Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslední možnost získat dotaci na nový kotel! Až 40 tisíc

27.05.2013
Poslední možnost získat dotaci na nový kotel! Až 40 tisíc

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Dotace na nový kotel je až 40 000.

Po dobrých zkušenostech s kotlíkovými dotacemi v Moravskoslezském kraji se i další kraje rozhodly poskytovat dotace na kotle. Společné jednání Ministerstva životního prostředí a Středočeského kraje o tzv.„kotlíkových dotacích“ přineslo dohodu na otevření výzvy obdobné jako v Moravskoslezském kraji zaměřené na podporu výměny kotlů pro vytápění domácností za modernější kotle produkující méně emisí.

„Prostřednictvím tohoto dotačního programu bude poskytována dotace domácnostem ve Středočeském kraji, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva (uhlí, dřevo) za nízkoemisní plně automatické kotle na uhlí nebo biomasu (peletky) nebo jejich kombinaci,“ upřesnil náměstek Semerád s tím, že předpoklad otevření výzvy je v červnu 2013. Příspěvek z dotačního programu bude cca 50% a maximální výše dotace pak bude činit 40 000 Kč na jeden kotel.

Problém je stáří a kvalita kotlů

Topná sezóna bývá pro obyvatele Středočeského kraje ve znamení vzduchu znečištěného popílkem ze spalování nekvalitního uhlí v domácích kotlích. Přitom topení tuhými palivy, tedy nejen uhlím, ale také dřevem a peletami, nemusí být synonymem neekologického topení. Problém je však ve stáří a kvalitě kotlů, které domácnosti využívají. Klasický kotel na uhlí 1. a 2. emisní třídy vyprodukuje za topnou sezónu asi 250 kg škodlivého popílku. Jedná se o tak jemný prach, že jej nedokážou odfiltrovat ani plíce a tím přímo ohrožuje zdraví.

Oproti tomu automatický kotel 3. emisní třídy vyprodukuje ročně pouze cca 6 kg popílku. Tato hodnota byla podle odborníka na vytápění Petra Lyska potvrzena i nezávislým výzkumem z Ostravské univerzity.„Výměna starých kotlů na tuhá paliva za automatické má rozhodně smysl,“ uvádí Lysek. „Nízké emise přitom nejsou jedinou výhodou.“

Majitelé starých kotlů brzy prodělají

Automatické kotle se od těch klasických liší takřka ve všech ohledech. Jedná se o kotle s vlastním zásobníkem na palivo a dávkovačem, pomocí kterého kotel sám přikládá palivo. Ke spalování tak dochází ve zcela uzavřené komoře s řízeným přívodem spalovacího vzduchu. Hoření je tedy mnohem efektivnější – automatický kotel vykazuje účinnost asi 80%, klasický zhruba 55%.

„Díky tomu je k dosažení cílové teploty nutné spálit mnohem méně paliva, a to až o jednu třetinu,“ uvádí Lysek. „Každá topná sezóna s automatickým kotlem je oproti klasickému kotli až o 30% levnější.“ To však není jediná úspora, které se majitel nového kotle dočká. S největší pravděpodobností se totiž v blízké budoucnosti dočkáme legislativní úpravy, která bude penalizovat majitele starých kotlů prostřednictvím takzvané komínové daně.

Investice se vrátí

Investice do nového automatického kotle s dotací se navíc svému majiteli začne vracet do pěti let. “U rodinného domu se v závislosti na jeho energetické ztrátě může jednat o úsporu mezi 7 - 10 000 Kč za sezónu,“ uvádí Lysek. „Vezmu-li cenu jednoho z nejoblíbenějších kotlů HKS Lazar EkoKomfort, která začíná na 56 000 korun, každý si dokáže vypočítat, jak moc rozumná investice to je. A teď nemluvím jen o penězích, ale také o zdraví a vůbec komfortu.

Vypočítat úsporu na vytápění s novým kotlem si pak můžete na: www.mojekalkulacka.com.

Anketa – Dotace na pořízení kotle

Na základě jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR o tzv. „kotlíkových dotacích“ provádí Středočeský kraj průzkum zájmu občanů Středočeského kraje o výměnu starého kotle na tuhá paliva. Jedná se o nízkoemisní kotel splňující mezní úrovně emisí a minimální účinnost dle ČSN EN 303-5, emisní třídy 3 s maximálním výkonem 50 kW na uhlí, biomasu nebo uhlí a biomasu (tzn. samostatně na uhlí nebo biomasu anebo kombinace uhlí a biomasy) s plně automatickým přikládáním, který neumožňuje bez úprav ruční přikládání.

Žadatelem o výše zmíněnou podporu se může stát pouze majitel, nebo spolumajitel rodinného domu na území Středočeského kraje a podpora nesmí být použita za účelem podnikání. Pokud budete mít zájem o pořízení kotle a zároveň o čerpání dotace, zašlete vaše jméno, příjmení a název obce na e-mail: nebo , a to nejpozději do 10. 6. 2013.

Aktuální informace lze sledovat na webových stránkách Středočeského kraje v záložce Životní prostředí, nebo je možné kontaktovat Ing. Petra Milce, referenta Odboru životního prostředí v Příbrami na telefonním čísle 318 402 477.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace