Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muslimské hlídky dohlížejí na dodržování práva šaría, napadají homosexuální páry... To se děje jen pár metrů od budovy parlamentu v Oslu. V norských no-go zónách vládne radikální islám

20.06.2016
Muslimské hlídky dohlížejí na dodržování práva šaría, napadají homosexuální páry... To se děje jen pár  metrů od budovy parlamentu v Oslu. V norských no-go zónách vládne radikální islám

Autor: Ilustrační foto

Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

VIDEO Přistěhovalecká politika Norska není zdaleka tak liberální jako v sousedním Švédsku a žije zde také méně muslimů. Přesto i v této zemi řeší problémy s příslušníky muslimské komunity. Naposledy šlo o případ muslimského advokáta, který chtěl unést oběť znásilnění, aby nemohla svědčit proti jeho klientovi. Do centra pozornosti se také dostal jistý norský muslim pro veřejné schvalování kamenování a trestu smrti pro homosexuály.

Podle údajů z roku 2013 žije v Norsku přibližně 120 000 muslimů, kteří tak tvoří asi 2,5 % norské populace. Norské úřady se sice vzhledem k migrační krizí snaží dělat vše možné, aby odradily žadatele o azyl od úmyslu zakotvit v jejich zemi, ale problémy existují i se stávající muslimskou komunitou. V zemi podle policie existuje několik no-go zón, kde je soustředěna ve větším počtu muslimská komunita a kvete zde kriminalita i radikální islám.

Jednou z takových no-go zón je například Gronland v Oslu, která přitom leží jen dvě zastávky metra od budovy parlamentu. Zkraje letošního roku citoval internetový server Jihadwatch jednu ze zdejších obyvatelek muslimského původu, která připustila, že Gronland je více marocká než norská čtvrť. Již před šesti lety deník Aftenposten informoval o zdejších muslimských hlídkách, které dohlížejí na dodržování práva šaría a bezdůvodně napadají homosexuální páry.

Kamenování cizoložníků, smrt pro homosexuály

Jedním z nejznámějších islámských radikálů je salafista Fahad Qureshi, který před osmi lety založil Salafistickou islámskou síť. Před třemi lety na sebe upoutal pozornost svým prohlášením na jednom ze setkání své organizace, když se vyjádřil pro kamenování cizoložníků a trest smrti pro homosexuály. Při svém čtvrtečním vystoupení v rozhlasovém pořadu Dagsnytt 18 na rádiu NRK však uvedl, že jeho tehdejší výroky byly špatně pochopeny.

Qureshi před třemi lety fakticky řekl, že není rozdíl mezi umírněným a radikálním muslimem, protože obě skupiny uznávají Korán. „Často nám vytýkají, že někteří imámové kážou radikální ideje. Ale zvedněte ruku ti z vás, kdo souhlasí s pasáží Koránu, kde se hovoří o kamenování za cizoložnictví? Vidím, že souhlasíte všichni. Jste tedy také radikální muslimové?“ konstatoval ve výsměšném tónu Qureshi, jehož vystoupení dodnes koluje po internetu, a to s českými titulky.

Advokát plánoval únos znásilněné

Zatímco Qureshi se za své výroky před úřady zodpovídat nemusí, muslimského advokáta Amira Mirmotahariho včera zatkla policie. Osmatřicetiletý majitel advokátní kanceláře čelí obvinění, že plánoval únos oběti znásilnění, aby nemohla svědčit proti jeho klientovi. K únosu nakonec nedošlo a advokátův klient byl odsouzen k pěti letům odnětí svobody, přesto úřady hodlají celou záležitost vyšetřit. Prozatím Mirmotahari ukončil svoji advokátní praxi a může sám skončit ve vězení.

Za své výroky se sice veřejně omluvil, ale přesto trvá na tom, že byly vytrženy z kontextu. Vše omlouvá tím, že byl v té době údajně pod značným psychickým tlakem. „Nikdy jsem svůj zmiňovaný plán nechtěl zrealizovat. Uznávám samozřejmě, že to znělo velmi drsně a omlouvám se tímto všem ženám, kterých se to mohlo dotknout. Berme však v potaz, že ten únos se nikdy nezrealizoval,“ uvedl muslimský advokát a postěžoval si, že jeho rodina nyní čelí mnoha výhrůžkám a musí žít na utajené adrese.

Čtěte také:

Tak bacha na toho Šlachtu! O co nejspíš jde v současném policejním skandálu? Investigativní novináři mají jasno. Jde o to, aby se před volbami nedostaly ven další kauzy politiků

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace