Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolik peněz už každého z nás stál zbytečný protikuřácký zákon? Desítky milionů… Absolutní zákaz kouření k ničemu nevede, zní nejen z Polska

02.05.2016
Kolik peněz už každého z nás stál zbytečný protikuřácký zákon? Desítky milionů… Absolutní zákaz kouření k ničemu nevede, zní nejen z Polska

Foto: Archiv

Popisek: Kouří se vesele dál i přes přísné protikuřácké zákony. Tato Španělka ve Valencii kouří i s půllitrem piva před prázdnou pivnicí, kde je kouření zakázáno. Na plné zahrádce před pivnicí kouří snad úplně každý, i když na stolech nejsou popelníky.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, tak zvaný protikuřácký zákon, se nejen mnohým poslancům může zdát jako úplně zbytečný. Přesto se počítá na květnové schůzi sněmovny s jeho dalším projednáváním. Ať už poslanci přijmou jeho současnou likvidační podobu, nebo do zákona zapracují pozměňovací návrhy a tím jej změkčí, půjde zřejmě o nejnákladnější a nejzbytečnější zákon z poslední doby.

Ministerstvo zdravotnictví se ústy svého šéfa Svatopluka Němečka často ohání čísly, kolik nás stojí léčení kuřáků a kolik ušetříme, když jen několik kuřáků přestane kouřit. Škoda, že někdo na ministerstvu nespočítal, kolik nás protikuřácký zákon už stál. Levné to nebylo. Hodiny projednávání ve výborech, další při jednání poslanecké sněmovny a přímo na ministerstvu zdravotnictví. Vzhledem k nákladům na fungování sněmovny a k nadprůměrné hodinové mzdě poslanců a ministerských úředníků, jde určitě už o desítky milionů. 

Boj proti kouření je moderní, úspěchy jsou ale minimální 

Boj proti kouření je ale trendy, a tak se zakazuje po celém světě. Pokud je cílem úplně odstranit cigarety z našich životů, pak se to evidentně nedaří. I tam, kde zakazují kouření už desítky let, spotřeba cigaret se snižuje pouze v řádu jednotlivých procent.  Kouření se u nás zakazuje už deset let na mnohých veřejných místech, v restauracích si mohou restauratéři určit, zda chtějí mít provozovnu kuřáckou či nekuřáckou. Počet kuřáckých restaurací se u nás postupně zmenšuje. Podobnou legislativu mají v okolních státech, a pokud mají jinde tvrdší zákon, je často nedodržován a ve velkém obcházen. 

Narkomany netrestají, na akce proti kuřákům se už těší 

Kouření škodí stejně jako stovky jiných věcí zdraví. I ty paradoxně nejpřísnější zákazy a nejošklivější krabičky s cigaretami nic nezmůžou. Odhady ministerstva, kolik lidí přestane kouřit a kolik peněz se ušetří na jejich léčení, jsou jen slabými argumenty jejich PR agentur. Praxe většinou mluví opačnou řečí. Počet kuřáků se zmenšuje jen velmi pomalu, počty mladých začínajících kuřáků, a to nejen tabáku, ale i nebezpečnějších drog, se neustále zvyšuje. 

K paradoxním situacím, pokud bude u nás schválena ta nejtvrdší a doslova likvidační podoba protikuřáckého zákona, začne docházet na mnoha místech Prahy. Například v okolí Palackého náměstí se běžně kouří a prodává marihuana a používají další tvrdé drogy. Policisté tuto zónu pro jistotu zatím raději „obcházejí“. Nyní budou mít i důvod. Budou spěchat kontrolovat nekouření v okolních restauracích, čajovnách a kavárnách a rozdávat pětitisícové pokuty. 

Tabák se v Evropě i v Americe zakazuje čím dál přísněji už od počátku století. Kam ale vede tento celosvětový trend zákazů, není to slepá cesta, neexistuje jiný způsob, jak lidstvo ochránit před tabákem a hlavně jinými škodlivějšími návykovými látkami?  Zákazy, ale ani odstrašující a stupidní obrázky na krabičkách cigaret nejsou, jak je vidět na příkladech z celého světa, tou nejlepší cestou.   

Souhlasí s tím i polský manželský pár, který přijel obdivovat krásy Prahy a všiml si, jak je u nás rozumně řešeno kouření v restauracích. Kouř v restauracích při jídle už nikde neobtěžuje a kdo si chce dát kávu s cigaretou po obědě, najde si jednoduše v blízkosti svoji kuřáckou kavárnu. V Polsku byl absolutní zákaz kouření v restauracích přijat už před několika lety a zkušenosti jsou většinou negativní. Zákon je buď nedodržován, obcházen, nebo se před nekuřáckými restauracemi tvoří velké skupiny kouřících hostů, které vadí chodcům a nechávají po sobě nepořádek. 

Bude zákon proti cukrárnám?

 

„Nejste tam u vás tak trochu na hlavu“, řekla nám paní Jadwiga, turistka z Varšavy, když jsme se mimo jiné zmínili o tom, že se u nás chystá absolutní zákaz kouření v restauracích. 

„Vždyť já jsem o Praze tolik četla a letos jsem měla konečně možnost vaše hlavní město navštívit, zaujaly mne samozřejmě památky, z nichž jsem byla nadšena, ale i návštěva hospůdky jak vy říkáte nižší kategorie. Moc jsem o té atmosféře slyšela, ale předčilo to moje očekávání. Konečně jsem ochutnala pravou vepřovou, pivo a pohovořila jsem s milými lidmi a dala si také s nimi cigaretku. Já si prostě myslím, že do takové hospody patří odpoledne a večer i ta cigareta. Samozřejmě vím, že je argumentem zdraví, ale prostě se vše vyvine samo, jestli bude většina nekuřáckých hospod, tak ať je, když si to majitelé a zákazníci budou přát. 

Není to jen o zákonu samém, ale i o tom, co všechno se ještě v budoucnu zakáže. Třeba se bude muset vodit dítě do školy jen určitými ulicemi, ve kterých nebude cukrárna, aby si to děcko nezvyklo mlsat. Nebo když už se do té cukrárny dostanete, tak se tam budou muset prodávat jen zákusky bez cukru, aby bylo vyhověno zdravé výživě nebo budoucí nějaké směrnici Evropské unie, když se v Bruselu někdo špatně vyspí. Vypadá to jako absurdita, ale jestli budou procházet podobné zákony jako ten proti kouření, tak se do ní brzy dostaneme“, dodává polská turistka paní Jadwiga. 

Z Polska zní jednoznačně: Absolutní zákaz kouření k ničemu nevede 

Její partner Andrzej má na absolutní zákazy kouření podobný názor: „Praha je moje srdeční záležitost, vždyť jsem tu maturoval a čeština je můj druhý jazyk. Měl bych za polské nekuřáky zvednout varovně prst. Ale neudělám to, ta cigareta k pivu patří. Když je mi někde z kouře nepříjemně, tak jdu jinam. V Polsku zákaz kouření k ničemu dobrému nevede. Kouří se před hospodami, tvoří se tam chuchvalce kuřáků,  vypadá to hrozně, možná, že se to někomu líbí, ale já slyším rozhodně více stesků a nadávek na ten polský zákon nejen  od kuřáků, ale i od některých majitelů a nekuřáků. A doufám, že u vás se taková věc nepovede a  budu moci do Prahy, ač normálně nekouřím,  na jednu cigaretku se svými kolegy do hospody zajet. Rád bych aby to zůstalo alespoň v Praze na mém svobodném rozhodnutí,“ zdůrazňuje Andrzej.

Vložil: Anička Vančová