Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protikuřácký zákon přinese i zánik kuřáren v kinech a divadlech; jak to tak vypadá, pokud projde ve sněmovně, zakouří si alespoň pacienti na psychiatrii

20.06.2016
Protikuřácký zákon přinese i zánik kuřáren v kinech a divadlech; jak to tak vypadá, pokud projde ve sněmovně, zakouří si alespoň pacienti na psychiatrii

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Nesmrtelný takzvaný protikuřácký zákon ještě zřejmě překvapí nejednoho poslance, co vlastně obsahuje. Zákon byl sice zamítnut, ale už je opět na čekané na zapsání do nového programu jednání poslanecké sněmovny. Kolik pomýlených poslanců asi změní názor a budou o stejných věcech hlasovat jinak?

Podle vlády „přepracovaný“ zákon obsahuje s výjimkou návrhu poslance Marka Bendy na zřízení v Evropě běžných kuřáren jen další schválené pozměňovací návrhy. Původně jich bylo přes dvě stě. Jinak je to stejně nekompromisní a zbytečně rozsáhlý, nic neřešící elaborát, který jen vykopává hlubší příkop mezi kuřáky, je jich třetina v naší společnosti, a nekuřáky. Nový zákon nikomu nechybí a hlavně nic nevyřeší. Zákazy kuřáky odnaučit kouřit nedokážou a s mladými potencionálními kuřáky navrhovaná legislativa nijak nepracuje. A přitom cíl původního protikuřáckého zákona, aby mladí lidé nezačínali kouřit, který si dal předchozí ministr zdravotnictví Leoš Heger a autor původního návrhu zákona (dnešní šéfové ministerstva zdravotnictví z ČSSD jej minimálně ze dvou třetin využili), ze současné verze úplně vypadl. Za to je nahrazen velkým množstvím nesmyslných zákazů.

Zakouří si alespoň na psychiatrii

A je jich opravdu hodně. „Nově“ upravený protikuřácký zákon například předpokládá kromě úplného zákazu kouření klasických cigaret v restauracích, barech, vinárnách, kavárnách a podobných zařízeních i další nové restrikce pro kuřáky.

Kinům, divadlům, koncertním a výstavním síním a sportovním halám odebere možnost zřizovat kuřárny. Místa ke kouření nebudou moci být ani v areálech zdravotnických zařízení kromě uzavřených psychiatrických oddělení. V restauracích sice předloha umožní používat vodní dýmky i elektronické cigarety, pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické. Z míst vyjmenovaných v zákoně nebude platit jejich zákaz jen v zoologických zahradách. Kuřáci z nich tedy nebudou moci inhalovat třeba v nemocnicích, ve školách, v nákupních centrech kromě vymezených míst, v prostředcích veřejné dopravy, v zábavních zařízeních, ve sportovních halách a na dětských hřištích.

Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří na nekryté části zastávek hromadné dopravy a na zoologické zahrady, kde budou moci být kuřácké koutky. Kuřárny nadále budou moci být v nákupních centrech a na letištích. Obce budou moci vyhláškou zakázat kouření kolem škol.

Alkohol to u poslanců vyhrál na celé čáře

Předloha omezí i alkohol, například - na rozdíl od cigaret - se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona a jak nakonec špatně dopadli kuřáci. Milovníci alkoholu z poslaneckých řad asi také profitovali z toho, že jejich pozměňovací návrhy nebyly pod takovým drobnohledem jako ty, které se týkaly kouření.  

Tak například prodejci nebudou moci nabízet alkohol na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích budou ale moci mít v sortimentu vedle výčepního piva také víno. Zákaz bude platit pro dopravní prostředky ale kromě dálkových a zájezdových spojů. Alkohol bude také povolen při takzvaných nostalgických nebo historických jízdách a při jízdách na objednávku.

Proti původnímu návrhu předloha zmírňuje omezení pro prodej alkoholu včetně lihovin v rámci různých trhů, slavností a jiných zábavních akcí. Na restauratéry i stánkaře ale dopadne nová povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu, byť by to byla kohoutková voda.

Na rozdíl od předchozí normy nebudou mít hostinští odpovědnost pod sankcí okamžitého až dvoudenního uzavření provozovny za to, že se v jejich zařízení nacházejí podnapilí mladiství. Pokud takového člověka najdou, budou ho muset podle předlohy vyzvat k tomu, aby odešel.

Zázračné změny názorů českých poslanců, s čím jsem nesouhlasil, už souhlasím!

Původní předlohu Sněmovna neschválila zejména kvůli postoji poslanců vládního hnutí ANO v souvislosti s jejím zmírněným pozměňovacím návrhem, podle kterého by restauratéři mohli zřizovat kuřárny bez obsluhy. Nová norma obsahuje ostatní úpravy, které poslanci podpořili. Jak se asi nyní zachovají neposlušní, podle vyjádření vlády lobbisty ovlivnění  poslanci? V rámci uklidnění vztahů zřejmě zákon napodruhé projde. Šéfové poslaneckých klubů si prostě své koaliční ovečky ohlídají. K čemu ale bude taková norma, které nevěří ani ti, co pro ni hlasují? Staneme se zemí s nejpřísnějším protikuřáckým zákonem, který stejně budeme, dříve nebo později, změkčovat, tak jak to bylo v některých jiných evropských zemích s nejpřísnějšími protikuřáckými zákony. 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace