Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ti cizí, hnusní lidé, co nám to zkazili… Novinářka navštívila irácké křesťany, co se k nám už nedostanou; žijí teď v kontejneru. Šel celý projekt do kopru kvůli naivitě a lháři Hasanovi?

20.05.2016
Ti cizí, hnusní lidé, co nám to zkazili… Novinářka navštívila irácké křesťany, co se k nám už nedostanou; žijí teď v kontejneru. Šel celý projekt do kopru kvůli naivitě a lháři Hasanovi?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Tlumočník Salman Hasan

Salman Hasan byl ten pán, co tlumočil věty prvních iráckých křesťanů z projektu Generace 21 u nás. Tedy ony kontroverzní výroky o obílených kravínech. Pak podle tvrzení lidí z nadace ostatním uprchlíkům vnuknul, že mají odjet. Jaká je pravda a co bude s uprchlíky, kteří díky tomu už z Iráku neodjedou?

Mnozí tlumočníka Salmana Hasana, kdysi muslima, nyní křesťanského konvertitu, viní z toho, že právě on stojí za odjezdem některých z nich zpět do rodné země či Německa. Poté, co se s nadačním fondem Generace 21 ve zlém rozešel, stáhl se do ústraní. Byl označen za toho, kdo způsobil konec projektu, což on sám důsledně odmítá. Spolupráce se podle serveru Lidovky.cz zhoršila kvůli tomu, že koordinátoři nezařadili jeho bratra na seznam, protože nesplnil podmínky pro přesídlení do České republiky. A neprospěla mu ani jeho spolupráce s Martinem Konvičkou a uskupením Islám v ČR nechceme.

Potřebují prý pomoc, jejich podmínky nejsou ideální

Hasan je údajně s iráckými uprchlíky v kontaktu pořád. „Píšeme si pravidelně maily, smsky, voláme si a informace od nich získáváme i na návštěvách. Mnozí z nich potřebuji pomoc, protože jejich podmínky nejsou ideální,“ prozradil bez dalšího komentáře. Se svou humanitární organizací International Christian Outreach Ministry prý pokračuje ve spolupráci s iráckou stranou v Erbílu. 

Pan Hasan si vytváří vlastní virtuální realitu

I tak mu ale Generace 21 nemůže přijít na jméno. „Pokud se budeme bavit o důvodech, proč část uprchlíků opustila nebo chtěla opustit republiku, víme jen tolik, že s panem Hasanem byli v intenzivním kontaktu a jeho osočování nadačního fondu Generace 21 určitě k problémům přispělo,“ uvedl Martin Frýdl, mluvčí nadačního fondu, který byl po odjezdu skupin uprchlíků za české hranice zastaven. Hádat se s ním ale nehodlají, natož v médiích. „Pan Hasan si vytváří svou vlastní virtuální realitu. Argumentovat s ním nemá smysl, je to jako kdybyste chtěli vést racionální diskusi s člověkem, který o sobě říká, že je Napoleon Bonaparte. Raději soustředíme naše síly na péči o uprchlíky, kteří zůstávají v ČR,“ uvedl Frýdl. V ČR stále zůstává čtyřicet uprchlíků. 

Zbylí křesťané své kolegy nenávidí

Zbylých 64 Iráčanů se však odchodu zařizovaném mimo jiné i českou vládou nedočkalo. Přitom už doma vše prodali a koupili letenky. Iráčané v Arbílu jsou tak nyní bez práce, žijí v plechovém kontejneru a na ostatní „hnusné“ Iráčany, jak je prý sami nazývají, nadávají. „Jsou hodně naštvaní na rodinu pana Batta (Iráčan, který se vyjadřoval k „obílenému kravínu“),“ vypráví serveru Lidovky.cz Alena Scheinostová, redaktorka Katolického týdeníku, která se před několika dny vrátila z Erbílu.

Kvůli bratrovi?

Tam se setkala s rodinami, které doplatily na rozhodnutí Iráčanů, které chtěl nadační fond zachránit před hrozbami v jejich domovině. „Pro ně jsou to teď ti cizí a hnusní lidí, co jim to zkazili,“ vypráví novinářka, která je navštívila, o tom, co teď Iráčany hlavně trápí. Kvůli zastavení projektu přišli o všechno, co dosud měli. Práce se kvůli plánovanému odjezdu vzdal například pan Madžíd, který teď společně se svými dětmi, manželkou i čtyřiasedmdesátiletou matkou žije v plechovém kontejneru.

Otázka je, jak velkou roli vcelé kauze opravdu hraje Salman Hasan a zda za vším nevězí osobní problém v tom, že se do programu nedostal jeho bratr. Pan Hasan nadále s novináři nekomunikuje… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.  

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace