Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Rathovi nejvěrnější stále v čele Středočeského kraje! Hejtman mlží

29.05.2013
Rathovi nejvěrnější stále v čele Středočeského kraje! Hejtman mlží

Autor: archiv Středočeského kraje

Popisek: Jsem proti tomu, abychom na případ selhání jednotlivce uplatňovali kolektivní vinu, odpověděl hejtman Řihák.

Nedávno uplynul rok od zatčení středočeského hejtmana Davida Ratha a jeho obvinění z korupce. Středočeské hejtmanství bylo na rozpadnutí a jeho nové vedení slibovalo velkou čistku. Ta se ovšem nekonala.

Loni v květnu se přitom zdálo, že se mračna stahují i nad Rathovými nejbližšími. Rathův nástupce se tím každopádně dušoval. Nový středočeský hejtman Řihák chtěl na svůj post nastoupit s tzv. „čistým“ stolem. Jeho činy se však dostaly s jeho slovy do rozporu, když si jako své nejbližší spolupracovníky vybral právě Rathovy nejvěrnější.

Náměstek náměstkem zůstal

Stejnou funkci, jakou svého času vykonával pro exhejtmana Ratha pro současného hejtmana vykonává například  někdejší Rathův zástupce a předseda krajské organizace ČSSD, Miloš Petera. Dalším, na kterého mnozí v této souvislosti ukazují prstem, je Rahtův někdejší „kůň“ a kamarád, Marek Semerád. Byl to právě David Rath, od kterého získal post krajského zástupce v Bruselu. Nyní působí jako náměstek hejtmana pro životní prostředí.

Stejnou funkci jako za Ratha i za Řiháka vykonává i Marcel Chládek, někdejší Rathův náměstek pro regionální rozvoj a nynější náměstek hejtmana v témže odvětví a navíc stínový ministr školství za ČSSD. Kontroverzní osobou v souvislosti s kauzou Rath je i Berill Mascheková, která za Ratha působila jako mluvčí kraje. V této pozici ji nahradila Nicole Mertinová, která zase působila jako Rathova poslanecká asistentka, zatímco Mascheková se nyní stará o propagaci kraje na externí smlouvu a stále je členkou dozorčí rady Středočeské informační služby. Z úřadu (na post ekonomické náměstkyně krajské nemocnice Kolín) odešla snad jen Johanna Novotná, která se zase v současné době zpovídá, jak v době svého působení na úřadě nabyla luxusní majetek v hodnotě 12 milionů korun. 

Neuznávám kolektivní vinu, říká hejtman Řihák.

A jak na otázku, zda je správné, že v radě Středočeského kraje stále najdeme lidi, kteří byli radními za Davida Ratha, odpověděl sám Josef Řihák? „Proč ne? Jsem proti tomu, abychom na případ selhání jednotlivce uplatňovali princip kolektivní viny.“ Na otázku, zdali dle jeho názoru už byla očištěna dobrá pověst středočeského hejmtanství, odpověděl, že ano. „Myslím si, že na váš dotaz dali jasnou odpověď voliči ve středních Čechách,“ řekl exkluzivně v rozhovoru pro Krajské listy.cz.

„Ti svým hlasováním řekli, že selhání jednotlivce nemůže překrýt pozitivní věci, které ČSSD ve Středočeském kraji pro občany udělala. Dostali jsme opět důvěru pokračovat ve vedení kraje. Ovšem už ne takovou, abychom byli schopni pokračovat v jednobarevné vládě sociální demokracie. Abychom byli i nadále schopni plnit volební program ČSSD, museli jsme, chtě nechtě, vstoupit do koalice. Volební výsledek budiž pro nás varováním, abychom pracovali mnohem lépe, než v minulém období a hlavně, aby se už takový exces v žádném případě neopakoval. Obávám se, že podruhé by nám to už naši voliči neodpustili,“ uzavírá Josef Řihák.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace