Velký předvolební průzkum kraj po kraji. Někteří skutečně zapláčou, třeba Topka. Naopak radují se Dělníci v kraji Ústeckém a ze seriózních hnutí koalice Soukromníků a Svobodných na Zlínsku
12.07.2016
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
Největší podpoře voličů v krajích se v červnu těší ČSSD, která získala v souhrnu nejvíc preferencí, a to celkem v osmi krajích. Hnutí ANO by si podle dat, která vydal Deník a mají je k dispozici rovněž ParlamentníListy.cz, připsalo dvě hejtmanství; v Plzeňském a Olomouckém kraji.
Sociální demokracie si podle aktuálních měření připisuje vítězství ve Středočeském, Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém kraji, v Kraji Vysočina, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Výše zmíněné ANO potom v kraji Plzeňském a Olomouckém. Prvenství ve zbývajících třech krajích si mezi sebou rozdělili Starostové pro Liberecký kraj, lidovci a komunisté, kdy každému ze jmenovaných subjektů připadlo po jednom krajském vítězství. Starostové bodují v Libereckém kraji, KDU-ČSL pak těsně ve Zlínském kraji a KSČM v Ústeckém kraji.
Ve Zlínském kraji pak od vítězné KDU-ČSL dělí druhou ČSSD pouhá 0,1 procenta a třetí hnutí ANO jen 0,3 procenta podpory, jde tedy o velmi těsné regionální vítězství.
Vysoká podpora regionálních hnutí
Za pozornost rovněž stojí poměrně vysoká voličská podpora regionálních hnutí, kdy v řadě krajů se umísťují těsně za zmíněnými parlamentními stranami. Na stříbrném místě v Jihočeském kraji bodují Jihočeši 2012, symbolický bronz veřejné obliby si ve Středočeském kraji drží Starostové a nezávislí (STAN), stejně tak v Plzeňském kraji Koalice pro Plzeňský kraj a v Olomouckém kraji zase Koalice pro Olomoucký kraj se starosty.
Bodují i lokální hnutí spolupracující s komunálními politiky a představiteli KDU-ČSL. V Královéhradeckém kraji skrze Koalici pro Královéhradecký kraj a Pardubickém kraji skrze Koalici pro Pardubický kraj dosáhla i na stříbrnou příčku sympatií potencionálních voličů. Naopak poměrně nízkou podporu napříč kraji získávají kritická a protestní hnutí, která si často vetkla za téma „protiimigrační program“. Celkově obsazují spíše závěrečná místa potencionálních voličských sympatií.
Patrnou výjimku v tomto případě tvoří zejména koaliční síla Dělnické strany a Národních socialistů – LEV 21 v Ústeckém kraji. Zde šplhají na pětiprocentní hranici, která by jim umožnila podílet se na vládě v kraji. Čtyři procenta si v tomto regionu připsal Úsvit (4,1 %). Zajímavostí je velmi slabý potenciál TOP 09, který v Ústeckém kraji dosahuje jen 4,5 procenta.
V několika krajích by bodovaly i koalice Soukromníků a Svobodných
Hned v několika krajích by bodovaly rovněž koalice Soukromníků a Svobodných. Nejmarkantnější výsledek a meziměsíční růst zaznamenalo toto duo ve Zlínském kraji, kde by získalo 10,3 procenta voličské podpory. Na pětiprocentní hranici dosahují v Královéhradeckém kraji, v sousedním Pardubickém jsou pak dokonce nad pěti procenty stejně jako ve Středočeském.
„Uvedená statistika mne samozřejmě těší. Tím spíše, že jde již o několikátý průzkum, který potvrzuje, že koalice Svobodných a Soukromníků si získala důvěru obyvatel Zlínského kraje. Na druhou stranu však nejsem zvyklý podobné statistiky v rámci předvolebních kampaní nijak přeceňovat. Těším se především na to, že se budu stejně, jako to dělám v případě své senátní funkce na Slovácku, setkávat a komunikovat s lidmi, a to napříč celým krajem, zajímat se o jejich problémy a pomáhat hledat cesty k jejich řešení,“ sdělil redakci senátor Ivo Valenta, lídr právě ve Zlínském kraji.
TOP 09 samostatně ztrácí
Citelnou nadvládu na pravici pak rovněž v několika krajích potvrzuje občanská demokratická strana. Na jihu Čech a severu Moravy jde o podporu 8,5 procenta voličů, v Jihomoravském kraji pak 9,1 procenta. Pakliže TOP 09 kandiduje samostatně, bude mít podle agentury Phoenix velký problém proklouznout do zastupitelstva. V Olomouckém kraji má Kalouskova TOP 4,9 procenta, na Ústecku pak výše zmíněných 4,5 procenta, což je shodné jako v kraji Pardubickém.
Samostatnou kapitolu pak tvoří hnutí ANO a ženy v čele kandidátek. Tento způsob prozatím nefunguje ani v Karlovarském kraji s lídryní Janou Vildumetzovou, na Královéhradecku či v jižních Čechách, kde je v čele poslankyně a tamní předsedkyně Radka Maxová. Souběžně zvládat hned několik funkcí tam možná ANO-ženy nebudou muset. Jejich teoretický úspěch se zatím krčí mezi 11 až 14 procenty, což je řadí do pole poražených.
Agentura Phoenix research on-line provedla výzkum aktuálních voličských nálad před blížícími se krajskými volbami na vzorku 9308 respondentů ve dnech 28. 5. – 27. 6. 2016.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Zdeněk Svoboda