Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přísně střežené tajemství. Papaláši vědomě zavinili smrt a nemoc milionů lidí. Také Češi nesou následky jednoho z největších zločinů dvacátého století. A pravda se tutlá dodnes

29.04.2016
Přísně střežené tajemství. Papaláši vědomě zavinili smrt a nemoc milionů lidí. Také Češi nesou následky jednoho z největších zločinů dvacátého století. A pravda se tutlá dodnes

Autor: Jakub Dospiva / Facebook

Popisek: Černobyl

V dubnu 1986 trvalo několik dnů, než se představitelé bývalého Sovětského svazu odhodlali přiznat světu krutou pravdu o tom, že na Ukrajině došlo k obří jaderné katastrofě. Namísto toho, aby obyvatelstvo své země i okolních států varovali a včas nasadili jodovou profylaxi, vědomě zamlčovali, co hrozného se v Černobylu stalo. Krutou daň za to dodnes platí i mnoho Čechů.

Je to jeden z největších zločinů dvacátého století. Šéfové Sovětského svazu, včetně populárního Michaila Gorbačova, průkopníka perestrojky a nového myšlení, tajili strašlivou katastrofu. To, že v Černobylu došlo k výbuchu jaderné elektrárny, zapírali několik dnů a nechali nejen vlastní národ, ale i obyvatele dalších zemí Evropy ve fatálním ohrožení. Nebýt toho, že se na šíření obřího radioaktivního mraku náhodou přišlo ve Švédsku, patrně by vše tutlali ještě déle. Když Švédové s vážným podezřením kontaktovali ruskou ambasádu, ještě jim tam další hodiny zamlčovali skutečný stav věcí.  Vrcholem cynismu bylo, že se v zamořeném prostředí dokonce jel Závod míru a  závodníci nedostali žádné varovné informace. 

U nás nic?

Zatímco v Sovětském svazu si tak v silně radioaktivním prostředí nadále hrály malé děti, ve Švédsku preventivně porazili tisíce sobů. Když po několik dnech dorazila znepokojivá zpráva do Československa, byla provázena alibistickým ujištěním, že u nás není nic naměřeno. Teprve pátého května vedení země připustilo, že je naměřena „mírná radiace“. Tehdejší hlavní hygienička  Dana Zuzková poté národ konejšila, že naměřené hodnoty jsou sice vyšší, přesto nevyvolávají  důvody k obavám o zdraví. V tichosti ale byla vydána různá opatření, například zákaz vyhánět dobytek na pastvu a byly omezovány dodávky zeleniny. Jako jediná skupina obyvatel byli léčeni jódovými preparáty někteří zemědělci. Zato na prvního máje byli lidé jako vždy vyhnáni do ulic a vedení strany se všemožně snažilo zabránit, aby na veřejnost pronikly varovné informace ze sousedních zemí. 

Zfušovaná elektrárna

Hrozivá fakta, o tom, co se vlastně v Černobylu stalo, se pak tutlaly ještě mnoho dalších let. Nové informace vyplouvají na povrch vždy v souvislosti s nějakým výročím. Tak je tomu i letos, kdy od jedné z největších poválečných katastrof v Evropě uplynulo třicet roků. S odstupem času se například ukazuje, jak byla celá jaderná elektrárna zfušovaná. Sověti se dokonce chlubili, že jejich reaktory jsou tak jednoduché, že je může vyrábět každý. A podle toho to také dopadlo. Přitom menší nehody byly v tomto objektu zaznamenány (a samozřejmě rovněž zamlčeny) již dříve. Navíc byla zásadním způsobem porušena všemožná bezpečnostní opatření. Jednou z příčin se stala i skutečnost, že personál byl vychován v dobré víře, že se v této elektrárně nemůže nic stát. 

Skandální postoj

A zůstává otřesnou skutečností, že lidé ani dnes stále nemají dostatek informací a dokonce se zamlčuje prudký nárůst onemocnění štítné žlázy, včetně rakoviny,  jako jeden z důsledků černobylské havárie. Například němečtí vědci zjistili, že strmý vzestup rakoviny štítné žlázy nastal v několika evropských státech právě po roce 1986.  Štítná žláza je totiž velmi citlivá na jakoukoliv radiaci. Podle vědců z Mnichova je souvislost mezi zvýšenou radiací po Černobylu a onemocněním štítné žlázy nesporná.  Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ale tvrdí, že se v Česku o něčem takovém nedá hovořit. A myslí si to i někteří čeští lékaři. Zato známý běloruský odborník, profesor Jurij Bandaževskij, je přesvědčen, že černobylská katastrofa má na svědomí životy desítek milionů lidí. Upozorňuje na to, že jaderná lobby dodnes skutečná fakta zamlčuje nebo bagatelizuje.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace