Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemám věno, které bych dceři dal; ten muž přišel a zaplatil. Svatba byla druhý den, řekl Syřan, který prodal čtrnáctiletou dceru mnohem staršímu muži. Běžná praxe v muslimských zemích, se kterou si ale Západ neví rady

22.06.2016
Nemám věno, které bych dceři dal; ten muž přišel a zaplatil. Svatba byla druhý den, řekl Syřan, který prodal čtrnáctiletou dceru mnohem staršímu muži. Běžná praxe v muslimských zemích, se kterou si ale Západ neví rady

Autor: Youtube, repro

Popisek: Ilustrační foto

Další uprchlický problém řeší Německo. Uprchlíci sebou berou rodiny – jenže problém je v tom, že mnohé mladé manželky nejen syrských běženců jsou pro evropský právní systém mladé až moc. A tak teoreticky nesmí žít se svými manžely a úřady je posílají do zařízení pro děti a mladistvé.

Typickým případem je podle německého týdeníku Fokus vztah patnáctileté Aliji a 21letého Amira. Ti se loni normálně vzali v Sýrii. Spolu pak utekli do země zaslíbené, tedy do Německa. Jenže Německo neumožňuje sňatky s nezletilým, takže Alija na jeho území nemůže s Amirem žít. A nejsou sami. „Zjistit přesnou statistiku je nemožné,“ řekl Focusu odborník na islám a právník Mathias Rohe. Případů budou patrně stovky, jen není možnost je v přílivu uprchlíků zachytit.

Je nutné najít konsenzus

Co bude s Alijou a Amirem? Od loňského srpna vystřídali několik míst. Nejprve spolu byli krátce v Řezně a Schweinfurtu, potom byli přesunuti do Aschaffenburgu. Tam ale společná pouť manželů skončila. Úřad pro mladistvé odeslal Aliju do Obhutu. Soud neví, jak případ řešit. Nechat manžele žít spolu, anebo chránit nezletilou dívku? „Je nutné najít konsenzus a mít jednotný výklad právních norem,“ tvrdí Rohe. Policie a úředníci jsou prý podobnými případy zahlceni.

V Jemenu se vdávají už devítileté

Německo totiž povoluje sňatky až od 18 let, ve výjimečných případech od 16 let. Jenže v arabských zemích je běžné, že se dívky vdávají ve 14 letech i mladší. O hodně mladší. „Například v Jemenu je legální uzavřít manželství už v devíti letech,“ řekl Rohe. Zabýval se už případem dívky, která byla provdána v 11 letech, ve 13 letech už měla roční dítě a žila s manželem a jeho rodinou v Německu, kde žádali o azyl. Právě pro tyto případy je podle něj nutné, aby nejvyšší soud rozhodl a ustavil tak precedens.

Otcové prodávají dcery

Alija a Amir jsou patrně opravdu dva mladí manželé, jen je nevěsta trochu mladší, než je u nás zvykem. V uprchlických táborech ale dochází ještě k jiné věci. Mladé dívky si tu od jejich otců prý kupují starší muži jako své manželky. „Co mám dělat,“ krčí podle Guardianu rameny syrský otec rodiny v řeckém táboře. „Přišel jsem o všechno, nemám věno, které bych dceři dal. Ten muž přišel a zaplatil. Svatba byla druhý den.“ Hasanově dceři bylo čtrnáct, jejímu ženichovi třiačtyřicet. Byl Saúdský Arab, ale podobně si nevěsty kupují i muslimové žijící už několikátou generaci v Evropě. Mladé dívky přicházejí do manželství nevybaveny jak fyzicky, tak psychicky a sňatky končí tragicky.

Nizozemské dětské nevěsty

Podobný problém řeší i Nizozemsko. Jen loni zde požádalo o azyl v zemi 34 dětských nevěst, přičemž letos je jich výrazně víc. Kolik dívek v roli manželek migrantů, téměř výlučně mohamedánů z Blízkého východu, do země dorazilo letos, se neví, neboť dostupné údaje jsou starší a neúplné. Bude to však nejspíš mnohem víc. „Úkolem vlády je tyto dívenky chránit podle našich zákonů, norem a standardů. Dětské sňatky jsou zcela nepřijatelné a my tyto praktiky v Nizozemí nesmíme připustit," bouří se nizozemský poslanec Arne Oskam.

Kmenový sňatek? V Nizozemsku platný

Sňatky s dětmi jsou za určitých podmínek zatím v Holandsku přípustné. Například tehdy, když je svazek zaregistrován ze zákona v zemi původu. Stává se také, že migrant, který je na cestě do některé země EU, si během ní vybere pomocí smartphonu dětskou nevěstu a potom tvrdí, že si ji vzal dle kmenových zvyklostí. Též v takovém případě může u úřadů na Západě uspět.

Dvě třináctileté nevěsty

Ke zmíněným nejméně 34 dětským nevěstám ze Sýrie, které o azyl požádaly loni, je nutné připočíst 22 dalších, jež jsou za manželem žijícím v Nizozemí na cestě. Jsou mezi nimi dvě dívky ve věku pouhých 13 let a další dvě ve věku 14 let, cituje televize RTL Noord z interního dokumentu Služby pro imigraci a naturalizaci (IND). Nejstaršímu manželovi je podle IND 38 let a jeho nevěstě 15 let.

Loviště kolem azylových center

Podle Windenové jde přibližně o tři dívky týdně, všechny z oblasti Blízkého východu. Nejde ale jen o jejich „dovoz". Kolem azylových center se prý poměrně běžně potloukají muži, až na výjimky muslimové, kteří si mezi nezletilými migrantkami snaží najít možnou partnerku, což je značně alarmující, mladé nezkušené dívky, neznající prostředím ve kterém se ocitly, jsou snadnými obětmi. Zvlášť, když je prodávají vlastní otcové.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

 

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace