Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Syrský uprchlík dorazil do Dánska i se třemi manželkami a dvaceti dětmi! Nejen dětské nevěsty, ale i mnohoženství, to je další „libový“ zvyk, který nám tu muslimové zavádějí; a nikdo ani necekne

01.07.2016
Syrský uprchlík dorazil do Dánska i se třemi manželkami a dvaceti dětmi! Nejen dětské nevěsty, ale i mnohoženství, to je další „libový“ zvyk, který nám tu muslimové zavádějí; a nikdo ani necekne

Foto: Youtube, repro

Popisek: Al Hasan s částí své rodiny

Podle švédské politoložky Judith Bergman, která se tématu mnohoženství v Evropě věnuje, v západních zemích existují tisíce případů ilegálních polygamních sňatků a úřady tomu obvykle jen nečinně přihlížejí. To v lepším případě, v horším volají po legalizaci.

Bergman poukazuje na skutečnost, že mnohoženství mezi muslimy se jen velmi zřídka probírá na veřejnosti a v médiích. A to navzdory tomu, že se šíří ve Švédsku, Dánsku, Velké Británii, Německu, Francii i Nizozemsku. „Vzhledem k tomu, že je polygamie nezákonná, předpokládá se, že neexistuje. K dispozici nejsou žádné statistiky týkající se polygamních sňatků. Ve Velké Británii podle odhadů existuje až 20 000 polygamních svazků, podobná čísla přicházejí také z Francie, kde byla polygamie až do roku 1993 legální,“ upozorňuje politoložka.

Třicet procent muslimů praktikuje mnohoženství

Německé úřady potom odhadují, že přímo v Berlíně žije v polygamním svazku až třicet procent muslimů. Jak Bergman zmiňuje, ve Švédsku před tímto problémem v dubnu varoval profesor Göran Lind, podle kterého v zemi existují stovky polygamních svazků. „Je naprosto nepřijatelné, že evropští politici na jedné straně přesvědčují své voliče o nutnosti soustředit se na ochranu lidských práv, a na straně druhé ignorují do očí bijící porušování práv žen v případě mnohoženství,“ podivuje se Bergman a konstatuje dále, že většina z těchto svazků je uzavírána v tajnosti pod dohledem imámů.

Ani feministky to neřeší

Imámové tyto sňatky nemusí hlásit úřadům. „V zásadě tedy mnohoženství nic nebrání v dalším rozšiřování. V důsledku aktuálně probíhající migrační krize navíc hrozí, že se tato záležitost stane ještě větším problémem. V posledních dnech se v Dánsku hovořilo o syrském uprchlíkovi Al Hasanovi, kterému bylo umožněno přijít do země i se třemi manželkami a dvaceti dětmi. Vzhledem k jeho údajným zdravotním obtížím bude celá rodina žít z peněz daňových poplatníků. Téměř vůbec se však neřeší, že je Al Hasan polygamista. Ani jedna dánská feministka o tomto problému veřejně doposud nehovořila.“

Tak polygamii legalizujme a bude to, volá Skandinávie

Naopak, pokud se o tomto tématu hovoří, tak jen v souvislosti s legalizací polygamie. Švédská strana středu legalizaci mnohoženství navrhovala už před několika lety. Tehdy neprošla, dnes hlasování otevírá znovu. „Je důležité, aby si rozhodl každý jedinec, s kolika lidmi chce sdílet domácnost. Do deseti let by mohla být polygamie legální,“ říká šéfka „pokrokového“ Centra mládeže Hanna Wagenius.

Nezvyklou liberalitu Skandinávců dokazuje i návrh legalizace polygamie vzešlý z dánské politické strany Radiální levice, který řešil i parlament. „Návrh reagoval na bývalého tlumočníka pracujícího pro dánskou armádu v Iráku, který přijel do Dánska se dvěma manželkami. Odmítl se s nimi rozvést a raději se vrátil zpět do Iráku. Tehdejší šéfka mladých strany Radiální levice Ditte Sondergaard jednání dánských úřadů, které trvaly na dodržování zákonů, odsoudila. „Je nepřijatelné, že jsme nedokázali vyjít vstříc muži, který nám pomáhal v Iráku,“ řekla rozhořčeně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.     

 

 

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace