Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V dětství přišel o zrak a chodíval prosit o slupky od brambor, aby bylo doma co jíst. Díky němu pak poznala Evropa temnou americkou historii, přestože v USA nikdy nebyl. Tajnosti slavných

09.07.2016
V dětství přišel o zrak a chodíval prosit o slupky od brambor, aby bylo doma co jíst. Díky němu pak poznala Evropa temnou americkou historii, přestože v USA nikdy nebyl. Tajnosti slavných

Foto: karl-may.de

Popisek: Duchovní otec Vinnetoua Karel May v jednom ze svých oblíbených kostýmů

Během kariéry napsal desítky dobrodružných románů z exotických zemí – Blízkého východu i Afriky. Největší uznání a popularitu u čtenářů ale získal především příběhy o osidlování Divokého západu a bojích indiánských kmenů s bílými osadníky. Pootevřel tak Evropě dveře třinácté komnaty historie Spojených států, i když sám v Americe nikdy nebyl.

„Kolikrát jsme slyšeli, že mayovky patří k brakové literatuře, ve slovnících spisovatelů Karla Maye najdeme jen zřídka, a přece jeho knihy učí tomu nejlepšímu – že čisté svědomí je nade všechno bohatství, že každá špatnost v sobě nese svůj trest, že všichni lidé mají stejnou cenu, ať mají jakoukoli barvu pleti, a že odpuštění je více než pomsta. Knihy nejsou dobré či špatné podle toho, jak jsou napsané, ale podle toho, co v nás probouzejí. Když nic jiného, dá se s Karlem Mayem docela pohodlně a zadarmo procestovat kus světa,“ prohlásil mimo jiné doktor Jan Koten v projevu na vernisáži své výstavy ve Velkém Meziříčí v roce 2002, věnované Karlu Mayovi. Jeho romány patří ke klasickým dílům dobrodružné literatury a většina z nás řadu z nich četla, nebo je alespoň zná díky filmům, které byly podle nich natočeny. O jejich autorovi ale toho zpravidla moc nevíme. Snad jen to, že si údajně všechno vymyslel, že kradl a dlouhá léta strávil ve vězení, že nikdy nenavštívil země, o kterých tak věrně psal… Co z toho je pravda?

Věčně hladové dítě přišlo i o zrak

Karl Friedrich May se narodil 25. února 1842 v krušnohorském Ernstthalu jako páté ze čtrnácti dětí chudé a početné tkalcovské rodiny Heinricha Augusta a Christiny Wilheminy Mayových. Rodiče museli věnovat všechen čas obstarávání obživy, a tak děti vychovávala babička. Pravděpodobně vlivem podvýživy, nedostatkem vitaminů A a D a špatných hygienických podmínek trpěl po narození zrakovou poruchou a křivicí, projevující se především problémy s páteří a zakřivením končetin. O čtyři roky později jeho matka naštěstí absolvovala v Drážďanech šestiměsíční kurz porodnictví a během něj se svěřila řediteli institutu s problémy svého dítěte. Díky tomu se profesorům Grenserovi a Haasemu podařilo chlapci v pěti letech zrak vrátit.

Karel May se svou druhou manželkou Klárou

Karel May se svou druhou manželkou Klárou

V národní škole zvládal malý Karl učivo ‘levou zadní‘. Otec brzy rozpoznal jeho nadání, rozhodl se vychovat z něj vzdělaného muže, a tak ho nutil, často také ranami, k mnohahodinovému učení a opisování různých bezcenných knih, encyklopedií či starých modlitebních knížek. Aby se rodina nasytila, chodíval Karl prosit o slupky z brambor do sousedního hostince. Ve čtrnácti letech začal studovat v učitelském semináři ve Waldenburgu. V listopadu 1859 měl na starosti osvětlování třídy a šest svíček si schoval do kufru. Jenže spolužáci žalovali, a tak byl ze semináře vyloučen a studium dokončil až v roce 1861 v Plauen. Poté nastoupil jako pomocný učitel chudinské školy v Glauchau a vzápětí přešel do tovární školy v Altchemnitz. O vánočních prázdninách byl ale zatčen za údajnou krádež hodinek svého spolubydlícího a potrestán šesti týdny vězení. Tím jeho učitelská kariéra navždy skončila.

Chtěli z něj mít zločince, tak se jím stal

Po návratu k rodičům příležitostně vystupoval jako recitátor a hudebník, jenže prožité ponížení z příhody s hodinkami zrodilo v jeho hlavě bláznivý nápad. Začal myslet na pomstu – když už ho uvrhli mezi zločince, tak se zločincem skutečně stane. Jako Dr. Med. Heilig si nechal u krejčího zhotovit pět kusů šatstva, s ušitou garderobou ale zmizel bez zaplacení. Pak si dal jako seminární učitel Lohse přinést do hostince kožešnické zboží, odešel s ním do vedlejší místnosti, údajně ho ukázat nemocnému panu řediteli, a opět utekl bez placení. Trik s kožešinami ještě jednou zopakoval v březnu 1865 jako rytec bankovek Hermin. Nakonec byl ale odhalen a odsouzen ke čtyřem letům a jednomu měsíci trestnice na Zámku Osterstein ve Zwickau, tedy k trestu, který se nyní ukládá za napomáhání k vraždě.

Mayova vila v Radebeulu, která je dnes součástí jeho muzea

Mayova vila v Radebeulu, která je dnes součástí jeho muzea

Počátkem roku 1868 sestavil Repertorium C. Maye, dodnes dochovaný plán se 137 položkami a skicami budoucích literárních prací. Dne 2. listopadu 1868 byl pro dobré chování předčasně propuštěn, stupňující se psychické vypětí ale zase vyústilo v další sérii prohřešků. V policejním převleku zabavoval ‘falešné peníze‘, ukradl sadu biliárových koulí, koně, ručník a cigaretovou dýmčičku. Byl zadržen, při převozu do Bräunsdorfu ale uprchl. Zadržen byl až počátkem ledna 1870 v českých Valkeřicích, kde četníkům vyprávěl fantastickou historku. Tvrdil, že se jmenuje Albin Wadenbach a je majitelem plantáží na Martiniku. Zpočátku mu věřili, ale po konzultaci se saskými úředníky byla skutečná identita provinilce odhalena a May byl odsouzen na další čtyři roky.

Narodil se Vinnetou

V roce 1875 se konečně stal redaktorem několika časopisů nakladatele Münchmeyera a zveřejnil novelu Old Firehand, v níž se čtenáři poprvé setkali s apačským náčelníkem Vinnetouem. Následoval první příběh z Orientu Leilet a vůbec první román Poslední cesty obou Quitzowů. O dva roky později se ale nakladatel sám o schopného redaktora připravil tím, že mu chtěl vnutit za manželku svoji dceru Minnu Ey. Jenže May k nehezké dívce necítil žádné sympatie, a tak místo aby spojil svůj osud s firmou natrvalo, raději od Münchmeyera odešel. Vzápětí navázal spolupráci s renomovaným katolickým časopisem Deutscher Hausschatz nakladatele Pusteta z Regensburgu, kterému pak dodával příspěvky téměř dvacet let.

Villa Bärenfett, muzeum Karla Maye v Radebeulu poblíž Drážďan

Villa Bärenfett, muzeum Karla Maye v Radebeulu poblíž Drážďan

Dne 17. srpna se oženil s krásnou Emmou Linou Pollmer, která velmi dobře znala své tělesné přednosti, vyžadovala obdiv, milovala družnost a peníze. A tak zatímco zvala domů návštěvy a pořádala večírky, May se zavíral v pracovně a často celé noci nepřetržitě psal a obnovil i spolupráci s Münchmeyerem. V roce 1887 se stal spolupracovníkem nového časopisu pro mládež Der Gute Kamerad, kterému během deseti let věnoval osm příběhů, patřících ke klasickým dílům dobrodružné literatury – Syn lovce medvědů, Duch Llana Estakada, Karavana otroků, Inkův odkaz, Poklad na Stříbrném jezeře, Petrolejový princ, Červenomodrý Metuzalém a Černý mustang.

Nekonečný boj s úhlavním nepřítelem

V roce 1892 začal freiburský nakladatel Friedrich Ernst Fehsenfeld vydávat jeho romány a povídky knižně a Mayova obliba u něj vyvolala stavy, blíží se k hysterii. Začal se vydávat za skutečného Old Shatterhanda a Kara ben Nemsího, pořádal přednášky, při nichž tvrdil, že všechna dobrodružství opravdu prožil, nechával se fotografovat v kostýmech svých hrdinů, dokonce si pořídil i slavnou henryovku, medvědobijku a Vinnetouovu stříbrnou ručnici. Užíval si popularity, čtenáři mu věřili každé slovo a slavný autor si vymýšlel neskutečné historky, kterým možná věřil i on sám. V roce 1899 se vydal na svou první cestu do Orientu a na všechny strany posílal stohy pohlednic, aby dokázal, že je skutečně Kara ben Nemsí a pobývá v zemích, o kterých píše. Zároveň byl ale otřesen, že skutečný Orient je zcela jiný, než jak si ho vysnil.

Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout mimo jiné i spisovatelovu pracovnu

Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout mimo jiné i spisovatelovu pracovnu

Počátkem roku 1903 se konečně rozvedl s Emmou, aby se vzápětí oženil s Klárou Plöhn, a současně vstoupil na scénu jeho úhlavní nepřítel Rudolf Lebius. Zkrachovalý žurnalista ho požádal o půjčku, a když ji nedostal, začal Maye systematicky ničit. Do novin psal urážlivé články, ‘oprašoval‘ jeho dřívější tresty, jejichž soupis vystavoval ve výkladních skříních drážďanských knihkupectví, a soudní spory s ním se táhly téměř až do Mayovy smrti. V roce 1910 vyvrcholila novinářská a soudní štvanice a slavný spisovatel se zoufale bránil autobiografií Mein Leben und Streben. Dne 18. prosince 1911 byl Lebius konečně odsouzen za těžkou pomluvu k peněžní pokutě 100 marek nebo náhradnímu trestu dvaceti dnů vězení. Pro Maye to znamenalo konečné vítězství, do konce života mu ale zbývaly pouze tři měsíce. Dne 22. března se uskutečnila ve vídeňském Žofiině sále přednáška Vzhůru do říše ušlechtilých lidí!, na níž May promluvil před dvěma tisícovkami posluchačů o svých osudech, bojích a nových cílech, opakovaně se vyznal jako křesťan a vyzýval k míru a toleranci. Sklidil bouřlivé ovace, jenže domů do Radebeulu se vrátil nachlazen a 30. března ve 20 hodin zemřel. Teprve nedávno ale analýzou jeho kostí vědci zjistili, že příčinou úmrtí duchovního otce legendárních mayovek nebylo nachlazení, ale zřejmě chronická otrava těžkými kovy, způsobená dlouhodobým pitím kontaminované vody.

Čtěte také:

O jejím infarktu i definitivním konci… Tak bezmocnou jsem Martu ještě nikdy neviděl, prozradil blízký kamarád Kubišové Milan Hein ve svých zápiscích. Co ještě řekl?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace