Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muslimské hlídky dohlížejí na dodržování práva šaría, napadají homosexuální páry... To se děje jen pár metrů od budovy parlamentu v Oslu. V norských no-go zónách vládne radikální islám

20.06.2016
Muslimské hlídky dohlížejí na dodržování práva šaría, napadají homosexuální páry... To se děje jen pár  metrů od budovy parlamentu v Oslu. V norských no-go zónách vládne radikální islám

Foto: Ilustrační foto

Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

VIDEO Přistěhovalecká politika Norska není zdaleka tak liberální jako v sousedním Švédsku a žije zde také méně muslimů. Přesto i v této zemi řeší problémy s příslušníky muslimské komunity. Naposledy šlo o případ muslimského advokáta, který chtěl unést oběť znásilnění, aby nemohla svědčit proti jeho klientovi. Do centra pozornosti se také dostal jistý norský muslim pro veřejné schvalování kamenování a trestu smrti pro homosexuály.

Podle údajů z roku 2013 žije v Norsku přibližně 120 000 muslimů, kteří tak tvoří asi 2,5 % norské populace. Norské úřady se sice vzhledem k migrační krizí snaží dělat vše možné, aby odradily žadatele o azyl od úmyslu zakotvit v jejich zemi, ale problémy existují i se stávající muslimskou komunitou. V zemi podle policie existuje několik no-go zón, kde je soustředěna ve větším počtu muslimská komunita a kvete zde kriminalita i radikální islám.

Jednou z takových no-go zón je například Gronland v Oslu, která přitom leží jen dvě zastávky metra od budovy parlamentu. Zkraje letošního roku citoval internetový server Jihadwatch jednu ze zdejších obyvatelek muslimského původu, která připustila, že Gronland je více marocká než norská čtvrť. Již před šesti lety deník Aftenposten informoval o zdejších muslimských hlídkách, které dohlížejí na dodržování práva šaría a bezdůvodně napadají homosexuální páry.

Kamenování cizoložníků, smrt pro homosexuály

Jedním z nejznámějších islámských radikálů je salafista Fahad Qureshi, který před osmi lety založil Salafistickou islámskou síť. Před třemi lety na sebe upoutal pozornost svým prohlášením na jednom ze setkání své organizace, když se vyjádřil pro kamenování cizoložníků a trest smrti pro homosexuály. Při svém čtvrtečním vystoupení v rozhlasovém pořadu Dagsnytt 18 na rádiu NRK však uvedl, že jeho tehdejší výroky byly špatně pochopeny.

Qureshi před třemi lety fakticky řekl, že není rozdíl mezi umírněným a radikálním muslimem, protože obě skupiny uznávají Korán. „Často nám vytýkají, že někteří imámové kážou radikální ideje. Ale zvedněte ruku ti z vás, kdo souhlasí s pasáží Koránu, kde se hovoří o kamenování za cizoložnictví? Vidím, že souhlasíte všichni. Jste tedy také radikální muslimové?“ konstatoval ve výsměšném tónu Qureshi, jehož vystoupení dodnes koluje po internetu, a to s českými titulky.

Advokát plánoval únos znásilněné

Zatímco Qureshi se za své výroky před úřady zodpovídat nemusí, muslimského advokáta Amira Mirmotahariho včera zatkla policie. Osmatřicetiletý majitel advokátní kanceláře čelí obvinění, že plánoval únos oběti znásilnění, aby nemohla svědčit proti jeho klientovi. K únosu nakonec nedošlo a advokátův klient byl odsouzen k pěti letům odnětí svobody, přesto úřady hodlají celou záležitost vyšetřit. Prozatím Mirmotahari ukončil svoji advokátní praxi a může sám skončit ve vězení.

Za své výroky se sice veřejně omluvil, ale přesto trvá na tom, že byly vytrženy z kontextu. Vše omlouvá tím, že byl v té době údajně pod značným psychickým tlakem. „Nikdy jsem svůj zmiňovaný plán nechtěl zrealizovat. Uznávám samozřejmě, že to znělo velmi drsně a omlouvám se tímto všem ženám, kterých se to mohlo dotknout. Berme však v potaz, že ten únos se nikdy nezrealizoval,“ uvedl muslimský advokát a postěžoval si, že jeho rodina nyní čelí mnoha výhrůžkám a musí žít na utajené adrese.

Čtěte také:

Tak bacha na toho Šlachtu! O co nejspíš jde v současném policejním skandálu? Investigativní novináři mají jasno. Jde o to, aby se před volbami nedostaly ven další kauzy politiků

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace