Nabádal v reklamě Čechy, že mají pít mléko, sám si ale raději dal pivo. A žádná žena neodolala jeho šarmu; k ‘úlovkům‘ legendárního Slavíka z Madridu prý patřila i Gina Lollobrigida. Tajnosti slavných
27.04.2016
Foto: youtube.com
Popisek: Vyhlášený lamač dívčích srdcí Waldemar Matuška mohl mít každou, na kterou ukázal
Se čtyřkou z hudební výchovy dokázal dobýt celý svět, i když zpočátku spával v Semaforu pod vyřazenou oponou. Byl tak populární, že nemohl uniknout ani pozornosti StB. A ta něj vyšťourala kdeco. Dokonce i jeho údajný milostný poměr s italskou hvězdou Ginou Lollobrigidou.
Narodil se sice ve východoslovenských Košicích, ale jenom proto, že tam jeho matka právě vystupovala, a jako několikadenní miminko ho pak odvezla do Prahy. Houževnatý a průbojný kudrnatý divoch s plnovousem dokázal svým hlasem dobýt svět, přestože míval ve škole z hudební výchovy čtyřku – horší známku už dostat ani nemohl, z ‘hudebky‘ se totiž nepropadalo. Kdyby tak tenkrát jeho učitelé tušili, s kým vlastně mají tu čest…

Mladého Waldemara bez vousů byste nejspíš nepoznali
Na sklo neměl plíce
Narodil se 2. července 1932 a ke zpěvu ho to táhlo odmalička. Charismatický a temperamentní vousáč si dokázal omotat kolem prstu ženy všech věkových kategorií, v 60. a 70. letech byl absolutním idolem. Pod jeho exotický vzhled se údajně podepsala romská krev, a přestože to legendární zpěvák nikdy oficiálně nepotvrdil, stalo se veřejným tajemstvím, že jeho biologickým otcem byl primáš cimbálové muziky. Jestli to byla pravda, to už se asi nikdy nedozvíme, nicméně temperament, hudební sluch, herecký talent a pěvecké nadání zřejmě opravdu nezdědil jenom po matce, přestože Mia (Marie) Malinová patřila k nejvýraznějším vídeňským operním pěvkyním.

S Martou Kubišovou v Divadle Rokoko
Navzdory nespornému hudebnímu talentu se původně vyučil sklářem, již v prvním zaměstnání ale bylo nad slunce jasné, že to nebyla dobrá volba. „Měl jsem místo hrudníku lavór, obrácený dovnitř,“ žertoval s oblibou, když se vracel ve vzpomínkách do mládí. Byl zkrátka slabý na plíce, přesto se ale s urputností sobě vlastní snažil prosadit ve světoznámých sklárnách Moser v Karlových Varech. Až mu kdosi řekl na rovinu, ať si raději najde něco jiného, dřív než se ufouká k smrti.
Lidé ho milovali, protože byl jedním z nich
Svoji budoucnost tedy vsadil na muziku a dlouho bez práce nezůstal, i když se prosazoval jen postupně. Hrál v různých kapelách folklór, dechovku i taneční hudbu a díky ‘své‘ kapele přežil i dva roky na vojně. Pak úspěšně absolvoval konkurz do Státního souboru písní a tanců, díky tomu začal působit jako osvětový instruktor v Chebu, ale stále to nebylo to pravé ořechové, a tak se koncem 50. let přesunul do Prahy. Vystupoval v Redutě, v proslulé kavárně Vltava, jezdil po republice s Mambo kvintetem… A právě během pražských produkcí se mimo jiné seznámil i s Jiřím Suchým, což považoval za nejdůležitější zlom ve svém životě. Právě od něj totiž dostal šanci stát se 6. února 1960 součástí pánského ‘křoví‘ v představení Člověk z půdy na jevišti nově založeného divadla Semafor.

S Hanou Hegerovou ve filmu Kdyby tisíc klarinetů
Od té chvíle začala hvězda dosud téměř neznámého muzikanta, zpěváka a později i herce stoupat přímo závratnou rychlostí. Ukázalo se, že cokoli Matuška zazpívá svým přirozeně znějícím barytonem, jehož výšky mu prý záviděl i jeho hlavní rival Karel Gott, z toho je okamžitě hit. Ať to byla ‘lidovka‘, píseň tvůrčího tandemu Suchý-Šlitr či převzatá americká odrhovačka – ve Waldově podání se ihned proměnila v perlu. Kromě talentu měl totiž ještě další obrovskou výhodu – lidé se s ním dokázali ztotožnit, byl jedním z nich a nějaké hvězdné manýry mu byly na hony vzdáleny. Kdo mu padl do oka, s tím si klidně dal panáka, zazpíval si… Žil skromně, a to se také líbilo. K jeho popularitě dokonce přispělo i to, že v prvopočátcích svého působení v divadle Semafor neměl kde bydlet, a tak přespával v zákulisí, zabalený do staré, vyřazené opony. V roce 1963 přešel do Divadla Rokoko, kde obstál i herecky v devíti hlavních rolích, hostoval v Národním divadle, později účinkoval s orchestrem Václava Hybše a nakonec se skupinou KTO. V populárních duetech po jeho boku rostly takové hvězdy, jako Hana Hegerová, Eva Pilarová, Marta Kubišová, Helena Vondráčková a od poloviny 70. let i jeho třetí manželka Olga Blechová. A nesmazatelnou stopu zanechal i ve dvaadvaceti filmech.
První hvězda české reklamy
Jeho oblibu rychle pochopila i řada státních podniků, a tak se stal jednou z prvních tváří socialistické reklamy. Jeho úsměv zářil z plakátu, doplněného sloganem: „Každý den písničku, každý den mléko“ – a nejednoho občana prý tenkrát dokázal přimět k větší konzumaci mléčných výrobků. Po mléku přišlo na řadu pivo a nespočet dalších produktů. Jméno Waldemar Matuška zkrátka prodávalo. A úplně cokoli. V roce 1962 dostal historicky prvního Zlatého slavíka, druhého pak o pět let později. „Je to koníček, ze kterého se stalo povolání, a navzdory tomu zůstalo koníčkem. Tvrdím, že nejlépe můžete dělat to, co vás baví. A já to dělám, protože zpívání miluju,“ prohlásil v únoru 1968 v jednom rozhovoru muž s pověstí chuligána.

S doprovodným Duem Irena a Olga (vpravo)
Matuška byl pořádné číslo. Každé své auto, a byly jich prý nejméně dva tucty, dokázal do měsíce nabourat. Později se nad vyhlášeným nemehlem slitovala manželka a dělala mu osobního řidiče. Navíc byl prý i neuvěřitelně pověrčivý. Například by si v divadle nikdy nesedl do první řady, protože to mělo přinášet smůlu, a když mu přeběhla přes cestu černá kočka, okamžitě si třikrát odplivl přes levé rameno. Jeho pověstný temperament ho nezřídka dostal i do pořádných potíží. Během natáčení filmu Kdyby tisíc klarinetů se údajně s Karlem Gottem a Evou Pilarovou tak opil, že si ulevil z balkónu přímo na hlavu strážníka, stojícího před vchodem do hotelu. Kvůli přehnané aktivitě a nesystematičnosti ho dokonce nakonec vyhodili ze Semaforu. Domluvil si totiž koncert ne stejný večer, kdy měl představení, takže do divadla samozřejmě nedorazil a trest následoval okamžitě. Kvůli své povaze ‘co na srdci, to na jazyku‘ pořádně ležel v žaludku i StB, navíc část jeho rodiny žila v západním Německu. A tak na něj nasadila svoje ‘očko‘, které ‘zjistilo‘, že se nezřízeně opíjel a před hotelovým pokojem mu stála patnáctiletá děvčata. Pozornosti jeho nohsleda neunikl ani Matuškův údajný sexuální poměr se slavnou italskou herečkou Ginou Lollobrigidou.
Na rodinu si musel počkat
Legendární Slavík z Madridu měl tři bratry – o šest let staršího Františka, o osm Jarku a o deset let staršího Honzu. Všichni ale žili v Německu. Poprvé se oženil již v osmnácti letech s Jiřinou Šťástkovou, narodila se jim dvojčata, kvůli pochybení při očkování ale obě holčičky zemřely. Manželství pak nedokázalo zachránit ani narození syna Miroslava, který žije v Hamburku. Dobře nedopadlo ani zpěvákovo druhé manželství s Hanou, které se přezdívalo Dulina. Jeho další velkou láskou byla herečka Jitka Zelenohorská, kterou proslavilo razítkování zadečku ve filmu Ostře sledované vlaky. Po pětiletém vztahu jí ale populárního zpěváka přebrala za bouřlivých okolností zpěvačka Olga Blechová, polovina kdysi známého Dua Irena a Olga, které doprovázelo v 60. letech sólové zpěváky. Vzali se v roce 1976 a o rok později se jim narodil syn Waldemar.

S manželkou Olgou v reklamě na novou Jawu
Matuškův přechod ke country a vystupování se skupinou KTO považují někteří jeho fanoušci za nejchudší období v jeho životě, milovníci country hudby si zpravidla myslí pravý opak. Všichni bez rozdílu ale byli v šoku, když se v roce 1986 dozvěděli z novin o „morálním pádu jednoho zpěváka“. Co mu v Československu chybělo? Měl zajištěnou existenci s titulem zasloužilého umělce, žil v pěkném podkrovním bytě přímo na Václavském náměstí, jezdil mercedesem, zpívat mu nikdo nezakazoval… Přesto ve svých čtyřiapadesáti letech to všechno vyměnil za nový život ve Spojených státech. Poslední léta prožil v St. Petersburgu na Floridě, kde zemřel 30. května 2009 na zápal plic a následné selhání srdce.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská