Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vašim názorům neodpovídají fakta? Tím hůř pro fakta! Aneb jak se nedaří ministerstvu zdravotnictví prosadit svůj návrh protikuřáckého zákona a co na to legendární politik

16.05.2016
Vašim názorům neodpovídají fakta? Tím hůř pro fakta! Aneb jak se nedaří ministerstvu zdravotnictví prosadit svůj návrh protikuřáckého zákona a co na to legendární politik

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Buď ho přijmou jako nejpřísnější v celé Evropě, pro hospodské a restauratéry v navrhované podobě téměř likvidační, nebo dají za pravdu některým ze dvou stovek pozměňovacích návrhů a dohodnou se na kompromisu mezi ochranou kuřáků před kouřením a svobodou restauratérů, kavárníků a hospodských a konečně i kuřáků, v rozhodnutí, kde kouřit a kde ne. Dál ničit své zdraví by si kuřáci ale měli za jediného předpokladu, neotravovat kouřem své nekuřácké okolí.

Kdo poslouchal někdy alespoň část jednání ve sněmovně na toto téma, musí potvrdit, že zde vládne napětí a zbytečná snaha prosadit svůj názor za každou cenu. Rozpory do jednání vnášejí napříč politickými stranami aktivističtí jedinci, kteří chtějí ochraňovat naše zdraví, i když je o to nikdo nežádá. 

Urna a nepodložená fakta 

Když jim docházejí argumenty, berou na pomoc „zbraně“. Ministr zdravotnictví Němeček si například bere na jednání sněmovny pohřební urnu, aby nám připomenul, jak dopadneme, pokud budeme kouřit, jeho náměstkyně Teska Arnoštová a šéf zdravotního výboru Rostislav Vyzula zase neustále připomínají, že podle důvěryhodného výzkumu si 80 procent našich občanů přeje zákaz kouření, tak jak je obsažen v navrhovaném zákonu. 

O objektivitě podobných průzkumů a vhodnosti položených otázek se toho napsalo již mnoho. Slavný údajný výrok Winstona Churchilla:  „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval“, sice za druhé světové války rozšířila hitlerovská propaganda, s cílem vykreslit britského premiéra jako člověka, který lže svému národu a Churchill to podle všeho nikdy neřekl, nedůvěra v statistiku a výzkumy veřejného mínění ale existuje dodnes. 

101 procent? Zajímavé číslo 

A kde se tedy vzalo těch údajných 80 procent českých občanů, kteří chtějí absolutní zákaz kouření? Hned v první větě tiskové zprávy vydané v květnu 2015 k tomuto výzkumu se píše, že: 62% Čechů vadí kouření v restauracích, kavárnách a barech. Dokonce jen 35 procentům dotázaných to velmi vadí a 27 spíše vadí. Podle zveřejněné tabulky to dokonce 39 % dotázaných nevadí vůbec. Že počet nedává logickou stovku, ale 101 procent, to jen podtrhuje podezřelý pocit z tohoto dokumentu. 

A nyní k těm ministerským oblíbeným osmdesáti procentům občanů, kteří si nepřejí v restauracích kuřáky. Jde o další otázku a agentura se ptá doslova jen na zákaz kouření v restauracích, tedy ne už v hospodě, restauraci, kavárně a baru, jak to bylo v předchozí otázce. 

Čtyřicet procent by rozhodně uvítalo zákaz kouření v restauracích, 38 procent respondentů by to spíše uvítalo. Dohromady tedy 78 procent. Osmdesát procent z toho udělala ministerská „propaganda. Pro zajímavost na okraj. Podle odhadů je v Praze už dnes dobrovolně osmdesát procent restaurací nekuřáckých a nikomu z kuřáků to nevadí. 

Je tu i jiný průzkum… 

Úplný zákaz kouření cigaret, včetně elektronických, ve všech restauracích, na koncertech, dětských hřištích a sportovištích, v nemocnicích a jejich venkovních areálech s výjimkou vyhrazených prostor v podobě, v jaké ho v červnu loňského roku přijala vláda, podle jiného průzkumu podporuje jen 37 procent respondentů. Tedy jen o málo více než třetina dotázaných. Průzkum z podzimu loňského roku pro televizi Nova zpracovala agentura Phoenix Research. S navrhovaným zákonem podle tohoto výzkumu nesouhlasí dokonce 39 procent dotázaných a zbývajících 24 procent se nepřiklání ani k jedné z variant řešení. Zná tento průzkum Teska Arnoštová? 

A vzpomeňme ještě jiný podobný průzkum ze září 2015, který v rámci pravidelného šetření zveřejnila společnost CVVM. Podle něj bylo jen 58 procent dotázaných pro zákaz kouření v restauracích. Naopak 38 procent dotazovaných se postavilo proti zákazu kouření v restauracích. 

A Churchill a jeho bonmoty  

Zákon vlastně nikdo nepotřebuje, ten současný splňuje kritéria  podobných zákazů kouření v okolních státech a Brusel po nás více nepožaduje. Zhruba 40 procent  občanů-voličů, jak vyplývá z citovaných průzkumů, navíc schválení navrhovaného zákona pozitivně nepřijme. Snad si to poslanci uvědomí. 

Zatímco v článku výše zmiňovaný Churchillův citát o upravených statistikách bývalý britský premiér nikdy neřekl, následující výrok je autentický a přesně vystihuje, jak ministerstvo zdravotnictví postupuje  při obhajování protikuřáckého zákona: „Vašim názorům neodpovídají fakta? Tím hůř pro fakta!“ 

A na závěr ještě jednou vášnivý kuřák dýmky Winston Churchill:  „Když teď všude čtu tolik špatného o kouření, tak uvažují, že přestanu číst.“

Vložil: Anička Vančová