Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici nejsou důležití, jsou jen servisní personál, říká politolog. Někteří se ale chovají, jako kdyby měli od Boha schopnost rozeznávat pravdu. Masa je moudřejší než elity, dodává

14.07.2016
Politici nejsou důležití, jsou jen servisní personál, říká politolog. Někteří se ale chovají, jako kdyby měli od Boha schopnost rozeznávat pravdu. Masa je moudřejší než elity, dodává

Autor: DVTV repro

Popisek: Český politolog žijící v Německu Petr Robejšek v internetové DVTV

Politolog Petr Robejšek je v Čechách stále populárnější, i když je v některých médiích osobou pro své názory nevítanou. Říká totiž věci, o nichž se u nás příliš nemluví, a nebo se o nich hovoří zcela jinak. Příkladem jsou jeho názory na Brexit. Podle něj britské hlasování vyhrála občanská společnost Velké Británie, potažmo v celé Evropě. Svůj postoj na toto velmi diskutované téma nedávno prezentoval v nezávislé televizi DVTV.

Robejšek je například přesvědčen, že při Brexitu nebyla  podstatná  role politiků. Ti pouze splnili svoji  roli  a  své sliby. Podle něj bychom měli politiky vnímat jenom jako exoty, jako servisní personál, který se snaží společnosti pomáhat moderovat proces hledání řešení, schůdného pro většinu.  Kritizuje, že se někteří politici chovají jako někdo, kdo má od Boha schopnost rozeznávat pravdu a považují se za mnohem víc. „Politici mají navíc ten monopol, že mohou za společnost jednat a rozhodovat, mohou jí naložit na záda příliš mnoho a nenesou za to odpovědnost,“  říká Robejšek a zdůrazňuje, že politici by měli mnohem méně konzultovat svoje rozhodnutí  s lobbisty a o to více  s veřejností, například  prostřednictvím referenda. 

Masa je moudřejší

Vyhlášení referenda ve Velké Británii bylo podle něj správným krokem, ale neodváží se říci, zda je výsledek pozitivní, či nikoliv.  To ukáže teprve čas. Rozhodně podle  něj ale bylo správné, že rozhodla veřejnost a ne politici. Je přesvědčen, že většina, tedy masa, se mýlí mnohem méně než menšina  a mnoho příkladů v historie to dokazuje. Musí jít ovšem o demokratické rozhodnutí v demokratické společnosti. Tím se uvnitř společnosti vybalancují extrémy. Robejšek nedávno zveřejnil na toto téma glosu, kterou nazval Proč je masa moudřejší  než elity. Odmítá v ní názor, že obyčejní lidé věcem nerozumí a že tento většinový postoj vede k tomu,  že samolibé elity odpírají lidem právo spolurozhodovat, jen aby nepřišly o svůj mocenský monopol.  Snaží se prý vytvořit dojem, že v demokracii nejde o rozhodnutí většiny, ale o hledání správných řešení, přičemž si ale myslí, že masa je příliš hloupá na to, aby je rozpoznala. 

Švýcarský příklad

Politolog na několika příkladech z historie dokazuje, že masa lidí dokáže většinou rozhodnout správně a rozvážně. Jeden z příkladů se týká i referend ve Švýcarsku. V nich lidé rozhodli, že nevstoupí do Evropské unie, že si neprodlouží dovolené a také že nesouhlasí s přísnějšími pravidly pro vyhošťování cizinců. Podle Robejška totiž masa dokáže vybalancovat egoismus a idealismus, pragmatismus s vizionářstvím, naivitu s cynismem a hloupost s přemoudřelostí. Naopak v malých skupinách převládá sklon k lehkomyslnému rozhodování nebo dokonce obava vyjádřit před kolegy menšinový názor.  

Fatální omyly

Autor také argumentuje několika konkrétními případy a souhlasí s  Robertem Michelsem, který  říká, že podle zákonů oligarchie mají špičky tendenci sklon uskutečňovat vlastní cíle a často pracovat proti těm, jimž slouží. Ostatně, nejlépe to dokazují rozhodnutí naší politické reprezentace, ovlivněná lobbisty. Anebo fatální omyl prezidenta Bushe, podpořený také některými evropskými elitami, vojensky zasáhnout v Iráku. Následky nyní nese celý svět.

Petr Robejšek proto neustále opakuje, že ve většině zemí rozhoduje menšina, která nenese žádnou odpovědnost, ale důsledky naopak odnese celá společnost.  Je zajímavé, že když tuto  glosu zveřejnil na svém blogu v časopisu Respekt, část čtenářů s ním nesouhlasila.  Někteří tvrdí, že masa žádný názor nemá a je to tupé stádo, které se nechá snadno manipulovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace