Tohle vás zaručeně překvapí: Chcete kouřit zdravě? Slunění snižuje některé negativní dopady kouření, vyplynulo ze švédské studie, zveřejněné na stránkách Journal of Internal Medicine
15.06.2016
Foto: Youtube, repro
Popisek: Ilustrační foto
Slunění může omezovat některé škodlivé účinky kouření, ovšem za předpokladu, že se slunci vystavujeme opatrně a v doporučených hodinách. Šokující zjištění zvláště pro antikuřácké aktivisty vyplynulo ze švédské studie realizované na 30.000 ženách a zveřejněné na stránkách Journal of Internal Medicine.
Škodlivosti kouření, proti kterému se začala vést celosvětová kampaň, může významně omezit obyčejné slunce. Zjednodušeně řečeno, opalujte se a kuřte tak zdravě. Experti ale také připomínají, že je třeba dávat si pozor na dávky slunečního záření a že je třeba se proti němu i chránit, píše italský deník La Repubblica.
„Ženám, které se sluní, hrozí menší riziko kardiovaskulárních chorob a žijí déle, přesněji o 0,6 až 2,1 roku, než ty ženy, které se slunci vyhýbají. Tím to však nekončí. Slunění kompenzuje škodlivé účinky kouření. Jde o to, že kůže vystavená slunci produkuje větší množství vitaminu D," dodává prezident Italské společnosti pro dermatologii Giampiero Girolomoni. Experti však varují, že těchto pozitivních účinků lze dosáhnout jedině tehdy, jestliže nabíráme bronz s opatrností.
Vyhýbat se slunci není dobré
„Studie zahájená v roce 1990 zahrnovala švédské ženy ve věku od pětadvaceti do čtyřiašedesáti let a zcela jasně prokázala, že vyhýbat se slunci není dobré," uvádí prezident Italské společnosti pro dermatologii Giampiero Girolomoni.
Podle výzkumu není vitamin D jedinou přínosnou substancí, kterou kůže po slunění produkuje. Kožní buňky vyrábějí beta-endorfiny, které přispívají k pocitu radosti a uspokojení a možná i k jisté závislosti, kterou někteří lidé pociťují, když se vystavují slunci nebo umělým ultrafialovým paprskům.
Kůže stimulovaná sluncem vylučuje také oxid dusnatý, který je s to snižovat krevní tlak. Osoby s mírnou hypertenzí, které se vystavují slunečním paprskům, si krevní tlak takto snižují. Slunění má však i svou odvrácenou stranu: jestliže se vystavujeme slunci příliš, přispívá to ke stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů, jako jsou epiteliom nebo melanom. Příliš mnoho slunce tedy může vést k nemocem.
Lidé se světlou pletí musejí dávat větší pozor
Jak se tedy máme zachovat? „Všechno závisí na vlastnostech naší kůže," vysvětluje Girolomoni. „Lidé s tmavou pletí, kteří se na slunci nespálí, se mu mohou klidně a bez problémů vystavovat. Lidé se světlou pletí, kteří se snadno spálí, musejí dávat větší pozor a slunit se opatrně," dodává.
A pokud jde o pravidelný přísun vitaminu D především v podzimních a zimních měsících, je třeba se poradit se svým lékařem. Kouřit zdravě by se tak dalo i v zimě, kdy slunce zvláště u nás tolik nesvítí.
Vložil: Anička Vančová