotovost v celkové hodnotě pětadvacet milionů dolarů a začala budovat vlastní byznys. Nejprve prodávala prostřednictvím teleshoppingu oblečení, šperky a kabelky značky Ivana a mýdla, spreje a parfémy značky Plaza. Současně přednášela management – za jednu přednášku brala honorář 10 000 dolarů, a od té doby také píše romantické novely ze života dam ‘z lepší společnosti‘, které jdou stále na dračku. „Chci dát ženám sebevědomí při stanovování cílů. Nemusíte být nejlepší spisovatel nebo mistr v oboru, ale musíte ze sebe vydat to nejlepší, co umíte,“ prohlásila v rozhovoru pro Wisconsin State Journal.

Svůj majetek sotva spočítá

Od rozvodu s Trumpem naplňoval její život především byznys, přesto jí ale v něm zbylo i hodně místa pro muže. Pouhý rok po rozvodu si našla nového partnera, italského podnikatele Riccarda Mazzucchelliho. O čtyři roky později se vzali, manželství ale skončilo již po dvaceti měsících. Po sedmi měsících ztroskotalo i její další manželství, tentokrát s bývalým italským modelem, tanečníkem a podnikatelem Rossano Rubicondim, který byl již mladší o celých třiadvacet let a provdala se za něj v roce 2008. O pět let později se objevil dočasně po jejím boku znovu s tím, že by se s ní klidně oženil znovu. K tomu ale už nedošlo. Nicméně Ivana není sama a její partneři jsou stále mladší a mladší. „Nemám nic proti starým pánům, ale vedle mě to není lehké. Mám moc energie,“ prohlásila v jednom rozhovoru a dodala: „Radši budu chůva než ošetřovatelka!“

Ivana a prozatím poslední ženich Rossano Rubicondi

Ivana a prozatím poslední ženich Rossano Rubicondi

Ivanino jmění se dnes počítá na desítky miliard korun a díky jejím aktivitám stále roste. Na peníze, které vysoudila po rozvodu, prý ale dodnes nesáhla. „Byla bych úspěšná, i kdybych si Donalda nevzala,“ konstatovala. Patří jí mimo jiné i několik domů v České republice, jeden v Londýně, tři v Saint-Tropez, v New Yorku, na Floridě a mezi jejím majetkem nechybí ani luxusní jachta za zhruba 33 milionů dolarů. „Sama si kolikrát nevzpomenu, co všechno mi patří,“ prohlásila před časem. Není divu. Když máte mrakodrapy a kasina v Dubaji, Las Vegas, Číně, Austrálii, Mexiku, Kostarice, Brazílii, Saúdské Arábii a Libanonu, ?rmy na Floridě, v New Yorku, v Kataru, v St. Tropez i jinde v Evropě a zaměstnáváte zhruba 24 000 lidí…

Čtěte také:

V 59 letech přiznala známá herečka celému světu svou lesbickou orientaci a přítelkyni novinářku. Za paseku v srdci se omlouvám, říká milenka Jitky Smutné. Lidé ji chtějí léčit násadou krumpáče

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská