Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Týrání matek, které rodí stále dokola, špína, hlad, nemoci… To byste svému příteli určitě nepřáli. A přesto se možná právě v něčem takovém narodil a následky si ponese po celý život

01.05.2016
Týrání matek, které rodí stále dokola, špína, hlad, nemoci… To byste svému příteli určitě nepřáli. A přesto se možná právě v něčem takovém narodil a následky si ponese po celý život

Foto: Ilustrační foto ČT

Popisek: Věřte-nevěřte, jestli jste si pořídili psího parťáka od neznámého chovatele, možná takhle nějak začínal jeho život

Přinesli jste si domů štěňátko či koťátko od neprověřeného majitele? Možná právě v takovém prostředí, plném špíny, bolesti a nedostatku, se narodil. Dobře zvažujte, komu za nového parťáka platíte. Napomůžete tím boji proti nelegálním možírnám, které vydělávají na utrpení zvířat.

O množírnách psů, ale i dalších zvířecích druhů, už jistě slyšel každý. Tato kauza se táhne již léta, boj proti nim je ale během na dlouhou trať. Samotný zákon totiž pojem ‘množírna‘ nezná, takže konkrétní případy takového ‘podnikání‘, které tyje z utrpení zvířat i důvěřivosti lidí, jež zaplatí nemalé částky za zdravotně handicapovaná či nevyléčitelně nemocná mláďata, jsou odhalovány a řešeny velmi obtížně. Radost z rychlé či výhodné koupě nového miláčka od neprověřeného chovatele se ale může velmi rychle proměnit v utrpení mláděte i celé rodiny a marná snaha o jeho záchranu nakonec může být finančně velmi nákladná. O podmínkách, v nichž žijí fenky, které leckdy dokonce dostávají hormony, aby mohly rodit neustále dokola, ani nemluvě.

Stop množírnám!

Podle odhadu odborníků, kteří se problémem množíren zabývají, je takových ‘podnikatelů‘ v České republice prokazatelně více než stovka, reálně jich ale zřejmě bude mnohem víc, pravděpodobně dokonce tisíce. A protože je naše zákonná úprava bohužel stále nedostatečná, jednou z cest, jak jim jejich byznys znesnadnit, je zaměřit se na to, z jakých podmínek nabízená mláďata pocházejí. Proto bude letošní 30. červen vyhlášen za oficiální den STOP MNOŽÍRNÁM. Zároveň v ten samý den odstartuje největší prodejce chovatelských potřeb v republice, společnost Pet Center, finanční sbírku na podporu a pomoc psům, odebraným z množíren, a vybrané finanční prostředky budou věnovány také na osvětovou kampaň veřejnosti. Všichni zákazníci budou moci přispívat do speciálních kasiček ve vybraných prodejnách Pet Center, přičemž samotná společnost sbírku též aktivně podpoří.

I takhle může vypadat nelegální množírna - a to ještě zdaleka není ta nejhorší

I takhle může vypadat nelegální množírna - a to ještě zdaleka není ta nejhorší

Do kauzy, týkající se množíren, se nedávno zapojil i europoslanec Jiří Pospíšil. „Boj proti množírnám vyžaduje lepší podporu v zákonu, současná zákonná úprava totiž pojem množírny nezná. Proto úřady postupují při řešení nejednotně. Zároveň by mohlo pomoct zavedení povinné registrace psů a koček. Následně by bylo dobré propojit registry na celoevropské úrovni, protože problém s množírnami netíží pouze Českou republiku,“ uvádí Pospíšil.

Nechci slevu zadarmo…

… i tak můžete dopadnout, pokud naletíte na lákavou nabídku neseriózního původu. Množírny psů jsou noční můrou ochránců zvířat i všech zodpovědných majitelů čtyřnohých miláčků. Špinavé klece, nedostatek potravy, brzké odloučení od matky i absence veterinární péče. Miniaturní znečištěné kotce v místnosti bez denního světla a možnosti výběhu, tak vypadá klasická ‘továrna na štěňata‘. To je ale pouze začátek pekla, kterým musí zvířata procházet. Protože více štěňat rovná se více peněz, rodí feny doslova jako na běžícím pásu. Pokud jsou již vyčerpané, majitel je nechá utratit, pořídí nové a proces začíná od začátku. Psi jsou podvyživení a neočkovaní, kvůli čemuž jsou náchylnější k různým onemocněním. Štěňata jsou od matek odebírána ve velmi nízkém věku, a mají proto později často problémy s ostatními psy. Kvůli nedostatku kontaktu s člověkem jsou také agresivnější a nedůvěřivější vůči lidem.

Dobře vybírejte, od koho psího parťáka kupujete

Dobře vybírejte, od koho psího parťáka kupujete

„Začátky jsou většinou velmi podobné. Lidé si chtějí pořídit nového čtyřnohého člena domácnosti, žádného vesnického voříška, ale ideálně nějaké menší plemeno, které se hodí do bytu. Potvrzení o původu nepotřebují, protože ho chtějí pouze na mazlení nebo pro děti na hraní, ne na chození po výstavách a soutěžích. A co je nejdůležitější, chtějí ho lacino. Proto se rozhodnou pro nákup zvířete u neověřeného prodejce, který tyto podmínky splňuje. Ve valné většině případů se u pejska dříve nebo později objeví méně či více závažné zdravotní problémy a majitelé musí ušetřené peníze investovat do veterinární péče, v horším případě zvíře během několika měsíců uhyne,“ dodává Kateřina Holnová, marketingová ředitelka Pet Center.

Jak správně vybrat psího parťáka?

V současnosti na světě existuje okolo 400 psích plemen. Jak mezi nimi vybrat právě toho našeho společníka? Ze všeho nejdůležitější je nejprve zvážit, proč si vlastně chlupáče pořizujeme a co od něj očekáváme. Často majitel není úplně spokojený s tím, jakou má jeho pes povahu. Připadá mu příliš líný, nebo naopak nadmíru aktivní. Chyba však není v psovi ani v chovateli, od nějž jste psího přítele koupili. Nejspíš jste si totiž o daném plemenu zjistili málo informací. Chcete pejska na mazlení, pořádného hlídače, výstavního šampiona, nebo parťáka na dlouhé procházky a sportovní aktivity? Tak právě podle toho vybírejte plemeno. Vždyť pořízením psa získáte přítele, s nímž budete trávit každý den průměrně dvanáct let. Proto není dobré při jeho výběru spěchat. Líbí-li se vám nějaké plemeno? Pak se nejprve snažte zjistit o něm co nejvíc informací a třeba se o něm i pobavte se skutečnými chovateli například na výstavě psů.

Vhodné plemeno vybírejte podle toho, co od psa očekáváte

Vhodné plemeno vybírejte podle toho, co od psa očekáváte

Máte-li už jasno, které plemeno je vašemu srdci nejbližší, je na řadě výběr chovatele. Jednou z možností je sledovat inzeráty nebo si nechat chovatele doporučit od známého. Nejlepším způsobem však bude zajít na výstavu, setkat se osobně s chovatelem a podívat se na jeho chov. Poctivý chovatel by měl poskytovat tzv. chovatelský servis, tedy možnost nezávazné návštěvy. Rozhodně se vyhýbejte množírnám, v nichž jsou zvířata odchovávána v otřesných podmínkách a bez jakékoli kontroly. Takový chovatel sám vybírá psa, kterým nakryje fenu, bez ohledu na jejich zdraví, původ či povahové a exteriérové vlastnosti. Záleží mu pouze na finančním zisku, nikoliv na samotných zvířatech.

Zdravé a spokojené štěně

Pro zdravý vývoj psího kamaráda a jeho úspěšné začlenění do nové rodiny je ideální odebrání od feny mezi šestým a osmým týdnem života. Mezitím byste se na štěňátko měli přijít alespoň dvakrát podívat a sledovat nejen jeho fyzický vývoj, ale také to, jak se mezi svými ostatními parťáky chová. Zdravé štěně by nemělo mít v srsti žádné roztoče ani ekzémy, nemělo by mít nafouklé bříško a mělo by mít zdravé dásně bez zarudnutí a čisté oči i ouška. K jeho dovednostem by pak mělo patřit samostatné pití a krmení z misky.

Problém množíren se týká i koček a dalších živočišných druhů

Problém množíren se týká i koček a dalších živočišných druhů

Povahu budoucího psího společníka poznáte podle toho, jak se zapojuje do zvířecího kolektivu. Je štěně ze všeho vystrašené, nechá se ostatními odstrkovat od misky, nebo je naopak vůdcem smečky, který se hrdě vydává na průzkum okolí a všechno ho zajímá? Vyberte si podle toho, jaká povaha vám nejlépe vyhovuje. Obecně však platí, že průbojnější štěňata se vychovávají lépe a snáze než ta, která se všeho bojí.

Čtěte také:

Přísně střežené tajemství. Papaláši vědomě zavinili smrt a nemoc milionů lidí. Také Češi nesou následky jednoho z největších zločinů dvacátého století. A pravda se tutlá dodnes

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace