Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Křivé okurky a podměrečná jablka, o tuzemáku nemluvě. Řeší se v EU blbosti? Zpověď bruselského úředníka, který přiznal, že má ´opravdu vysoký plat´

01.06.2016
Křivé okurky a podměrečná jablka, o tuzemáku nemluvě. Řeší se v EU blbosti? Zpověď bruselského úředníka, který přiznal, že má ´opravdu vysoký plat´

Foto: Facebook

Popisek: Bruselský úředník Ladislav Miko

Ladislav Miko býval ministrem životního prostředí. Teď je nejvyšším evropským úředníkem přes bezpečnost potravin. Vážně máme díky členství v Unii bezpečnější potraviny? A co přesně to znamená? A mají Češi důvod být vůči EU skeptičtí?

„Před vstupem do Unie bylo kvůli nižší kvalitě potravin výrazně vyšší procento salmonely, nemocí, lidé se dožívali v průměru o čtyři až šest let nižšího věku než dnes. To všechno se bere jako samozřejmost a nikdo to nepřipisuje členství v EU. Není to sice jen zásluha našeho členství v Unii, ale je to do značné míry také zásluhou EU,“ říká Ladislav Miko v MF Dnes. 

Bezpečnost není kvalita, připouští úředník

Je opravdu možné, aby se za dvanáct let členství tak rapidně narostlo naše zdraví? Čím se to Ladislav Miko v rámci Bruselu vlastně zabývá a proč? Podle něj jsme na tom v Evropě dobře. „Nový Zéland, Austrálie nebo USA jsou s námi srovnatelné. Náš systém garantuje nejvyšší bezpečnost potravin,“ říká. Ale zároveň upřesňuje: „Bezpečnost není kvalita. Bezpečnost je jenom jeden druh kvality. Tu my garantujeme. O tom, jak má která potravina chutnat nebo vypadat, rozhoduje spotřebitel. Ten by neměl kupovat to, co jíst nechce. Tomu se výrobce musí přizpůsobit. Je to vidět například u palmového oleje, proti kterému se zdvihla vlna odporu a výrobci ho ze svého zboží už nyní stahují.“ Což ovšem není zásluha Evropské unie, natož pak pana Mika, že.

To spotřebitelé, ne my

Ten se ohrazuje. „Není pravda, že to nemáme v rukou. Problém je, když spotřebitelé tlačí na to, aby bylo hodně potravin za málo peněz. To pak má na výrobu negativní vliv. Ale není to pouze o bezpečnosti. To, že se neotrávíte, že to neobsahuje látky, které to obsahovat nemá, že je to biologicky čisté, to máme ohlídané stejně v celé Unii.“ Otázka je, kdo ohlídá ne to, co potraviny neobsahují, ale to, co opravdu obsahují...

Líní zákazníci, co nechtějí chodit nakupovat

EU má podle Mika velmi přísné testy a normy a hladina toho, kdy by to mohlo uškodit, je hodně vysoko nad povolenou úrovní. Je to podle něj ale i daň za to, že my jsme jako spotřebitelé hodně zlenivěli. „Chceme to my, ne ti výrobci. Nikomu se nechce chodit do obchodu každý den. Kdybychom to dělali, tak by se mnoho věcí do potravin dávat nemuselo. Když ale chceme mít něco dva týdny v lednici a chceme, aby to zůstalo stále dobré, tak to výrobce potravin musí nějak řešit. Máte volbu, buď chodit nakupovat každý den, nebo si koupit kotlety ve čtvrtek a mít je na neděli. V mnoha zemích už se ty zcela čerstvé potraviny rozšiřují stále víc,“ horlí bruselský úředník.

Brusel – vliv a super důchody

Proč vlastně šel pracovat právě do Bruselu? „Peníze nejsou vždy tou hlavní motivací. Já jsem samozřejmě věděl, když jsem se sem hlásil, že tu jsou vysoké platy. Po pravdě jsem ale netušil, že jsou opravdu hodně vysoké. Pro mě to však nebyl motiv, já jsem dobře vydělával i v Česku,“ říká s jistou hrdostí bývalý ministr. „Někteří sem přicházejí kvůli platu, ale většina lidí z Británie, Francie nebo Německa jde do Bruselu za vlivem. Za tím, že zde mohou realizovat některé své představy na evropské úrovni. Pro lidi z mnoha zemí je ale také důležité, jak je tady o zaměstnance evropských institucí postaráno. Například jde o zdravotní či sociální péči. Znám několik kolegů z Británie nebo Irska, kteří mi řekli, že sem přišli pracovat ne kvůli platu, ale proto, že je tu zdravotní a sociální zabezpečení lepší než u nich doma. A že tady v Belgii chtějí zůstat i na důchod.“

Bruselští úředníci prý vlastně nic nezmůžou

A diví se pak, že se Češi dívají na bruselské úředníky poněkud z patra? „Čiší z toho nepochopení, jak se rozhodnutí v Bruselu dělají, co bruselský úředník může a co nemůže. Když to hodně zjednoduším, v Česku rozhodují volby, které někdo vyhraje a vítězná koalice má pak většinu v parlamentu. To, co ta vítězná koalice bude chtít uskutečnit, s velkou pravděpodobností projde parlamentem, protože tam má většinu. Na evropské úrovni může Brusel, tedy Evropská komise, dávat jakékoli návrhy, ale nemá žádnou svoji většinu v Evropském parlamentu, protože europarlament je složen na základě voleb, jež proběhly v členských zemích a nemají žádný vztah k Evropské komisi. A navíc je tu ještě Evropská rada, v níž jsou hlavy států a vlád členských zemí a jejíž složení závisí opět na výsledcích národních voleb,“ vysvětluje Miko.

Dobře zakamuflovaná zašívárna jménem Brusel

Zatímco vládní koalice v Česku má tedy v parlamentu své jisté, Evropská komise nemá nic jisté ani v Evropském parlamentu, ani v Evropské radě. A pokud nedokáže v obou institucích získat většinovou podporu, nic neprosadí. O nějakém diktátu Bruselu nemůže být proto podle Miky ani řeč – proč pak ale hovořit o jeho přínosu, když vlastně nemá jak a co prosazovat a ovlivňovat? Je pozice „šéfa bezpečnosti potravin v EU“ jen dobře zakamuflovaná zašívárna s dobrým platem a vyhlídkou na pěkný důchod? Zdá se, že ano. Protože ohánět se palmovým olejem a o šest let vyšším věkem oproti době před Unií je poněkud… trapné.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace