Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stahují se nad dalším z Rathových „kumpánů“ mračna?

24.05.2013
Stahují se nad dalším z Rathových „kumpánů“ mračna?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Okruh podezřelých v kauze Davida Ratha se rozšiřuje. Nabytí luxusního bytu za 12 milionů korun z roku 2009 se teď nejen policii snaží vysvětlit i jeho někdejší pravá ruka Johana Novotná.

Johana Novotná, současná ekonomická náměstkyně krajské nemocnice v Kolíně a bývalá pravá ruka exhejtmana Davida Ratha, si v době, kdy pracovala na krajském úřadě, v Praze pořídila luxusní byt za 12 milionů korun. Nejenže věrohodně nevysvětlila, kde na byt vzala peníze, ale nepodala ani majetkové přiznání, čímž měla porušit zákon o střetu zájmů. Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) ji vyzval, aby okolnosti, za jakých byt nabyla, objasnila.

Rozlehlý byt na pražském Žižkově o rozměru 120 metrů čtverečních si Novotná, která od prosince 2008 až do vypuknutí Rathovy korupční kauzy v květnu loňského roku dohlížela na zakázky Středočeského kraje, pořídila v roce 2009, ne dlouho po oslavě svých 29. narozenin a absolutoriu na Vysoké škole finanční a správní. Samozřejmě, že vyvstává otázka, z čeho mladá téměř čerstvá absolventka luxusní nemovitost financovala.

Novinářům na tento dotaz odpověděla, že z vlastních udrojů a úvěrem. Z kupní smlouvy však prý lze vyčíst, že hypotéka na koupi uzavřená nebyla. Že by za dob Davida Ratha hejtmanství vládl takový blahobyt, že by si i třiatřicetiletá úřednice z vlastních zdrojů mohla pořídit tak nákladné bydlení? Nebo na hejtmanství neprobíhalo vše tak, jak mělo?

Porušení zákonu o střetu zájmů

Přinejmeněším podezřelé každopádně je, že v inkriminované době, kdy středočeské hejtmanství vedl právě David Rath, Novotná šéfovala krajskému oddělení veřejných zakázek. A její nadřízený spolu s Kateřinou Pancovou a exposlancem Kottem už déle než rok sedí ve vyšetřovací vazbě kvůli údajnému zmanipulování zakázek na opravu Buštěhradského zámku a několika nemocnic.

Otázkou tedy je, zda-li o těchto aktivitách Novotná věděla. Ona sama to samozřejmě popřela, na policii vypověděla pouze to, že v každodenním kontaktu byla pouze s Lucií Novanskou, jednatelkou stavební firmy spoluobviněné v kauze Rath.

Neodevzdala majetkové přiznání

Dalším problémem, který rozhodně nehraje ve prospěch Novotné, je skutečnost, že neodevzdala majetkové přiznání, čímž porušila zákon o střetu zájmů, za což ji hrozí pokuta až 50 tisíc korun. To ale vedení kraje, které se nepřímo postavilo za Novotnou, odmítá. Tisková mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová novinářům sdělila, že krajský úřad již prověřoval skutečnost, zda v tomto případě byl zákon o střetu zájmů porušen. Novotná dle jejích slov coby vedoucí oddělení veřejných zakázek měla povinnost manažersky zajišťovat zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek, nikoliv však "rozhodovat v tom smyslu, aby naplnila znaky veřejného funkcionáře dle zákona o střetu zájmů". Podle kraje tak povinnost čestné prohlášení předkládat neměla.

Příjmy Novotné zajímají i hejtmana

Neprůhledné financování luxusní nemovitosti byť bývalé zaměstnankyně krajského úřadu však středočeské zastupitele včetně samotného hejtmana nenechává chladnými. Josef Řihák spolu se svým náměstkem a předsedou středočeské ČSSD Milošem Peterou Novotnou vyzval, aby krajskému vedení sociální demokracie doložila původ svých příjmů. Podle tajemníka středočeských sociálních demokratů Zdeňka Váši by tak měla učinit na nejbližším jednání předsednictva středočeské ČSSD.

Více se kraj v této záležitost prý angažovat nemůže. „Novotná už není v zaměstnaneckém poměru vůči krajskému úřadu, a proto ze strany kraje není možné přijímat v této věci jakákoli opatření. Na druhou stranu je zcela určitě v jejím zájmu celou věc důvěryhodně vysvětlit tak, aby se vyvrátily možné spekulace, které se nyní objevují oprávněně v médiích," uzavřela Nicole Mertinová.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace