Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve své funkci přežila osm českých prezidentů, nespočet premiérů a sedm papežů. A také obrovské tragédie, které ji celý život pronásledují

24.04.2016
Ve své funkci přežila osm českých prezidentů, nespočet premiérů a sedm papežů. A také obrovské tragédie, které ji celý život pronásledují

Foto: archiv

Popisek: Britská královna Alžběta II. se všemi svými pravnoučaty

Naprostá většina světových politiků o něčem podobném jenom sní. Anglická královna Alžběta II., která se tento týden dožila ve skvělé kondici devadesátky, je u moci již čtyřiašedesát let, těší se na celém světě obrovské prestiži a její poddaní ji zbožňují. Zatímco ji mnoho z nás vnímá pouze jako královnu Velké Británie, je také formální hlavou šestnácti nezávislých států, mimo jiné Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

Královnou se stala nečekaně po smrti svého otce, milovaného krále Jiřího VI. Když nečekaně zemřel, Alžběta nastoupila na trůn v pouhých šestadvaceti letech. Že se něco podobného může stát, tehdy předpokládal jen málokdo. Jenže první následník v pořadí, strýc Edward VII., se zamiloval do rozvedené ženy, pověstné femme fatale té doby Wallis Simpson, a byl nucen abdikovat. A když se stal králem její otec, bohužel příliš brzy zemřel. Mimochodem, právě o tomto dramatickém období Alžbětina života vypráví vynikající film Králova řeč.

Milionkrát stisknutá ruka

V té době již byla Alžběta vdaná za prince Philipa (posléze vévodu z Edinburgu) a porodila prince Charlese. Česká televize nedávno odvysílala unikátní dokument, v němž byly mimo jiné zachyceny scény, na nichž Alžběta doma trénuje chůzi s těžkou královskou korunou, aby bezchybně zvládla náročný ceremoniál korunovace. Svým dětem, Charlesovi a Anně, tehdy připomínala královnu z pohádky. Od té doby ji ale jako skutečnou královnu s korunou na hlavě viděli mnohokrát. V okamžiku, kdy usedla na trůn, slíbila celý život  obětovat službě svým poddaným a své vlasti, za což jí tento týden osobně s úctou poděkoval i premiér David Cameron. Jakkoliv je její funkce na první pohled zabalena do atraktivního pozlátka, ve skutečnosti znamená únavná jednání, náročné cestování s nekonečným množstvím formálních povinností a dobročinných akcí, při nichž musela stisknout miliony rukou a vyslechnout jména stejného množství lidí a osobností, které jí byly představeny. Někdo také spočítal, že během svého kralování obdržela na tři miliony dopisů a udělila již téměř 390 tisíc vyznamenání.

Příšerná devadesátá

Mezi nejtěžší okamžiky její jinak úctyhodné kariéry patří devadesátá léta. Navzdory skandálům, které vyvolaly rozvody jejích dětí Anny, Charlese i Andrewa, jí ale nejvíc otřásla smrt princezny Diany, kvůli níž se královská rodina načas ocitla v nepřízni médií i veřejnosti (toto zdrcující období pro změnu zachycuje film Královna). Její oblíbené sídlo, Windsorský hrad, byl krátce nato navíc poničen požárem. Ale šedesáté výročí své vlády už oslavila v mnohem lepší situaci. Oblibu královské rodiny výrazně zvýšil sňatek prince Williama s krásnou Kate a narození roztomilých pravnoučat. S nimi se nechala, právě u příležitosti svých devadesátých narozenin, vyfotografovat na společném civilně a dojemně působícím snímku. Obliba celé královské rodiny je skutečně obrovská, a zdaleka nejen ve Velké Británii. Mimo jiné se stala obrovskou turistickou atrakcí, která zemi ročně přináší miliardy liber.

Alžběta rekordmanka

V souvislosti s královniným pokročilým věkem se stále spekuluje, zda nepředá žezlo svému synu Charlesovi. Podle jejího okolí je to prý ale téměř vyloučeno, protože Alžběta dala během své korunovace slib, že bude královnou po celý svůj život. Slovo abdikace je prý dokonce v její rodině zakázáno. Loni se stala nejdéle vládnoucí panovnicí na britském trůnu, když překonala třiašedesátiletý rekord legendární královny Viktorie, své praprababičky.

Čtěte také:

Z obrazovky se usmívala, přitom tajila obrovskou rodinnou tragédii. A když se konečně dočkala od osudu nápravy, byla populární hlasatelka kvůli tomu ‘odejita‘ z televize. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace