Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Saskie má jasno. Západ způsobil uprchlickou krizi. Bombardoval, zabíjel, rozpoutal nepřátelství. Hrstka vyvolených drancuje i nerostné bohatství a ničí život ve městech

01.07.2016
Saskie má jasno. Západ způsobil uprchlickou krizi. Bombardoval, zabíjel, rozpoutal nepřátelství. Hrstka vyvolených drancuje i nerostné bohatství a ničí život ve městech

Foto: Youtube, repro

Popisek: Saskia Sassen

Kvůli britskému referendu načas z médií zmizely palcové titulky s tématikou uprchlické krize. Ve stínu Brexitu tak zůstala i pražská mezinárodní konference reSITE, věnovaná problematice migrace, jíž se zúčastnila i jedna z největších osobností současné světové sociologie. Saskia Sassen. Naštěstí však tato akce, považována za nejlepší konferenci, konanou v naší zemi, neunikla pozornosti redakce Hospodářských novin. Zveřejnily rozsáhlý rozhovor, v němž se tato holandská socioložka netají svými velmi kritickými názory vůči západním mocnostem.

Sassen tvrdí, že lidi nutí migrovat globální kapitalismus.  Je přesvědčena, že pravými viníky migrace jsou USA, Velká Británie, Austrálie, Saúdská Arábie a další, protože  rozpoutaly nesmyslné války v zemích, odkud nyní lidé masově utíkají. „My, Západ, jsme způsobili nynější uprchlickou krizi. Bombardovali jsme, zabíjeli jsme, stojíme za nepřátelstvím mezi sunnity a šíty, které má za následek  další a další konflikty po celém světě. A je opravdu těžko pochopitelné, proč jsme to  vlastně udělali, protože to celé prospívá  leda tak americkému zbrojnímu průmyslu,“ řekla Sassen Hospodářským novinám. V této souvislosti  připomněla, že nikde na světě  nevznikl kolem výroby  zbraní tak sofistikovaný ekonomický  systém jako v USA. 

Blahobyt na úkor jiných 

Západní mocnosti také  bohatnou z nerostných surovin a ropy, i z toho, že v mnoha zemích Východu a  Afriky využívají levnou pracovní silu. Nelze se pak divit, že lidé z těchto zemí migrují za lepším. Přitom by raději zůstali doma,  pokud by ovšem měli šanci na nějaký zdroj obživy. Kdyby Západ umožnil těmto zemím, aby samy rozhodovaly o tom, jak bude naloženo s jejich nerostným bohatstvím a  lépe byly rozdělovány zisky mezi obyvatele, byla by situace jiná. Jenže těžbu ovládají  nadnárodní korporace, snažící se maximalizovat své zisky. Ale Sassen hodně kritizuje i to, co páchají moderní developeři  v Evropě, když  zastavují cenné městské pozemky s cílem generovat superzisky pro pár vyvolených. V mnoha městech přibývají kanceláře a mizí klasické ulice s obchody a kavárnami, což likviduje tradiční městský život. 

Nás se to netýká

Sassen je rozhořčená, že západní  mocnosti najednou dělají, že se jich uprchlická krize  vůbec netýká. A dokonce se snaží předstírat, že oni jsou ti chudáci, které migrační vlna nespravedlivě postihuje, zatímco jsou v Evropě touto krizí především postiženy státy, co ji nezavinily.   Renomovaná socioložka ale zdaleka pouze nekritizuje, ale  nabízí i konkrétní návrhy, jak tuto krizi  řešit. Aby byla utlumena nynější uprchlická vlna, je  podle ní nutné především ukončit válku na Blízkém východě. A také transformovat  nejpostiženější státy, jako jsou například Jemen nebo Eritrea tak, aby v nich vznikla síť  malých a středně velkých firem, které mezi sebou obchodují a zajišťují práci lidem. Naopak podle ní není žádným řešením stavění zdí. Může to prý fungovat jenom chvíli, ale časem se zeď stejně protrhne.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace