Saskie má jasno. Západ způsobil uprchlickou krizi. Bombardoval, zabíjel, rozpoutal nepřátelství. Hrstka vyvolených drancuje i nerostné bohatství a ničí život ve městech
01.07.2016
Autor: Youtube, repro
Popisek: Saskia Sassen
Kvůli britskému referendu načas z médií zmizely palcové titulky s tématikou uprchlické krize. Ve stínu Brexitu tak zůstala i pražská mezinárodní konference reSITE, věnovaná problematice migrace, jíž se zúčastnila i jedna z největších osobností současné světové sociologie. Saskia Sassen. Naštěstí však tato akce, považována za nejlepší konferenci, konanou v naší zemi, neunikla pozornosti redakce Hospodářských novin. Zveřejnily rozsáhlý rozhovor, v němž se tato holandská socioložka netají svými velmi kritickými názory vůči západním mocnostem.
Sassen tvrdí, že lidi nutí migrovat globální kapitalismus. Je přesvědčena, že pravými viníky migrace jsou USA, Velká Británie, Austrálie, Saúdská Arábie a další, protože rozpoutaly nesmyslné války v zemích, odkud nyní lidé masově utíkají. „My, Západ, jsme způsobili nynější uprchlickou krizi. Bombardovali jsme, zabíjeli jsme, stojíme za nepřátelstvím mezi sunnity a šíty, které má za následek další a další konflikty po celém světě. A je opravdu těžko pochopitelné, proč jsme to vlastně udělali, protože to celé prospívá leda tak americkému zbrojnímu průmyslu,“ řekla Sassen Hospodářským novinám. V této souvislosti připomněla, že nikde na světě nevznikl kolem výroby zbraní tak sofistikovaný ekonomický systém jako v USA.
Blahobyt na úkor jiných
Západní mocnosti také bohatnou z nerostných surovin a ropy, i z toho, že v mnoha zemích Východu a Afriky využívají levnou pracovní silu. Nelze se pak divit, že lidé z těchto zemí migrují za lepším. Přitom by raději zůstali doma, pokud by ovšem měli šanci na nějaký zdroj obživy. Kdyby Západ umožnil těmto zemím, aby samy rozhodovaly o tom, jak bude naloženo s jejich nerostným bohatstvím a lépe byly rozdělovány zisky mezi obyvatele, byla by situace jiná. Jenže těžbu ovládají nadnárodní korporace, snažící se maximalizovat své zisky. Ale Sassen hodně kritizuje i to, co páchají moderní developeři v Evropě, když zastavují cenné městské pozemky s cílem generovat superzisky pro pár vyvolených. V mnoha městech přibývají kanceláře a mizí klasické ulice s obchody a kavárnami, což likviduje tradiční městský život.
Nás se to netýká
Sassen je rozhořčená, že západní mocnosti najednou dělají, že se jich uprchlická krize vůbec netýká. A dokonce se snaží předstírat, že oni jsou ti chudáci, které migrační vlna nespravedlivě postihuje, zatímco jsou v Evropě touto krizí především postiženy státy, co ji nezavinily. Renomovaná socioložka ale zdaleka pouze nekritizuje, ale nabízí i konkrétní návrhy, jak tuto krizi řešit. Aby byla utlumena nynější uprchlická vlna, je podle ní nutné především ukončit válku na Blízkém východě. A také transformovat nejpostiženější státy, jako jsou například Jemen nebo Eritrea tak, aby v nich vznikla síť malých a středně velkých firem, které mezi sebou obchodují a zajišťují práci lidem. Naopak podle ní není žádným řešením stavění zdí. Může to prý fungovat jenom chvíli, ale časem se zeď stejně protrhne.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová