Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po celý život miloval jedinou ženu a Boha. Král spaghetti westernů zvládal jako geniální dítě školy levou zadní, dvakrát zabodoval na olympiádě a prosadil se i jako hudební skladatel. Tajnosti slavných

02.07.2016
Po celý život miloval jedinou ženu a Boha. Král spaghetti westernů zvládal jako geniální dítě školy levou zadní, dvakrát zabodoval na olympiádě a prosadil se i jako hudební skladatel. Tajnosti slavných

Autor: Youtube, repro

Popisek: Legendární italský komik Bud Spencer, takhle si ho pamatujeme...

Ve věku 86 let zemřel v pondělí 27. června 2016 v Římě italský herec Bud Spencer. Populární komik, vlastním jménem Carlo Pedersoli, byl po celý život věrný jediné ženě, Bohu a parťákovi Terenci Hilllovi. Pěsti měl jako buchary, ale srdce ze zlata.

Proslavil především italskými komediemi a spaghetti westerny, v nichž rozdával na všechny strany rány. Méně už je známo, že mohutný sparring partner modrookého Terence Hilla (Maria Girottiho) z řady úspěšných komedií byl nejen obrovská hora svalů a skvělý herec, ale také sportovec a muzikant. Hudbě se věnoval od mládí a psal mimo jiné i pro slavnou Ritu Pavone. Daleko známější jsou jeho sportovní výkony.

Superpolicajti z Miami

V roce 1985 v komedii Superpolicajti z Miami

Již na základní škole se začal věnovat vodním sportům. Brzy se prosadil, mistrovství Itálie v plavání vyhrál dokonce dvanáctkrát. Na olympijských hrách v Helsinkách 1952 získal stříbrnou medaili jako člen italského družstva vodních pólistů a další cenu přidal do sbírky na olympiádě v Melbourne v roce 1956. Titul mistra Itálie ve volném stylu si udržel až do konce sportovní kariéry.

Geniální dítě

Narodil se 31. října 1929 v Neapoli a jako syn bohatého průmyslníka byl zpočátku veden k dráze finančníka. Nakonec ale všechno dopadlo jinak. Ekonomická situace podniku, a tím i rodiny se během jeho dětství neustále horšila, což během druhé světové války ani nebylo divu, a tak v roce 1940 rodina opustila Neapol a přestěhovala se do Říma, kde otec vybudoval nový podnik. Malý Carlo začal chodit na klasické gymnázium a stal se členem římského plaveckého klubu.

Na olympijských hrách

Na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952

V roce 1946 odmaturoval a v necelých sedmnácti letech složil náročné přijímací zkoušky na římskou univerzitu. Začal studovat chemii, během pár měsíců však školu opustil. Rodina se totiž přestěhovala za obchodem na jihoamerický kontinent. O dva roky později se Carlo na římskou univerzitu vrátil, původní chemii však vyměnil za práva.

Stará láska nerezaví

Poprvé si zahrál osobního strážce císaře Nera v legendárním hollywoodském projektu Quo vadis? v roce 1950. Od té doby střídal plavecký bazén s malými rolemi v řadě snímků slavných režisérů, takže mu na skripta nezbýval čas a práva ukončil až v roce 1957. Pouhý den po promoci odjel znovu do Jižní Ameriky. Živil se, jak se dalo, mimo jiné stavěl silnici Pan-Americana z Panamy do Buenos Aires, prodával auta a pracoval v chemické laboratoři.

S parťákem Terencem Hillem ve filmu Pravá a levá ruka ďábla

S parťákem Terencem Hillem ve filmu Pravá a levá ruka ďábla

Po třech letech ho stesk po domově zavál zpátky do Evropy. Nedokázal totiž zapomenout na svou první lásku, o šest let mladší Marií Amato, kterou poznal již v patnácti. V roce 1960 se s ní oženil a snažil se prosadit jako skladatel populárních písní. Skutečnost, že Maria byla dcerou jednoho z největších italských filmových producentů, ho nechávala chladným. Dostal totiž nabídku od nahrávací společnosti RCA, psal hudbu k filmům a skládal hity, mimo jiné i pro legendární Ritu Pavone. Rok po svatbě mu Maria porodila syna Giuseppeho a v roce 1962 dceru Christinu. O deset let později k ní přibyla ještě Diamante.

Zrodila se nerozlučná dvojka

V roce 1965 Carlo založil vlastní produkční firmu, zaměřenou především na tvorbu dokumentárních filmů pro italskou televizi. Krátce nato mu přítel, známý režisér Giuseppe Colizzi, nabídl roli vousatého hromotluka s ušlechtilým srdcem ve spaghetti-westernu Bůh odpouští... já ne! Díky tomu se zrodila slavná dvojice Bud Spencer a Terence Hill a Carlo s Mariem přijali pseudonymy. Jejich společný pátý film Čtyři mouchy na šedém sametu se stal v roce 1970 kasovním trhákem v celé Evropě a udělal z Buda a Terence top stars. Následovala série nezapomenutelných komedií (Pomsta černého korzára, Malý unavený Joe, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí…), Budovou opravdu srdeční záležitostí se však stal až v roce 1977 snímek Dva výtečníci, pro nějž dokonce složil hudbu.

S manželkou Marií Amato

S manželkou Marií Amato

V roce 1985 stanul poprvé i za kamerou při natáčení filmu Superpolicajti z Miami, o rok později v Aladdinově lampě se objevila na plátně i jeho mladší dcera Diamante. Celkem si připsal do své filmografie téměř osmdesát úspěšných titulů. Na přelomu tisíciletí se však stáhl do ústraní a od té doby se objevil jen v několika malých rolích. Veškerou energii totiž věnoval hudbě. A také politice. Stal se mluvčím pravicové strany Forza Italia, za niž dokonce kandidoval v komunálních volbách v Římě. Jenže tvrdě narazil na nelibost veřejnosti, která nechtěla herce politikem. Ve volbách neuspěl a tímto fiaskem ukončil své angažmá v politice.

Život plný překvapení

„Je jako naivní dítě,“ říkával o svém otci Giuseppe a dodával, že „má jen většího ducha. Žije ve svém vlastním světě, než aby se zaobíral nepříjemnosti každodenního života, žije raději svými tisícero vášněmi. Když něco dělá, dělá to s nadšením a neskutečnou energií. Měl by se připravovat na závěrečnou fázi svého života, ale on na to nemá čas, žije ze dne na den.“ A Carlo rád svého syna doplňoval: „Nemá význam něco plánovat, život je plný překvapení. A nečekaně krásných.“

V legendární komedii z roku 1974 Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

V legendární komedii z roku 1974 Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

Zatímco ve filmech hrál drsňáky, rozdávající tvrdé rány na všechny strany, v soukromí byl velmi jemný muž, oddaný manžel a pozorný otec, který začínal každý den modlitbou. „Neobtěžoval se ani otevírat poštu a platit složenky. Ale taky nikdy nešel s jinou herečkou ani na kávu!“ prohlásila kdysi jeho žena.A obklopen svými nejbližšími také navždy odešel. „S nejhlubším zármutkem oznamujeme, že v pondělí v 18:15 tatínek odletěl na svou novou pouť. Netrpěl, měl nás všechny u sebe a jeho poslední slovo bylo děkuji,“ oznámil jeho syn Giuseppe. „Jsem zdrcený, ztratil jsem nejdražšího přítele. Odpočívej v pokoji, kamaráde,“ vzkázal mu jeho filmový parťák Terence Hill.

Čtěte také:

Nestárnoucí Jana Švandová se dočkala. Nejdůležitější muž jejího života se k ní konečně vrátil, jenže je otázkou, jak dlouho mu to vydrží. V čem je problém?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace