Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spáchala sebevraždu, předávkovala se omylem, musela zemřít ve ‘státním zájmu‘, nebo ji snad zabil sám Kennedy? Smrt plavovlasé sexbomby se stala stejnou legendou jako ona sama. Tajemná úmrtí

17.04.2016
Spáchala sebevraždu, předávkovala se omylem, musela zemřít ve ‘státním zájmu‘, nebo ji snad zabil sám Kennedy? Smrt plavovlasé sexbomby se stala stejnou legendou jako ona sama. Tajemná úmrtí

Foto: alphacoders.com

Popisek: Legendární Marilyn Monroe zemřela v pouhých šestatřiceti letech. Příčina její smrti nebyla dodnes uspokojivě objasněna.

Smrt blonďaté sexbomby s kukučem naivky se stala stejnou legendou, jakou byla sama herečka. Když bylo 5. srpna 1962 nalezeno tělo šestatřicetileté Marilyn Monroe, okamžitě se vynořilo množství spekulací, zda šlo skutečně o sebevraždu, nebo zda jí na onen svět někdo pomohl.

Zdaleka nebyla hloupá blondýna, to byla jenom role, kterou bravurně hrála. Byla jednou z mála legendárních hvězd, o níž nelze říct, že ji objevil Hollywood. Naopak. Říkali jí prý – vypadáš strašně, tvůj nos má tvar bambule, jsi tlustá, nikdy to nedokážeš… A ona to přesto dokázala, protože tvrdě pracovala a bojovala o svůj úspěch. Lidé ji stále chtějí vidět jako užaslé, nechápající dítě, ale ona dobře věděla, co chce. Svým způsobem byla silnou ženou a byla mnohem zajímavější, než si lidé zpravidla myslí.

Mladičká Norma Jean

Mladičká Norma Jean

Stala se téměř literární postavou, o jejím životě byly napsány tisíce článků a desítky knih. Jenže nezanechala odkaz, dědice ani potomky, kteří by korigovali lži a bránili se žalobami. „Podle mého názoru umřela na předávkování a nebyl to záměr, ale nehoda. Ale tahle teorie není moc oblíbená,“ prohlásila americká spisovatelka Sarah Churchwell před deseti lety na Festivalu spisovatelů v Praze. „Dobrý příběh má vždycky oslňující finále, jako je vražda nebo sebevražda z lásky či zklamání. Oba konce ve své zrůdnosti čtenáře uspokojují a pravda nestačí. Jenže život není jako román, lidé umírají i z hloupých důvodů. Myslím, že smrt Marilyn Monroe byla hloupá náhoda.“

Zamilovaný fotograf

Norma Jean Mortenson se narodila 1. června 1926 v Los Angeles. Její matka Gladys Baker pracovala jako střihačka v RKO studiu, totožnost jejího otce zůstala navždy neznámá. Matka se potýkala s vážnými psychickými problémy, kvůli nimž přišla nejprve o práci a nakonec skončila v ústavu, a tak Norma Jean strávila většinu dětství ve výchovných ústavech a sirotčincích. V roce 1937 si ji k sobě vzala rodinná přítelkyně Grace McKee Goddard, jenže po pěti letech se Gracein manžel stěhoval na druhý konec Spojených států, na východní pobřeží, a nemohli si dovolit vzít šestnáctiletou dívku s sebou. Norma měla dvě možnosti, buď se vrátit do sirotčince, nebo se provdat. Zvolila druhou.

První svatba s Jimmem Doughertym

První svatba s Jimmem Doughertym

Provdala se 19. června 1942 za jednadvacetiletého kluka ze sousedství Jimma Doughertyho a byli spolu šťastní až do roku 1944, kdy Jimmy narukoval k námořnictvu a byl poslán do Jižního Pacifiku. Zhruba ve stejné době začala Norma pracovat v montážní dílně továrny Radio Planet Munitions v kalifornském Burbanku. O několik měsíců později si jí všiml fotograf David Conover, který přispíval do časopisu Yank magazíne, a zamiloval se do ní. Stala se jeho snem a právě on odstartoval její kariéru. Pomohl jí k modelingu a za dva roky byla uznávanou modelkou.

Když hvězda žárlí na hvězdu

Půvabná Norma ale měla jiný sen, chtěla se stát herečkou, a tak začala studovat herectví u Jean Harlow a Lany Turner. V roce 1946 se vrátil domů její manžel Jimmy a Norma se musela rozhodnout mezi kariérou a manželstvím. Za pár týdnů byli rozvedeni a 26. srpna 1946 podepsala Norma smlouvu s filmovou společností 20th Century Fox. Tehdy vydělávala 125 dolarů týdně. Brzy si odbarvila vlasy na blond a zvolila si umělecké jméno Marilyn Monroe. Její první filmovou rolí se stal v roce 1947 ‘štěk‘ ve filmu The Shocking Miss Pilgrim. První větší roli dostala až o tři roky poději ve filmu Asfaltová džungle. Další větší úspěch jí přinesla role ve filmu Vše o Evě, a pak už následoval jeden úspěšný projekt za druhým.

S druhým manželem, baseballovou hvězdou Joem DiMaggio

S druhým manželem, baseballovou hvězdou Joem DiMaggio

Časopis Photoplay Magazine ji v roce 1953 obdařil titulem Best New Actress, ve svých sedmadvaceti letech byla nesporně nejkrásnější blondýnou Hollywoodu. Podruhé se provdala po čtyřleté známosti 14. ledna 1954 v San Francisku za tehdejší baseballovou hvězdu Joea DiMaggio. Jenže již během svatební cesty v Tokiu, kde Marilyn vystupovala pro vojáky, sloužící v Koreji, se jejímu manželovi nelíbily některé její fotografie, které se mezi vojáky šířily. Stal se z něj žárlivý a nepříjemný partner, takže se již v říjnu 1954 rozvedli.

Radikální změna image

Marilyn se sice stala sexsymbolem, toužila ale po charakterních rolích, a tak se v roce 1955 rozhodla definitivně skoncovat s image povrchní blondýnky. Přestěhovala se do New Yorku, začala studovat u Lee Strasberga v Actors Studiu a v roce 1956 založila vlastní filmovou společnost Marilyn Monroe Productions. V této společnosti vznikly filmy Bus Stop a The Prince and the Showgirl, které jí umožnily předvést se jako všestranná herečka, a v roce 1959 obdržela Zlatý Globus pro nejlepší herečku v komediální roli.

V Tokiu při vystoupení pro americké vojáky, bojující v Koreji

V Tokiu při vystoupení pro americké vojáky, bojující v Koreji

Jejím třetím manželem se stal 29. června 1956 spisovatel Arthur Miller, i tento svazek ale skončil v lednu 1961 rozvodem. V tomto roce Marilyn natočila svůj poslední film, o rok později dostala další Zlatý Globus a stala se nejoblíbenější ženou filmu. Většina lidí, kteří se s ní setkali osobně nebo s ní spolupracovali, ji ale hodnotili jako nepříjemnou a velmi arogantní. Když v srpnu 1962 zemřela, nemohl tomu skoro nikdo uvěřit. Za svoji kariéru natočila celkem 30 filmů a jeden zůstal nedokončen. Vedle tří manželů měla celou řadu milenců, mezi nimiž byli i oba synové Charlese Chaplina, bratři Kennedyové, herecký agent Johny Hyde či filmový magnát Howard Hughes, a podle dostupných údajů podstoupila za svůj život na patnáct potratů.

Nejdřív uklidili, pak zavolali policii

„Ležela na břiše, hlavu měla na polštáři, ramena vedle těla. Vypadala, jako by klidně spala,“ řekl policista Jack Clemmons, jeden z prvních, kteří se k mrtvé hvězdě dostali. Vedle ní byla nalezena prázdná lahvička od barbiturátů a jako oficiální verze smrti byla stanovena sebevražda, případně nešťastná náhoda. Události, které její smrti předcházely, ale vůbec nenapovídaly, že by se snad mělo schylovat k tragédii. Herečka rozhodně nebyla zlomená z nedostatku práce, jak se mimo jiné spekulovalo, protože pouhé tři dny předtím podepsala novou smlouvu, která jí měla vynést miliony dolarů. Den před smrtí Marilyn odpočívala ve svém novém domě v Brentwoodu v Los Angeles a na zahradě si dala poslední jídlo – vejce, grapefruit a kávu. V sedm hodin večer pak ještě flirtovala po telefonu s hercem Peterem Lawfordem, spojení ale bylo nečekaně přerušeno. „Několikrát jsem zkoušela klepat na dveře, ale nikdo mi neotevřel,“ řekla později její hospodyně Eunice Murrey.

Se třetím manželem, introvertním spisovatelem Arthurem Millerem

Se třetím manželem, introvertním spisovatelem Arthurem Millerem

Kolem deváté večer zahlédla sousedka bratra amerického prezidenta Roberta Kennedyho, jak vchází se svými dvěma bodyguardy do domu. Chvíli poté je hospodyně poslala pryč. K jedenácté hodině našla Eunice herečku v posteli, byla prý nahá, zmatená a v ruce držela telefon. „Její pleť byla hrozná, byla ještě naživu, slyšel jsem její dech,“ prohlásil později její asistent Norman Jeffries. V jednu v noci píchl psychiatr Ralph Greenson Marilyn do srdce adrenalinovou injekci, přítomen byl i rodinný lékař Hyman Engelberg, který údajně prohlásil: Ztratili jsme ji. Podle svědka, který byl rovněž přítomen, pak oba lékaři převlékli postel, uklidili byt, a teprve pět minut před půl pátou ráno byla do domu přivolána policie. O dvě hodiny později už leželo hereččino tělo na pitevním stole a výsledky laboratorního rozboru krve odhalily, že v sobě měla smrtelnou dávku léků proti bolesti a léků na spaní.

Zaplatila životem poměr s Kennedym?

Jako oficiální příčina smrti bylo v úmrtním listu uvedeno – pravděpodobně sebevražda. Opravdu zaplatila legendární herečka nejvyšší daň za svou závislost na lécích a alkoholu, nebo se proměnila v ‘nežádoucí osobu‘, která musela být kvůli ‘vyšším zájmům‘ odstraněna, jak uváděly některé 'zaručené' zprávy? Na tuto otázku dodnes nikdo nedokázal najít uspokojivou odpověď, zato různých konspiračních teorií se zrodily desítky.

Při slavnostním vyhlášení Zlatých globů

Při slavnostním vyhlášení Zlatých Globů

Autoři konspiračních teorií se oháněli především tím, že měla poměr s Johnem Kennedym i jeho bratrem Robertem, a stala se proto velmi nepohodlnou. Vzhledem ke své psychické labilitě, depresím a sklonům k hysterii totiž mohla reálně ohrozit nejen prezidentovu pověst, ale i státní zájmy. FBI si o ní dokonce vedla spis, v němž ji označovala za velmi rizikovou a nebezpečnou. V roce 2007 uveřejnil spisovatel Philippe Mora část zprávy FBI, z níž vyplývá, že Robert Kennedy sliboval Marilyn, že se rozvede se svou ženou a ožení se s ní. Když ale herečka zjistila, že nic takového nemá ve skutečnosti v úmyslu, vyhrožovala mu skandálem. Měl-li by však tento ‘důkaz‘ konspiračních teorií platit, mohl být do její smrti zapleten prakticky každý v okruhu deseti kilometrů. Ať již to byl Robert Kennedy, herec Peter Lawford, její psychiatr, správce domu, sekretářka, tiskový agent…

Marilyn se svou sekretářkou a tiskovou mluvčí Pat Newcomb 19. května 1962, na oslavě narozenin prezidenta J. F.Kernnedyho v Madison Square Garden. Velmi svérázně tenkrát hlavě státu popřála – a to byl údajně začátek jejího konce.

Marilyn se svou sekretářkou a tiskovou mluvčí Pat Newcomb 19. května 1962, na oslavě narozenin prezidenta
J. F. Kernnedyho v Madison Square Garden. Velmi svérázně tenkrát hlavě státu popřála
– a to byl údajně začátek jejího konce.

Čtěte také:

Ivana Chýlková vypadá jako travestita, úplně brutálně. Ani sexy, ani dračice. Proč jí to nikdo neřekne?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace