Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ženský element dosud ve špičkách evropské politiky pořádně pokulhával, ale aspoň něco. Teď ale dostává Andělka Merkelovic pořádně na frak. Vedle téhle šťabajzny vypadá jako umolousaná tetka. A navíc to její trapné schovávání…

24.07.2016
Ženský element dosud ve špičkách evropské politiky pořádně pokulhával, ale aspoň něco. Teď ale dostává Andělka Merkelovic pořádně na frak. Vedle téhle šťabajzny vypadá jako umolousaná tetka. A navíc to její trapné schovávání…

Foto: youtube.com

Popisek: Zatímco konkurentka obouvá extra botičky, německé kancléřce Angele Merkel do jejích rozšlápnutých mokasínů začíná pořádně téct

FOTOGALERIE Historicky druhá žena v čele Velké Británie začíná míchat evropskou politikou. Mnohem víc než její vystupování a prohlášení ale kdekoho zajímá, cože to má právě na nohou. Vedle ní by německá kancléřka měla honem začít přemýšlet, co se sebou udělá.

Už to není pouze vřelé pozvání migrantů do Evropy, které pořádně rozkývalo trůn německé kancléřky Angely Merkel. Doposud působila jako jediný ženský výrazný element na evropské politické scéně, s inaugurací nové britské premiérky ale vzala tato pozice definitivně zasvé. Při jejím srovnání s elegantní Theresou May, která je mimo jiné vyhlášenou milovnicí extravagantní obuvi, musí i ji samotnou napadnout, že tohle je tedy pořádný průšvih.

Rozhodla ‘o nás bez nás‘

Oplácaná dcera hamburského pastora, který se krátce po dceřině narození přestěhoval s celou rodinou do východoněmeckého Berlína, má za sebou bohatou politickou kariéru, během níž vystoupala z pozice tiskové mluvčí až na samotný vrchol. Jako kancléřka bývá považována za faktickou lídryni Evropské unie a časopis Forbes ji opakovaně nazval nejmocnější ženou světa. V roce 2012 ji také zhodnotil jako druhého nejmocnějšího člověka planety, což znamenalo historicky nejvyšší postavení ženy, a loni ji Magazín Time vyhlásil Osobností roku jako „vytrvalou morální vůdkyni“. Jenže…

Za svůj postoj k migrační krizi čelí tvrdá a nekompromisní ‘Andělka‘ ostré kritice nejen v celé Evropě, ale především v rodné zemi. Již v druhé polovině loňského září její rozhodnutí nevracet imigranty syrského původu důrazně kritizoval bavorský premiér Horst Seehofer. „Německo tak zastavilo platnost (evropských azylových) pravidel,“ prohlásil doslova. Letos 22. ledna kvůli jejímu rozhodnutí podala skupina šesti právníků u Spolkového ústavního soudu ústavní stížnost. „Kancléř nesmí činit rozhodnutí mimo rámec zákona, který určují voliči prostřednictvím Parlamentu,“ uvedl v ní autor stížnosti Clemens Antweiler. Současně uznávaný německý psychiatr Hans-Joachim Maaz doslova varoval, že kancléřka „jeví známky duševní poruchy a narcismu“. V podobném duchu se vyjádřil i předseda FDP Christian Lindner, podle nějž uvrhla Evropu do chaosu. Postoj Němců se projevil zcela jasně již 13. března, kdy ve třech spolkových zemích ve volbách do zemských sněmů její KDU výrazně ztratila a výsledky byly interpretovány jako hodnocení její politiky. A teď ještě k tomu přibyla tak tvrdá konkurence.

Po útoku v Mnichově čekali Němci od své kancléřky rázné rozhodnutí. Marně.

Po útoku v Mnichově čekali Němci od své kancléřky rázné rozhodnutí. Marně.

‘Andělka‘ zřejmě nevěděla kudy kam

Sled událostí dává ‘Andělčině‘ psychice zřejmě pořádně zabrat. Svědčí o tom i vývoj po pátečním teroristickém útoku v Mnichově, který téměř okamžitě komentovaly prakticky všechny významné německé i evropské osobnosti – prezident Joachim Gauck či bavorský premiér Horst Seehofer, spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére dokonce zrušil dovolenou a nechal v celém Německu vyvěsit smuteční prapory. Jen kancléřka země, v níž k masakru došlo, mlčela jako hrob. A prý dokonce nebyla hezkých pár hodin vůbec k nalezení. Až do začátku sobotní odpolední tiskové konference se k tématu vyjádřil pouze šéf její kanceláře Peter Altmaier, který uvedl, že absolutní bezpečnost není možné zajistit a že si Německo nesmí nechat podobnými útoky vzít svůj způsob života. K útoku se oficiálně vyjádřila až v sobotu odpoledne, tedy zhruba dvacet hodin poté. Projev však kritiku na sociálních sítích, která padá na její hlavu, ještě prohloubil. Lidé, kteří od ní čekali nějaké rozhodné prohlášení, se totiž dočkali jen několika obecných frází.

