Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kontinuální a systematická podpora rodin pečujících o dítě s postižením pomáhá rodičům situaci zvládnout a vychovávat své dítě doma

12.04.2016
Kontinuální a systematická podpora rodin pečujících o dítě s postižením pomáhá rodičům situaci zvládnout a vychovávat své dítě doma

Autor: Archiv

Popisek: Společnost pro ranou péči, ilustrační foto

V souvislosti s probíhajícími diskusemi o reformě systému péče o ohrožené děti v České republice chce Společnost pro ranou péči, jeden z největších poskytovatelů sociální služby rané péče v České republice, upozornit na důležitost podpory rodin vychovávajících dítě s postižením.

V návaznosti na novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí platnou od roku 2013 byla v České republice učiněna celá řada úspěšných kroků směřujících k postupnému snižování počtu dětí v ústavní péči. Přesto počet dětí umístěných mimo svou rodinu zůstává stále poměrně vysoký. Podle údajů společnosti Lumos bylo v roce 2013 v náhradní či ústavní péči celkem 25 798 dětí, což je v přepočtu na celkový počet dětí v zemi číslo dvaapůlkrát vyšší než například v Anglii.

Je nutné hlavně podporovat rodiny, do nichž se dítě s hendikepem narodí

Možností, jak počet dětí vyrůstajících mimo svou vlastní rodinu výrazně snížit, je zlepšit dostupnost terénních sociálních služeb poskytujících podporu a profesionální pomoc rodinám v obtížné životní situaci. Vzhledem k tomu, že jedním z významných důvodů, proč je dítě umístěno do ústavní péče, je také postižení dítěte, je třeba směřovat pozornost hlavně na podporu rodin, do nichž se dítě s hendikepem narodí.

Dostupnost služeb rané péče je důležitá i pro ty pěstounské rodiny, které do své péče přijaly dítě s postižením. V souvislosti s transformací ústavních zařízení počet těchto rodin podstatně narostl. Na tomto místě je vhodné připomenout, že služba rané péče je všem rodinám v souladu se zákonem o sociálních službách poskytována bezplatně.

Jde o značné úspory nákladů  -  v řádech statisíců korun ročně na jedno dítě

Pokud se rodina naučí neobyčejně náročnou situaci, v níž se po narození dítěte s hendikepem ocitá, i za pomoci terénní sociální služby rané péče postupně zvládat a rozhodne se vychovávat své dítě doma, není pak nutné volit ekonomicky značně náročnější řešení umístění dítěte do pěstounské či ústavní péče. Systematická podpora rodiny prostřednictvím terénní služby rané péče znamená však nejen značné úspory nákladů (v řádech statisíců korun ročně na jedno dítě), ale především umožní zcela se vyhnout umístění dítěte v raném věku (dětem do tří let) do ústavní péče, která je pro děti v raném věku nevhodná.

Sociální služba rané péče probíhá tak, že do rodin, které pečují o dítě s postižením nebo s ohroženým vývojem, pravidelně dojíždějí poradkyně rané péče. Cílem je, aby dětem s postižením byla zajištěna dostatečná podpora pro jejich rozvoj v rodině a aby rodiče (pečující osoby) měli včas potřebné informace a odbornou pomoc.

Pro zajištění kvalitní podpory konkrétních rodin v obtížné životní situaci po narození dítěte s postižením je třeba zajistit dostatečné kapacity pracovníků v rané péči, a to nejen pracovníků odborných (poradkyň rané péče), ale také těch, kteří vytvářejí zázemí pro poskytování služby a získávají zdroje na její provozování. V současné době je tíha udržení kvality rané péče a obhajoba zájmů rodičů a dětí s postižením (jejich naplnění práva na rodinný život) na bedrech příjemců dotace - poskytovatelů rané péče, na jejich schopnosti získat sponzorské a nadační prostředky na vyrovnání nedostatečných dotací a ochota pracovat v zátěži a stresu.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace