Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Středočeský kraj, ráj solárních baronů. Kdo vlastně jsou? Nikdo neví

30.05.2013
Středočeský kraj, ráj solárních baronů. Kdo vlastně jsou? Nikdo neví

Autor: Profimedia.cz

Popisek: 10 solárních elektráren poblíž Prahy vlastní jedna firma.

Solární elektrárny se proměnily v obří byznys. V mnoha případech ovšem s ne zcela jasným pozadím. Nejasné vlastnictví má celá čtvrtina z 600 solárních elektráren. Jak si stojí majitelé elektráren ve Středočeském kraji?

Solární panely zaplavily téměř celou Českou republiku. Je to právě Středočeský kraj, ve kterém najdeme „soláry“ druhého největšího solárního hráče v Česku, kterým je skupina FVE Czech vlastnící pětatřiceti megawattový park u Mělníka a menší zdroje ve Smiřicích a Světci, dohromady s kapacitou blížící se padesáti megawattům. Společnost, která do solárního byznysu investovala okolo pěti miliard korun, vlastní firma Decci, jež má anonymní akcie na majitele. Kdo za ní tedy stojí, není známo a pro tvrzení, že investuje kapitál původem z Číny, chybí důkazy.

Z větších elektráren stojí ještě za zmínku komplex u Tuchlovic na Kladensku patřící společnosti Fve Tuchlovice s.r.o. Za ní stojí firma Škoda Investment a.s., kterou vlastní nizozemská společnost Appian Machinery (Netherlands) B.V.

10 elektráren patří jedné firmě

Okolí Prahy ještě „zdobí“ sedmnáct menších solárních elektráren. Na Praze - západ nejdeme čtyři (v Mníšku pod Brdy, Nučicích, Libčicích nad Vltavou a Chrášťanech). Zbylých třináct najdeme v kraji Praha – východ (okolí Zdib a katastrech Strančic a Kunic).

Všechny tyto elektrárny byly spuštěny v roce 2009, u firem, které je provozují, tedy nepanuje podezření, že by státní podporu čerpaly neoprávněně. Zajímavé je ovšem zjištění, že deset z těchto sedmnácti elektráren, které dohromady ročně dodávají do sítě 8,35 MW, podle zjištění novinářů vlastní jedna firma, a to říčanská SolOps, a.s. Regionální největší elektrárnou, která do sítě dodává 3,503 MW energie, je elektrárna s názvem Amnesbury R1 – Chrášťany. Jejím vlastníkem a provozovatelem je kyperská firma sídlící v Praze 5.

Hodně peněz v soukromých kapsách

Vcelku pozitivní zprávou je, že mezi vlastníky nefiguruje žádné známé jméno regionálního politika ani jméno, ke kterému by se vztahovalo nějaké podezření z tunelování státní podpory. To ovšem nevyvrací podezření, že při fotovoltaickém boomu spousta peněz skončila v soukromých kapsách.
Elektřinu ze solárních elektráren musejí distribuční společnosti vykupovat výrazně dráž, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům. V letošním roce platí odběratelé v ceně každé megawatthodiny elektřiny 583 korun na podporu obnovitelných zdrojů, loni to bylo 419 korun.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace