Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přísně střežené tajemství. Papaláši vědomě zavinili smrt a nemoc milionů lidí. Také Češi nesou následky jednoho z největších zločinů dvacátého století. A pravda se tutlá dodnes

29.04.2016
Přísně střežené tajemství. Papaláši vědomě zavinili smrt a nemoc milionů lidí. Také Češi nesou následky jednoho z největších zločinů dvacátého století. A pravda se tutlá dodnes

Foto: Jakub Dospiva / Facebook

Popisek: Černobyl

V dubnu 1986 trvalo několik dnů, než se představitelé bývalého Sovětského svazu odhodlali přiznat světu krutou pravdu o tom, že na Ukrajině došlo k obří jaderné katastrofě. Namísto toho, aby obyvatelstvo své země i okolních států varovali a včas nasadili jodovou profylaxi, vědomě zamlčovali, co hrozného se v Černobylu stalo. Krutou daň za to dodnes platí i mnoho Čechů.

Je to jeden z největších zločinů dvacátého století. Šéfové Sovětského svazu, včetně populárního Michaila Gorbačova, průkopníka perestrojky a nového myšlení, tajili strašlivou katastrofu. To, že v Černobylu došlo k výbuchu jaderné elektrárny, zapírali několik dnů a nechali nejen vlastní národ, ale i obyvatele dalších zemí Evropy ve fatálním ohrožení. Nebýt toho, že se na šíření obřího radioaktivního mraku náhodou přišlo ve Švédsku, patrně by vše tutlali ještě déle. Když Švédové s vážným podezřením kontaktovali ruskou ambasádu, ještě jim tam další hodiny zamlčovali skutečný stav věcí.  Vrcholem cynismu bylo, že se v zamořeném prostředí dokonce jel Závod míru a  závodníci nedostali žádné varovné informace. 

U nás nic?

Zatímco v Sovětském svazu si tak v silně radioaktivním prostředí nadále hrály malé děti, ve Švédsku preventivně porazili tisíce sobů. Když po několik dnech dorazila znepokojivá zpráva do Československa, byla provázena alibistickým ujištěním, že u nás není nic naměřeno. Teprve pátého května vedení země připustilo, že je naměřena „mírná radiace“. Tehdejší hlavní hygienička  Dana Zuzková poté národ konejšila, že naměřené hodnoty jsou sice vyšší, přesto nevyvolávají  důvody k obavám o zdraví. V tichosti ale byla vydána různá opatření, například zákaz vyhánět dobytek na pastvu a byly omezovány dodávky zeleniny. Jako jediná skupina obyvatel byli léčeni jódovými preparáty někteří zemědělci. Zato na prvního máje byli lidé jako vždy vyhnáni do ulic a vedení strany se všemožně snažilo zabránit, aby na veřejnost pronikly varovné informace ze sousedních zemí. 

Zfušovaná elektrárna

Hrozivá fakta, o tom, co se vlastně v Černobylu stalo, se pak tutlaly ještě mnoho dalších let. Nové informace vyplouvají na povrch vždy v souvislosti s nějakým výročím. Tak je tomu i letos, kdy od jedné z největších poválečných katastrof v Evropě uplynulo třicet roků. S odstupem času se například ukazuje, jak byla celá jaderná elektrárna zfušovaná. Sověti se dokonce chlubili, že jejich reaktory jsou tak jednoduché, že je může vyrábět každý. A podle toho to také dopadlo. Přitom menší nehody byly v tomto objektu zaznamenány (a samozřejmě rovněž zamlčeny) již dříve. Navíc byla zásadním způsobem porušena všemožná bezpečnostní opatření. Jednou z příčin se stala i skutečnost, že personál byl vychován v dobré víře, že se v této elektrárně nemůže nic stát. 

Skandální postoj

A zůstává otřesnou skutečností, že lidé ani dnes stále nemají dostatek informací a dokonce se zamlčuje prudký nárůst onemocnění štítné žlázy, včetně rakoviny,  jako jeden z důsledků černobylské havárie. Například němečtí vědci zjistili, že strmý vzestup rakoviny štítné žlázy nastal v několika evropských státech právě po roce 1986.  Štítná žláza je totiž velmi citlivá na jakoukoliv radiaci. Podle vědců z Mnichova je souvislost mezi zvýšenou radiací po Černobylu a onemocněním štítné žlázy nesporná.  Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ale tvrdí, že se v Česku o něčem takovém nedá hovořit. A myslí si to i někteří čeští lékaři. Zato známý běloruský odborník, profesor Jurij Bandaževskij, je přesvědčen, že černobylská katastrofa má na svědomí životy desítek milionů lidí. Upozorňuje na to, že jaderná lobby dodnes skutečná fakta zamlčuje nebo bagatelizuje.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace