Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bojový autobus, obří kurník, z nějž se nesmí odejít, prezervativy s nápisy, dokonce i legendární svetr 'Železné lady' Margaret Thatcher... Největší pikantérie britské kampaně o EU

26.06.2016
Bojový autobus, obří kurník, z nějž se nesmí odejít, prezervativy s nápisy, dokonce i legendární svetr 'Železné lady' Margaret Thatcher... Největší pikantérie britské kampaně o EU

Autor: eeas.europa.eu

Popisek: Vlajka EU, ilustrační foto

Čtvrtečnímu britskému referendu o členství v Evropské unii předcházela pořádně bouřlivá kampaň. Rozhodnutí voličů, které zapůsobí na budoucnost celé EU, se snažili ovlivnit jak její příznivci, tak i odpůrci a jejich kampaň chvílemi dosahovala absurdních měřítek. O největších pikantnostech informoval server iDnes.cz.

„Britové jsou možná stereotypně vnímáni jako zdrženliví, upjatí lidé vyjadřující se politicky korektně, avšak mnozí z nich během vypjaté kampaně před čtvrtečním referendem tyto vlastnosti odložili,“ uvádí iDNES.cz na úvod svého shrnutí nejbizarnějších snah ovlivnit výsledné rozhodnutí. Dohromady za kampaně vydali jejich tvůrci v přepočtu takřka 250 milionů korun, přičemž 21 milionů šlo z veřejných peněz. K těm nejpamětihodnějším chvílím tak lze zařadit „námořní bitvu na Temži“.

Jeden z hlavních propagátorů vystoupení z EU, předseda euroskeptické strany UKIP Nigel Farage, vyrazil s flotilou rybářských lodí do Londýna. Rybářům totiž vadí unijní regulace rybolovu. Vstříc jim na vlastních lodích vyjeli i příznivci EU, což vyústilo v situaci, kdy kolem sebe na Temži proplouvaly dvě řady lodí, jejichž osazenstvo na sebe vzájemně pořvávalo. Na jedné straně Farage, na straně druhé hudebník Bob Geldof, který předsedu UKIP označoval za lháře. „Co multimilionář pan Geldof ukázal, je jeho absolutní pohrdání muži a ženami, kteří sem připluli ... protože je ničí společná politika rybolovu,“ burácel zpět Farage, což Geldof kontroval slovy, že Británie z rybolovu těží nejvíc v celé EU. „Byl jsi v komisi rybolovu v Evropském parlamentu a zúčastnil ses jednoho ze 43 jednání,“ křičel na Farage Geldof.

Od Zemana odkoukali autobus

Podobně hlasitým projevům se nebránil ani bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který během svého projevu vyzýval všechny přítomné, aby přerušili živý vstup reportéra televizní stanice Channel 4, k čemuž posléze opravdu došlo. Ten již poté nebyl vpuštěn na žádnou další akci odpůrců EU. Jednou z hlavních zbraní kampaně za vystoupení byl i 'bojový autobus', který v mnohém připomínal legendární 'Zemák' Miloše Zemana. „Není to nádherné, vidět náš bojový autobus, který není hrazen z peněz daňových poplatníků?“ prohlašoval Johnson s tím, že stoupenci EU částečně hradili svou kampaň z veřejných peněz, na rozdíl od něj.

Kampaně však mnohdy nabíraly bizarních obrátek, jak lze vidět například na videoklipu dvou Britek, oblečených do britských vlajek, které zpívaly o tom, jak se těší na odchod z EU. Stoupenci EU přišli s vlastní písní, ve které zpěvačka zdůrazňovala důležitost setrvání v EU hlavně pro mladé lidi, kterým je politika cizí. „Jsem v koutě, deprimovaná a bezmocná,“ pěla na videoklipu dívka s namalovanou vlajkou na obličeji, a chtěla tak vyjádřit své pocity z toho, když Británie EU opustí.

Oprášili i Železnou lady

Stoupenci setrvání přišli ještě s jedním krátkým videoklipem, ten se však stal cílem kritiky, jelikož byl pro mnohé až příliš direktivní. UKIP následně přišel s klipem, ve kterém přirovnal Evropskou unii k obřímu kurníku, ze kterého se nesmí odejít pryč, protože jeho majitel tvrdí, že je to v něm lepší, a to i přestože venku je sluníčko, příroda a obecně mnohem lépe.

Kampaň se otřela i o britskou módu, jelikož se na pultech prodejů údajně opět objevil svetr, který v roce 1975 před referendem o členství v Evropském hospodářském společenství nosila Margaret Thatcher. Na svetru jsou vlajky devíti původních států EHS. Odpůrci však šli ještě dál, a na trhu se tak objevily prezervativy s nápisy „Je riskantnější zůstat uvnitř“ či „Bezpečnější volba“. 

Čtěte také:

Válka o divadelní představení, nebo bitka o prachy? Donutil burcuje lid, budou se u Zlaté kapličky stavět barikády? Syn režiséra zase tvrdí, že herec sprostě lže... Máme exkluzivní informace

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace