Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ti cizí, hnusní lidé, co nám to zkazili… Novinářka navštívila irácké křesťany, co se k nám už nedostanou; žijí teď v kontejneru. Šel celý projekt do kopru kvůli naivitě a lháři Hasanovi?

20.05.2016
Ti cizí, hnusní lidé, co nám to zkazili… Novinářka navštívila irácké křesťany, co se k nám už nedostanou; žijí teď v kontejneru. Šel celý projekt do kopru kvůli naivitě a lháři Hasanovi?

Autor: Youtube, repro

Popisek: Tlumočník Salman Hasan

Salman Hasan byl ten pán, co tlumočil věty prvních iráckých křesťanů z projektu Generace 21 u nás. Tedy ony kontroverzní výroky o obílených kravínech. Pak podle tvrzení lidí z nadace ostatním uprchlíkům vnuknul, že mají odjet. Jaká je pravda a co bude s uprchlíky, kteří díky tomu už z Iráku neodjedou?

Mnozí tlumočníka Salmana Hasana, kdysi muslima, nyní křesťanského konvertitu, viní z toho, že právě on stojí za odjezdem některých z nich zpět do rodné země či Německa. Poté, co se s nadačním fondem Generace 21 ve zlém rozešel, stáhl se do ústraní. Byl označen za toho, kdo způsobil konec projektu, což on sám důsledně odmítá. Spolupráce se podle serveru Lidovky.cz zhoršila kvůli tomu, že koordinátoři nezařadili jeho bratra na seznam, protože nesplnil podmínky pro přesídlení do České republiky. A neprospěla mu ani jeho spolupráce s Martinem Konvičkou a uskupením Islám v ČR nechceme.

Potřebují prý pomoc, jejich podmínky nejsou ideální

Hasan je údajně s iráckými uprchlíky v kontaktu pořád. „Píšeme si pravidelně maily, smsky, voláme si a informace od nich získáváme i na návštěvách. Mnozí z nich potřebuji pomoc, protože jejich podmínky nejsou ideální,“ prozradil bez dalšího komentáře. Se svou humanitární organizací International Christian Outreach Ministry prý pokračuje ve spolupráci s iráckou stranou v Erbílu. 

Pan Hasan si vytváří vlastní virtuální realitu

I tak mu ale Generace 21 nemůže přijít na jméno. „Pokud se budeme bavit o důvodech, proč část uprchlíků opustila nebo chtěla opustit republiku, víme jen tolik, že s panem Hasanem byli v intenzivním kontaktu a jeho osočování nadačního fondu Generace 21 určitě k problémům přispělo,“ uvedl Martin Frýdl, mluvčí nadačního fondu, který byl po odjezdu skupin uprchlíků za české hranice zastaven. Hádat se s ním ale nehodlají, natož v médiích. „Pan Hasan si vytváří svou vlastní virtuální realitu. Argumentovat s ním nemá smysl, je to jako kdybyste chtěli vést racionální diskusi s člověkem, který o sobě říká, že je Napoleon Bonaparte. Raději soustředíme naše síly na péči o uprchlíky, kteří zůstávají v ČR,“ uvedl Frýdl. V ČR stále zůstává čtyřicet uprchlíků. 

Zbylí křesťané své kolegy nenávidí

Zbylých 64 Iráčanů se však odchodu zařizovaném mimo jiné i českou vládou nedočkalo. Přitom už doma vše prodali a koupili letenky. Iráčané v Arbílu jsou tak nyní bez práce, žijí v plechovém kontejneru a na ostatní „hnusné“ Iráčany, jak je prý sami nazývají, nadávají. „Jsou hodně naštvaní na rodinu pana Batta (Iráčan, který se vyjadřoval k „obílenému kravínu“),“ vypráví serveru Lidovky.cz Alena Scheinostová, redaktorka Katolického týdeníku, která se před několika dny vrátila z Erbílu.

Kvůli bratrovi?

Tam se setkala s rodinami, které doplatily na rozhodnutí Iráčanů, které chtěl nadační fond zachránit před hrozbami v jejich domovině. „Pro ně jsou to teď ti cizí a hnusní lidí, co jim to zkazili,“ vypráví novinářka, která je navštívila, o tom, co teď Iráčany hlavně trápí. Kvůli zastavení projektu přišli o všechno, co dosud měli. Práce se kvůli plánovanému odjezdu vzdal například pan Madžíd, který teď společně se svými dětmi, manželkou i čtyřiasedmdesátiletou matkou žije v plechovém kontejneru.

Otázka je, jak velkou roli vcelé kauze opravdu hraje Salman Hasan a zda za vším nevězí osobní problém v tom, že se do programu nedostal jeho bratr. Pan Hasan nadále s novináři nekomunikuje… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.  

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace