Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Překvapený Topolánek: Euromasáž selhala! Proč, proboha, nejsem Brit? A kdo může za brexit? Nadutí potentáti z Unie a Junckerova vášeň pro alkohol?

29.06.2016
Překvapený Topolánek: Euromasáž selhala! Proč, proboha, nejsem Brit? A kdo může za brexit? Nadutí potentáti z Unie a Junckerova vášeň pro alkohol?

Foto: pixabay.com

Popisek: Brexit - ilustrační foto

Levicová média a politici nadále šíří na téma brexitu apokalyptické vize a vyjmenovávají, co vše strašlivého se po odchodu Velké Británie z EU stane. A ta pravicová zase vidí budoucnost často až příliš optimisticky. Typické přitom je, že téměř nikdo přesně neví, co bude dál. A jen málokdo to přizná. Velmi zajímavé příspěvky na téma brexitu přinesl první tabletový deník Dotyk, jehož cílem je pomoci čtenářům zorientovat se v „informačním balastu, který nás denně obklopuje“.

Překvapený Topolánek

V souvislosti s brexitem zveřejnil Dotyk názory několika osobností. Velmi zajímavý je například příspěvek bývalého premiéra Mirka Topolánka. Ten se přiznává, že je výsledkem po předchozí euromasáži poněkud překvapen, ale že by volil stejně jako zastánci vystoupení. Nicméně zklamaně konstatuje, že neslaví: „My totiž nasedáme zpátky do sedadel a začínáme zase šlapat do pedálů eurokola... Proč, proboha, nejsem Brit?“ ptá se. Na straně druhé si ale myslí, že výsledek britského referenda je v zásadě nedůležitý, protože obě varianty přinášely dopředu spousty rizik. Mirek Topolánek je také přesvědčen, že nynější EU je neudržitelná, ale že se bude Německo s Francií snažit především zabránit dominovému efektu a šíření rakoviny svobody. „Buď žádné dotace, a pak svoboda a stabilita, nebo dotace a stabilita, pak ale žádná svoboda,“ konstatuje bývalý šéf ODS.

Nebude to snadné!

Europoslanec Luděk Niedermayer sice není tak kritický jako Mirek Topolánek, ale i on je přesvědčen, že se po brexitu leccos změní, jak v Británii, tak v Unii, a že značná nepopularita EU mezi lidmi může vést k jejímu konci v podobě, jak ji známe dnes. Ale varuje, že to pro nikoho nebude snadné, mimo jiné protože řada zemí nebude chtít Britům začátek post-unijního života usnadnit. A také protože britský trh je proti unijnímu i americkému malý a struktura britské ekonomiky je přizpůsobena zapojení do společného trhu. Niedermayer také jako jeden z mála upozorňuje na to, že zásadním problémem je naprosto fatální neznalost evropských voličů, v jakéže to Unii jsou členy a jak tato Unie funguje. Je to podle něj důsledkem toho, že unijní pravidla jsou složitá a nepřehledná.

Nadutí potentáti z EU

Ekonom Pavel Kohout viní z výsledků britského referenda politiky a úředníky Evropské unie, jejichž povýšenost a nadutost vede Unii do slepé uličky a Británii z Unie ven. Je přesvědčen, že příčina brexitu neleží v Británii samotné. „Skutečnost byla taková, že fanatičtí stoupenci stále těsnější integrace nedokázali udržet na uzdě své pudy a stupňovali intenzitu propagandy. Včetně výhrůžek,“ uvádí Kohout. Vůbec se mu tyto výhrůžky nelíbí, protože v zájmu EU je s Velkou Británií dále spolupracovat a neházet jí klacky pod nohy. Rovněž se rozčiluje, že chování některých evropských potentátů už nelze rozumem vysvětlit. „Jestliže Juncker vynadá Britům do ‘dezertérů‘, kteří si nezaslouží žádnou milost, jakou reakci asi může čekat? Proboha, vždyť bez britské účasti v obou světových válkách by dnes Lucembursko nebylo ničím víc než nevýznamným okresem na periferii Německé říše. Zda byla Junckerova drzost úmyslem, nebo jen důsledkem jeho známé vášně pro alkohol, je lhostejné. Podstatné je, že Juncker selhal na celé čáře a členské státy EU by měly požadovat jeho okamžitou rezignaci z místa předsedy Evropské komise,“ napsal Pavel Kohout pro týdeník Dotyk.

Čtěte také:

Odmítla přečíst hanlivý text na prezidenta, a tak jela z televize jako namydlený blesk. „Já se můžu podívat do zrcadla, zato ti, kteří mě vyhodili, jsou už na smetišti dějin,“ prohlásila populární moderátorka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace