Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protikuřácký zákon přinese i zánik kuřáren v kinech a divadlech; jak to tak vypadá, pokud projde ve sněmovně, zakouří si alespoň pacienti na psychiatrii

20.06.2016
Protikuřácký zákon přinese i zánik kuřáren v kinech a divadlech; jak to tak vypadá, pokud projde ve sněmovně, zakouří si alespoň pacienti na psychiatrii

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Nesmrtelný takzvaný protikuřácký zákon ještě zřejmě překvapí nejednoho poslance, co vlastně obsahuje. Zákon byl sice zamítnut, ale už je opět na čekané na zapsání do nového programu jednání poslanecké sněmovny. Kolik pomýlených poslanců asi změní názor a budou o stejných věcech hlasovat jinak?

Podle vlády „přepracovaný“ zákon obsahuje s výjimkou návrhu poslance Marka Bendy na zřízení v Evropě běžných kuřáren jen další schválené pozměňovací návrhy. Původně jich bylo přes dvě stě. Jinak je to stejně nekompromisní a zbytečně rozsáhlý, nic neřešící elaborát, který jen vykopává hlubší příkop mezi kuřáky, je jich třetina v naší společnosti, a nekuřáky. Nový zákon nikomu nechybí a hlavně nic nevyřeší. Zákazy kuřáky odnaučit kouřit nedokážou a s mladými potencionálními kuřáky navrhovaná legislativa nijak nepracuje. A přitom cíl původního protikuřáckého zákona, aby mladí lidé nezačínali kouřit, který si dal předchozí ministr zdravotnictví Leoš Heger a autor původního návrhu zákona (dnešní šéfové ministerstva zdravotnictví z ČSSD jej minimálně ze dvou třetin využili), ze současné verze úplně vypadl. Za to je nahrazen velkým množstvím nesmyslných zákazů.

Zakouří si alespoň na psychiatrii

A je jich opravdu hodně. „Nově“ upravený protikuřácký zákon například předpokládá kromě úplného zákazu kouření klasických cigaret v restauracích, barech, vinárnách, kavárnách a podobných zařízeních i další nové restrikce pro kuřáky.

Kinům, divadlům, koncertním a výstavním síním a sportovním halám odebere možnost zřizovat kuřárny. Místa ke kouření nebudou moci být ani v areálech zdravotnických zařízení kromě uzavřených psychiatrických oddělení. V restauracích sice předloha umožní používat vodní dýmky i elektronické cigarety, pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické. Z míst vyjmenovaných v zákoně nebude platit jejich zákaz jen v zoologických zahradách. Kuřáci z nich tedy nebudou moci inhalovat třeba v nemocnicích, ve školách, v nákupních centrech kromě vymezených míst, v prostředcích veřejné dopravy, v zábavních zařízeních, ve sportovních halách a na dětských hřištích.

Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří na nekryté části zastávek hromadné dopravy a na zoologické zahrady, kde budou moci být kuřácké koutky. Kuřárny nadále budou moci být v nákupních centrech a na letištích. Obce budou moci vyhláškou zakázat kouření kolem škol.

Alkohol to u poslanců vyhrál na celé čáře

Předloha omezí i alkohol, například - na rozdíl od cigaret - se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona a jak nakonec špatně dopadli kuřáci. Milovníci alkoholu z poslaneckých řad asi také profitovali z toho, že jejich pozměňovací návrhy nebyly pod takovým drobnohledem jako ty, které se týkaly kouření.  

Tak například prodejci nebudou moci nabízet alkohol na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích budou ale moci mít v sortimentu vedle výčepního piva také víno. Zákaz bude platit pro dopravní prostředky ale kromě dálkových a zájezdových spojů. Alkohol bude také povolen při takzvaných nostalgických nebo historických jízdách a při jízdách na objednávku.

Proti původnímu návrhu předloha zmírňuje omezení pro prodej alkoholu včetně lihovin v rámci různých trhů, slavností a jiných zábavních akcí. Na restauratéry i stánkaře ale dopadne nová povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu, byť by to byla kohoutková voda.

Na rozdíl od předchozí normy nebudou mít hostinští odpovědnost pod sankcí okamžitého až dvoudenního uzavření provozovny za to, že se v jejich zařízení nacházejí podnapilí mladiství. Pokud takového člověka najdou, budou ho muset podle předlohy vyzvat k tomu, aby odešel.

Zázračné změny názorů českých poslanců, s čím jsem nesouhlasil, už souhlasím!

Původní předlohu Sněmovna neschválila zejména kvůli postoji poslanců vládního hnutí ANO v souvislosti s jejím zmírněným pozměňovacím návrhem, podle kterého by restauratéři mohli zřizovat kuřárny bez obsluhy. Nová norma obsahuje ostatní úpravy, které poslanci podpořili. Jak se asi nyní zachovají neposlušní, podle vyjádření vlády lobbisty ovlivnění  poslanci? V rámci uklidnění vztahů zřejmě zákon napodruhé projde. Šéfové poslaneckých klubů si prostě své koaliční ovečky ohlídají. K čemu ale bude taková norma, které nevěří ani ti, co pro ni hlasují? Staneme se zemí s nejpřísnějším protikuřáckým zákonem, který stejně budeme, dříve nebo později, změkčovat, tak jak to bylo v některých jiných evropských zemích s nejpřísnějšími protikuřáckými zákony. 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace