Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velký předvolební průzkum kraj po kraji. Někteří skutečně zapláčou, třeba Topka. Naopak radují se Dělníci v kraji Ústeckém a ze seriózních hnutí koalice Soukromníků a Svobodných na Zlínsku

12.07.2016
Velký předvolební průzkum kraj po kraji. Někteří skutečně zapláčou, třeba Topka. Naopak radují se Dělníci v kraji Ústeckém a ze seriózních hnutí koalice Soukromníků a Svobodných na Zlínsku

Foto: ČSSD

Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Největší podpoře voličů v krajích se v červnu těší ČSSD, která získala v souhrnu nejvíc preferencí, a to celkem v osmi krajích. Hnutí ANO by si podle dat, která vydal Deník a mají je k dispozici rovněž ParlamentníListy.cz, připsalo dvě hejtmanství; v Plzeňském a Olomouckém kraji.

Sociální demokracie si podle aktuálních měření připisuje vítězství ve Středočeském, Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém kraji, v Kraji Vysočina, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Výše zmíněné ANO potom v kraji Plzeňském a Olomouckém. Prvenství ve zbývajících třech krajích si mezi sebou rozdělili Starostové pro Liberecký kraj, lidovci a komunisté, kdy každému ze jmenovaných subjektů připadlo po jednom krajském vítězství. Starostové bodují v Libereckém kraji, KDU-ČSL pak těsně ve Zlínském kraji a KSČM v Ústeckém kraji.

Ve Zlínském kraji pak od vítězné KDU-ČSL dělí druhou ČSSD pouhá 0,1 procenta a třetí hnutí ANO jen 0,3 procenta podpory, jde tedy o velmi těsné regionální vítězství.

Vysoká podpora regionálních hnutí

Za pozornost rovněž stojí poměrně vysoká voličská podpora regionálních hnutí, kdy v řadě krajů se umísťují těsně za zmíněnými parlamentními stranami. Na stříbrném místě v Jihočeském kraji bodují Jihočeši 2012, symbolický bronz veřejné obliby si ve Středočeském kraji drží Starostové a nezávislí (STAN), stejně tak v Plzeňském kraji Koalice pro Plzeňský kraj a v Olomouckém kraji zase Koalice pro Olomoucký kraj se starosty.

Bodují i lokální hnutí spolupracující s komunálními politiky a představiteli KDU-ČSL. V Královéhradeckém kraji skrze Koalici pro Královéhradecký kraj a Pardubickém kraji skrze Koalici pro Pardubický kraj dosáhla i na stříbrnou příčku sympatií potencionálních voličů. Naopak poměrně nízkou podporu napříč kraji získávají kritická a protestní hnutí, která si často vetkla za téma „protiimigrační program“. Celkově obsazují spíše závěrečná místa potencionálních voličských sympatií.

Patrnou výjimku v tomto případě tvoří zejména koaliční síla Dělnické strany a Národních socialistů – LEV 21 v Ústeckém kraji. Zde šplhají na pětiprocentní hranici, která by jim umožnila podílet se na vládě v kraji. Čtyři procenta si v tomto regionu připsal Úsvit (4,1 %). Zajímavostí je velmi slabý potenciál TOP 09, který v Ústeckém kraji dosahuje jen 4,5 procenta.

V několika krajích by bodovaly i koalice Soukromníků a Svobodných

Hned v několika krajích by bodovaly rovněž koalice Soukromníků a Svobodných. Nejmarkantnější výsledek a meziměsíční růst zaznamenalo toto duo ve Zlínském kraji, kde by získalo 10,3 procenta voličské podpory. Na pětiprocentní hranici dosahují v Královéhradeckém kraji, v sousedním Pardubickém jsou pak dokonce nad pěti procenty stejně jako ve Středočeském.

„Uvedená statistika mne samozřejmě těší. Tím spíše, že jde již o několikátý průzkum, který potvrzuje, že koalice Svobodných a Soukromníků si získala důvěru obyvatel Zlínského kraje. Na druhou stranu však nejsem zvyklý podobné statistiky v rámci předvolebních kampaní nijak přeceňovat. Těším se především na to, že se budu stejně, jako to dělám v případě své senátní funkce na Slovácku, setkávat a komunikovat s lidmi, a to napříč celým krajem, zajímat se o jejich problémy a pomáhat hledat cesty k jejich řešení,“ sdělil redakci senátor Ivo Valenta, lídr právě ve Zlínském kraji.

TOP 09 samostatně ztrácí

Citelnou nadvládu na pravici pak rovněž v několika krajích potvrzuje občanská demokratická strana. Na jihu Čech a severu Moravy jde o podporu 8,5 procenta voličů, v Jihomoravském kraji pak 9,1 procenta. Pakliže TOP 09 kandiduje samostatně, bude mít podle agentury Phoenix velký problém proklouznout do zastupitelstva. V Olomouckém kraji má Kalouskova TOP 4,9 procenta, na Ústecku pak výše zmíněných 4,5 procenta, což je shodné jako v kraji Pardubickém.

Samostatnou kapitolu pak tvoří hnutí ANO a ženy v čele kandidátek. Tento způsob prozatím nefunguje ani v Karlovarském kraji s lídryní Janou Vildumetzovou, na Královéhradecku či v jižních Čechách, kde je v čele poslankyně a tamní předsedkyně Radka Maxová. Souběžně zvládat hned několik funkcí tam možná ANO-ženy nebudou muset. Jejich teoretický úspěch se zatím krčí mezi 11 až 14 procenty, což je řadí do pole poražených.

Agentura Phoenix research on-line provedla výzkum aktuálních voličských nálad před blížícími se krajskými volbami na vzorku 9308 respondentů ve dnech 28. 5. – 27. 6. 2016.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Zdeněk Svoboda