Schytávat to ale začala na sociálních sítích ještě dřív, v době, kdy mlčela. „Našel jste někdo Angelu Merkel? Proč se schovává? Její lidé si zaslouží slyšet přímo ji,“ uvedla podle britského serveru Express jedna uživatelka Twitteru. „Jediná věc, která mě na střelbě v Mnichově překvapuje, je to, že trvalo tak dlouho, než k ní došlo. Pořád jste šťastní z loňského rozhodnutí Angely Merkel?“ ptal se další. A v podobném duchu se nesly i komentáře v německých médiích. „Merkel musí být konečně vyhozena z úřadu. Ta žena je zodpovědná za celé toto šílenství,“ napsal například jeden uživatel v diskusi na serveru deníku Die Welt. A řada příspěvků si dělala legraci ze způsobu prezentování události v médiích. „Dobře, že není žádná vazba na Islámský stát. Některým lidem se teď určitě ulevilo,“ napsal například jeden z nich.

Theresa May a Angela Merkel při prvním oficiálním setkání - v evropské politice se zjevně rozjíždí dámský gambit

Theresa May a Angela Merkel při oficiálním setkání – v evropské politice se zjevně rozjíždí dámský gambit

‘Terezka‘ nehodlá zůstat ve stínu

Celková image německé kancléřky dostává navíc pořádně na frak vstupem další rázné ženy do evropské politiky a říká se, že Velká Británie našla novou ‘Železnou lady‘. A to bez ohledu na Brexit, protože vystoupení země z Evropské unie má trvat ještě další dva roky, takže nová premiérka Theresa May může Angelu Merkel z pomyslného dámského evropského trůnu hezky rychle setřást. Je totiž autoritářská, tvrdohlavá, nekompromisní, má ostré lokty a pořádně proříznutou pusu. Navíc legendární Margaret Thatcher sice obdivuje, rozhodně ale nehodlá zůstat v jejím stínu. Sice ctí oficiální módu, takže preferuje kostýmy, při pohledu na její nohy musí být ale všem jasné, že je mnohem méně konzervativní, než by se mohlo zdát. Obouvá totiž botičky těch nejšílenějších vzorů a barev, bez ohledu na to, o jakou příležitost právě jde. Například při svém oficiálním uvedení do úřadu u královny Alžběty II. zvolila lodičky s leopardím vzorem a běžnou součástí jejího outfitu jsou červené, růžové, či dokonce proužkované střevíčky. „Zajímavé boty jsou způsobem, jak prolomit ledy a začít snadněji konverzaci,“ tvrdí politička, jejíž výstřednost v módě se neomezuje pouze na nohy. Mimo jiné také nosí ráda pestrobarevné kabáty.

Theresa May ale rozhodně není zajímavá pouze svým oblečením. Stejně jako ‘Andělka‘ pochází z rodiny duchovního – její otec byl anglikánský farář. Je silně věřící, každou neděli chodí do kostela a pravidelně se modlí. Studovala v Oxfordu, kde se také seznámila s manželem Philipem a v roce 1980 se vzali. Poté zjistila, že nemůže mít děti, s touto skutečností se už ale dávno dokázala vyrovnat. „Potomek mi chybí, ale i tak dokážu žít plnohodnotný život v idylickém vztahu a vcítit se do role matky,“ prohlásila. Ze svého soukromí rovněž prozradila, že si nejlépe vyčistí hlavu na horských túrách a při procházkách v přírodě. Je vášnivou kuchařkou a sběratelkou kuchařských knih, přestože jí život komplikuje cukrovka typu 1, kvůli níž si musí denně hlídat hladinu inzulínu a pravidelně si píchat injekce. Německé ‘Andělce‘ tedy vyrostla tvrdá konkurence, s níž se bude se svou ‘tetkovskou‘ image těžce vyrovnávat.

Čtěte také:

Kvůli ženáči se přestěhovala do Čech, porodila mu dvě děti, přesto se dodnes nerozvedl. Jak se žije křehké muzikálové hvězdičce ve stínu slavných a dominantních manželů?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace